BEZPIECZEŃSTWOKłopoty techniczne TVP podczas meczów Polaków: atak DDoS i spekulacje o motywach

Kłopoty techniczne TVP podczas meczów Polaków: atak DDoS i spekulacje o motywach

Kłopoty techniczne TVP podczas meczów Polaków: atak DDoS i spekulacje o motywach

Kłopoty techniczne podczas dwóch meczów reprezentacji Polski utrudniły polskim kibicom obejrzenie meczów za pośrednictwem strony i aplikacji TVP. To atak DDoS – poinformowała Telewizja Polska na swoim profilu X. Ten typ ataków to jedna z ulubionych metod prorosyjskich hakerów, którzy jednak nie przyznali się do spektakularnego sukcesu. W międzyczasie jednak atakowali inne polskie portale – zauważają eksperci bezpieczeństwa cybernetycznego z Check Point Software.

Przepraszamy za kłopoty techniczne związane z przekazem meczu Polska – Austria w internecie. Obecnie intensywnie pracujemy nad stabilnością transmisji. Ze wstępnych ustaleń wynika, że po raz kolejny infrastruktura stron internetowych TVP została poddana atakowi DDoS – taka informacja pojawiała się w piątek na profilu Telewizji Polskiej w platformie X. Rzeczywiście, w pierwszej połowie meczu obejrzenie transmisji w meczu w portalu i aplikacji TVP było niemal niemożliwe. Analogiczna sytuacja miała miejsce podczas pierwszego meczu reprezentacji z Holandią (16.06).

– Ataki DDoS to specjalność m.in. prorosyjskich hakerów, a prym wiedzie w niech ugrupowanie NoName057(16). W przypadku incydentów z transmisjami TVP można domniemać, że nie stała za nimi ta grupa. Ma ona w zwyczaju chwalić się mniej lub bardziej spektakularnymi akcjami, jednak awarii streamingu nie skomentowała – zauważa Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software Technologies w Polsce.

NoName057(16) poinformowało jednocześnie o atakach na inne istotne portale. 17 czerwca (poniedziałek) zaatakowane miały zostać strony Warszawskiego Metra (metro.waw.pl) oraz Obywatel.gov.pl, przy czym atak na krajowy portal administracyjny ponownie okazał się nieskuteczny. NoName wyjaśniło na swoim kanale Telegram, że ataki te są odpowiedzią na słowa Andrzeja Dudy, w których zaproponował podzielenie Rosji na 200 państw etnicznych.

Na potencjalne ataki DDoS ironicznie zareagowali eksperci Niebezpiecznika, którzy w dwóch tweetach odnieśli się do wydarzeń i komunikatów TVP.

Wpisy na X profilu Niebezpiecznik 3

Ataki DDoS są skierowane na witryny internetowe i serwery przez naruszanie usług sieci w dążeniu do wyczerpania zasobów aplikacji. Osoby przygotowujące te ataki zalewają witrynę fałszywym ruchem, co powoduje nieprawidłowe działanie witryny internetowej lub całkowitym jej wyłączeniem.

Ogłoszenie NoName057(16) na kanale Telegram (17.06)Ogłoszenie NoName057(16) na kanale Telegram

 

Wpisy na X profilu Niebezpiecznik (21.06)Wpisy na X profilu NiebezpiecznikWpisy na X profilu Niebezpiecznik 2

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...