PRACA I KARIERACzy z pracownikiem, który oczekuje na przyznanie renty, można rozwiązać umowę

Czy z pracownikiem, który oczekuje na przyznanie renty, można rozwiązać umowę

Czy z pracownikiem, który oczekuje na przyznanie renty, można rozwiązać umowę

Pytanie dotyczy rozwiązania umowy z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, który przez okres ponad 6 miesięcy (182 dni) był na zwolnieniu lekarskim, po którym nie powrócił do pracy (nie został dopuszczony do pracy przez lekarza medycyny pracy). Obecnie pracownik stara się o rentę i czeka na komisję w ZUS. Jaką decyzję kadrową może aktualnie podjąć pracodawca? Czy może rozwiązać umowę z pracownikiem bez wypowiedzenia, czy lepiej poczekać na decyzję z ZUS w sprawie przyznania renty?

Pracodawca może albo poczekać na decyzję ZUS w sprawie renty pracownika i po niej dopiero podjąć decyzje kadrowe albo może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia (w trybie art. 53 Kodeksu pracy), jeśli ma potwierdzenie, że pracownik jest niezdolny do pracy.

Warunkiem rozwiązania umowy o pracę w tym trybie art. 53 § 1 pkt 1 kp jest upływ okresu ochronnego oraz dalsza niezdolność do pracy pracownika. W przypadku pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy dłużej niż 6 miesięcy przed chorobą okres ochronny przed zwolnieniem z pracy obejmuje łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego (obecnie co do zasady 182 dni) oraz okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, jeśli zostanie ono pracownikowi przyznane.

A zatem do zwolnienia pracownika w tym trybie wystarczy:

  • upływ okresu ochronnego wskazanego w art. 53 § 1 pkt 1 kp, oraz
  • dalsza niezdolność do pracy (którą może potwierdzać np. orzeczenie lekarskie z badań kontrolnych o istnieniu przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku wskazanym w skierowaniu, czy przyznanie pracownikowi renty z tytułu niezdolności do pracy).

W przedstawionej sytuacji pracownik złożył wniosek o przyznanie renty z ZUS oraz nie został dopuszczony do pracy od lekarza medycyny pracy. Można z tego wywnioskować, że mimo wyczerpania całego okresu zasiłkowego pracownik jest nadal niezdolny do pracy, o czym zaświadczył lekarz. Jest to druga konieczna przesłanka rozwiązania umowy o pracę poza upływem okresów ochronnych. Zatem jeśli faktycznie pracodawca posiada potwierdzenie dalszej niezdolności do pracy pracownika (np. orzeczenie lekarskie z profilaktycznych badań kontrolnych), może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę w trybie art. 53 kp.

Oprócz rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z art. 53 kp, pracodawca może zaczekać na decyzję ZUS w sprawie renty. Okres oczekiwania na decyzję pracodawca może uznać za nieobecność usprawiedliwioną niepłatną (pracodawca wie bowiem co dzieje się w praktyce z jego pracownikiem). Jeżeli pracownik faktycznie otrzyma rentę, wówczas można rozwiązać umowę np. za porozumieniem stron.

Podstawa prawna:

  • art. 53 § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r., poz. 917, ze zm.).

Przeczytaj także:

__

Katarzyna Wrońska-Zblewska
ekspert portalu PortalKadrowy.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...