piątek, 11 kwietnia, 2025

Polski rynek biurowy: innowacje, zrównoważony rozwój i nowe trendy

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Innowacje, zrównoważony rozwój i hybrydowe biura przyszłości to obraz polskiego rynku powierzchni biurowych, jaki wyłania się z raportu ABSL „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2023”. Pomimo wielu wyzwań rynek się rozwija, adaptując się do nowych realiów.

Polski rynek powierzchni biurowych jest jednym z najbardziej innowacyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Wraz ze zmieniającą się post-pandemiczną rzeczywistością, pojawiły się czynniki, które wpływają na jego rozwój i wymuszają dostosowanie się do nowych warunków. Wojna w Ukrainie, która wybuchła w 2022 roku, miała duże znaczenie dla sytuacji gospodarczej w całym regionie, wprowadziła niepewność i utrudniła przepływ kapitału i handlu. Jednak mimo tych wyzwań, kondycja rynku powierzchni biurowych w Polsce jest pozytywna.

Wzrost i zmiany

Na koniec I półrocza 2023 r. łączne zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych na 9 głównych rynkach w kraju wyniosły 12,8 mln m2. Warszawa jest wciąż największym ośrodkiem biznesowym w kraju i przyciąga zarówno krajowe, jak i międzynarodowe przedsiębiorstwa. Wśród sektorów dominujących w strukturze umów najmu w I poł. 2023 r. wyróżniał się sektor usług dla biznesu. W strukturze ogólnopolskiego popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe dominowały nowe umowy, a udział renegocjacji i przedłużeń w wolumenie transakcji spadł.

W ostatnich latach obserwowano również rozwój innych aglomeracji oraz rynków rozwijających się w mniejszych miastach, takich jak Bydgoszcz, Rzeszów, Opole, Białystok, Radom czy Tarnów, które stają się atrakcyjnymi lokalizacjami dla firm poszukujących powierzchni biurowych.

Na koniec I połowy 2023 r. w budowie znajdowało się ok 850 tys. m2.

Praca hybrydowa i budowanie poczucia przynależności

Redefiniowanie modelu pracy i funkcji biurowych jest kolejnym istotnym aspektem, który wpływa na rynek powierzchni biurowych w Polsce. Wzrost popularności pracy zdalnej i elastycznego czasu pracy sprawił, że wiele firm zaczęło na nowo projektować i aranżować swoje biura, przekształcać je w przestrzenie wspierające pracę hybrydową. Pracownicy oczekują bardziej zróżnicowanych przestrzeni, które umożliwiają zarówno pracę w biurze, jak i na odległość lub w trybie hybrydowym.

– Dzisiejsze biuro jest odpowiedzią na jedno z najczęstszych wyzwań stojących przed firmami z sektora usług biznesowych: integrację pracowników i budowanie poczucia przynależności do zespołu, które jest kluczem do zaangażowania i efektywności – tłumaczy Dorota Osiecka, Partner w Colliers Define.

Inteligentne rozwiązania

Inflacja i rosnące koszty energii są kolejnymi czynnikami, które mają wpływ na rynek powierzchni biurowych w Polsce. Wzrost cen energii, w tym elektryczności i paliw, prowadzi do wzrostu kosztów eksploatacji biurowców, dlatego wprowadzenie sztucznej inteligencji do zarządzania budynkami staje się coraz bardziej powszechnym trendem, umożliwiając optymalizację zużycia energii i zwiększenie efektywności. Systemy zarządzania AI pozwalają również na kontrolę jakości powietrza, a także dostosowanie oświetlenia i klimatyzacji do indywidualnych preferencji pracowników, co nie tylko podnosi komfort pracy, ale również pozytywnie wpływa na środowisko naturalne.

ESG – priorytetowa sprawa

Rośnie zainteresowanie inwestorów nieruchomościami spełniającymi regulacje ESG. To wpływa także na zmianę w zakresie zrównoważonego projektowania i budowania, potrzebę wprowadzenia nowych standardów certyfikacyjnych. Obok funkcjonujących już systemów zielonych certyfikacji LEED i BREEAM, popularność zyskują WELL i Fitwell. Popularność zdobywa także certyfikacja w systemie WiredScore i SmartScore. Pozwala ona na potwierdzenie kompleksowości inteligentnych systemów, ich bezpieczeństwa oraz elastyczności, czyli gotowości na przyszłe zmiany technologiczne w nieruchomości.

– Polski rynek biurowy od kilku lat przechodzi fascynującą transformację. Firmy zaczynają czuć odpowiedzialność za zrównoważony rozwój i ekologiczne biura, które spełniają oczekiwania współczesnych pracowników – mówi Agnieszka Orłowska, wiceprezeska ABSL ds. ESG.

Pomimo wyzwań ekonomicznych i geopolitycznych oraz procesu transformacji technologicznej polski rynek nieruchomości biurowych pozostaje w dobrej kondycji. Poprawa koniunktury, niska stopa bezrobocia i rosnące zainteresowanie najemców ą pozytywnymi sygnałami, które wskazują na dalszy rozwój tego sektora w Polsce.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Pokolenie Z zmienia rynek nieruchomości: nowe oczekiwania, nowe standardy

Pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 roku, coraz...

Polski rynek magazynowy stabilizuje się po latach rekordów. Czas na jakość, nie ilość

Polski rynek magazynowy osiągnął etap zdrowej stabilizacji, zbliżając się...

Coraz więcej osób boi się wynajmować swoje mieszkania. „Lęk przed dzikimi lokatorami i zniszczeniami”

Myśleli, że wynajem mieszania to „bułka z masłem”, a...

Rynek biurowy w Polsce: mało nowej podaży, rosnący popyt, odbicie inwestycyjne

Na warszawskim rynku w budowie jest aktualnie około 230...

Sprzedaż biurowej części Sky Tower sfinalizowana

Transakcja sprzedaży jednego z najcenniejszych aktywów w portfelu upadłego...

Podobne tematy

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....

Trump wywołuje burzę na rynkach – dolar gwałtownie traci

Donald Trump nie zaskoczył nas samą decyzją o wprowadzeniu...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...

RPP pod presją danych i globalnych trendów – czy obniżka stóp nadejdzie wcześniej niż sądzimy?

Przed nami kolejne już posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Choć...

Celna niepewność przed nami – jak inwestorzy przygotowują się na zmiany?

Dzisiaj internet pełen jest krotochwil w związku ze świętem...

Pozytywne dane z USA i Turcji. Czesi wstrzymują się z obniżką stóp

Zamówienia w USA pozytywnie zaskoczyły rynki. Jest to spora...

Czego boją się Polacy? Zdrowie bliskich i własne ważniejsze niż inflacja

Polacy obecnie najbardziej boją się chorób, przede wszystkim swoich...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie