poniedziałek, 21 kwietnia, 2025

Europa Środkowo-Wschodnia musi mówić wspólnym głosem w sprawach cyberbezpieczeństwa

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W kontekście technologicznym musimy zrezygnować z patrzenia na region Europy Środkowo-Wschodniej jako zbioru państw i zacząć wspólnie pracować nad cyberbezpieczeństwem – udowadniali eksperci podczas spotkania zorganizowanego przez Związek Cyfrowa Polska i CEE Digital Coalition podczas konferencji CyberSec w Krakowie. Ich zdaniem, by wzmocnić bezpieczeństwo cyfrowe w regionie,  niezbędna jest ściślejsza współpraca pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym, wdrażanie nowoczesnych systemów chmurowych oraz inwestowanie w kapitał ludzki, a nie tylko w infrastrukturę.

W Krakowie w jednym miejscu spotkali się przedstawiciele kilku krajów, wchodzących w skład CEE Digital Coalition – koalicji organizacji cyfrowych z Europy Środkowo-Wschodniej, od kilku lat pracującej na rzecz wyraźniejszego głosu regionu na arenie europejskiej. W gronie ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, przedstawicieli firm z regionu oraz administracji publicznej wspólnie pracowano nad rekomendacjami dotyczącymi wzmocnienia bezpieczeństwa cyfrowego w regionie.

Ogromny wzrost liczby cyberataków w regionie

Eksperci zgodzili się, że cyberbezpieczeństwo staje się coraz bardziej palącym problemem. W lutym 2024 roku, tylko w Polsce tygodniowo notowano ponad 1000 ataków na duże firmy i organizacje. Liczba takich incydentów wzrosła z ok. 30 tys. w 2022 roku do 80 tys. rok później. Zapotrzebowanie na rozwiązania pomagające walczyć z cyberprzestępcami rośnie szybciej, niż w przypadku jakiejkolwiek innej technologii.

Cyberbezpieczeństwo staje się kluczowe dla całej gospodarki naszego regionu ­ mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – Coraz wyraźniej dostrzega to Unia Europejska, która uwzględnia to w swojej krótko- i długofalowej strategii. Potrzebujemy jeszcze wyraźnego działania krajów i organizacji z naszego regionu. Tylko zjednoczeni będziemy w stanie skutecznie odpowiadać na zagrożenia w cyberprzestrzeni. Nie walczymy dziś z pojedynczymi hakerami, ale z całymi państwami, a sfera internetowa staje się ważnym elementem wojny hybrydowej –podkreśla Michał Kanownik.

Kluczowa jest edukacja i partnerstwo państwa z biznesem

Eksperci, którzy spotkali się w Krakowie, wyraźnie zaznaczali potrzebę ściślejszej współpracy nie tylko ponad granicami państw, ale także między sektorami prywatnym i państwowym. Udowadniali, że wiele prywatnych projektów potrzebuje wsparcia od strony rządowej, aby móc rozwijać się w większej skali i efektywniej odpowiadać na aktualne zagrożenia.

Istotna jest także rozmowa na temat sposobu wydawania pieniędzy. Podczas rozmowy zwracano uwagę na fakt, że inwestujemy dużo pieniędzy w infrastrukturę, ale dużo mniejszą wagę przywiązujemy do osób, które tę infrastrukturę mogą obsługiwać. Może to skutkować pewnym paraliżem, który w sytuacji dużego cyberataku staje się bezpośrednim zagrożeniem dla państwa i instytucji.

Według ekspertów istotne jest również, aby w kwestiach cyberbezpieczeństwa współpracować z całym obszarem nauki, a więc z uniwersytetami i placówkami badawczymi. Podstawowe pojęcia związane z bezpieczeństwem sfery cyfrowej powinny być także przekazywane najmłodszym obywateom na poziomie szkół podstawowych i średnich.

Pojawiły się też konkretne pomysły i rozwiązania. Technologią, która może odpowiedzieć na wiele obaw związanych z cyberatakami, jest chmura obliczeniowa. – Wojna w Ukrainie nieco odświeżyła dyskusję dotyczącą wdrażania chmury w administracji państwowej i dużych firmach – zauważa Michał Kanownik. – W tym zakresie państwa Europy Środkowo-Wschodniej znajdują się daleko za europejskimi liderami, takimi jak państwa nordyckie. Dotychczasowe doświadczenia wielu krajów i firm z całego świata pokazują, że chmura stanowi dużo bezpieczniejsze rozwiązanie od środowiska lokalnego. Warto zwrócić na nią uwagę – podsumowuje prezes Cyfrowej Polski.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Rosyjscy hakerzy zaatakowali dyplomatów. Wyrafinowana kampania cyberszpiegów zapraszała na degustację wina

Zaproszenie na kieliszek wina? Pod tym niewinnym pretekstem kryła się...

Phishing traci na znaczeniu. Nadchodzą quishing, vishing i email bombing – raport Sophos 2025

W małych firmach aż 70% interwencji zespołów reagowania na...

Phishing coraz bardziej wyrafinowany i trudny do wykrycia

Phishing jest obecnie najpopularniejszą metodą cyberataku. Firma Darktrace przeanalizowała...

Ograniczenie dostępu do falowników Deye ożywia debatę o cyfrowej niezależności UE

W Europie mieliśmy do czynienia z działaniem producenta, który...

Podobne tematy

Phishing coraz bardziej wyrafinowany i trudny do wykrycia

Phishing jest obecnie najpopularniejszą metodą cyberataku. Firma Darktrace przeanalizowała...

Jak działają cyberprzestępcy w 2025 roku? Nowy raport Sophos ujawnia szczegóły

Według raportu Sophos Active Adversary 2025, w ponad połowie...

Cyberprzestępcy zmieniają taktykę. Firmy na celowniku nowej fali ataków

Cyberprzestępcy odchodzą od tradycyjnych metod, takich jak szyfrowanie danych...

AI na usługach hakerów: rosnące zagrożenie dla firm i konsumentów

Według danych Proxyrack, globalne straty wynikające z cyberprzestępczości mogą...

Cyberportret polskiego biznesu: niezrozumienie zasad i procedur, słaba komunikacja, rosnące zagrożenia

Polska jest drugim najczęściej atakowanym przez cyberprzestępców krajem,...

Cyberatak na PO. Mail od lokalnego działacza jako narzędzie ataku

Jeśli potwierdzą się nieoficjalne informacje Radia Zet, że do...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie