GIEŁDA I INWESTYCJEETF-y na ETH: potencjalne konsekwencje dla rynku

ETF-y na ETH: potencjalne konsekwencje dla rynku

ETF-y na ETH: potencjalne konsekwencje dla rynku

W zeszłym tygodniu spotowe ETF-y na Ethereum (ETH) zadebiutowały na amerykańskich giełdach CBOE, NYSE Arca oraz Nasdaq. Wydarzeniu temu – w przeciwieństwie do debiutu ETF-ów na bitcoina na początku tego roku – nie towarzyszył żaden inwestycyjny efekt wow, ale długoterminowo to bardzo ważne wydarzenie dla rynku kryptowalut. Zdaniem analityków Binance, otwiera to bowiem nowy rozdział w historii ethereum i całego rynku kryptowalut i będzie miało daleko idące skutki dla dynamiki rynku i ekonomii stakingu ETH.

Binance zawarło swoją analizę konsekwencji wprowadzenia ETF-ów na ETH w niedawno opublikowanej notce analitycznej. Według niej, jednym z najbardziej oczywistych skutków wprowadzenia ETF-ów na ETH będzie wzrost popytu na tę drugą największą po bitcoinie (BTC) kryptowalutę. Instytucje finansowe, które dotychczas miały ograniczone możliwości inwestycji w ETH, będą teraz mogły włączyć go do swoich portfeli. Sytuacja ta przypomina wprowadzenie ETF-ów na BTC, które spowodowały znaczny wzrost ceny tej największej kryptowaluty.

Analitycy Binance przewidują jednak, że napływ środków do ETF na ETH będzie mniejszy niż w przypadku BTC, co wynika z różnicy kapitalizacji rynkowej obu aktywów. Według przywołanej w notce analizie Galaxy Digital, napływy do ETF-ów na ETH mogą wynieść około jednej trzeciej napływów do ETF-ów na BTC.

Ograniczone zasoby ETH dostępne na giełdach, spowodowane m.in. stakingiem i wykorzystaniem w smart kontraktach, mogą za to prowadzić do bardziej gwałtownych ruchów cenowych niż w przypadku BTC – zauważa Binance.

Wpływ na staking ETH

Kolejnym istotnym aspektem jest wpływ ETF-ów na staking ETH. Obecnie około 27% całkowitej podaży ETH jest zablokowane w stakingu, co przyczynia się do wzrostu jego wartości. Jednakże, ze względu na regulacje SEC, posiadacze ETF nie będą mogli korzystać z nagród stakingowych.

To może skłonić część inwestorów do bezpośredniego posiadania i stakowania ETH zamiast inwestowania w ETF. Pomimo tego, oczekuje się, że obie grupy inwestorów będą się różnić, a ETF przyciągną głównie inwestorów instytucjonalnych.

Długoterminowe perspektywy

Analitycy Binance przewidują, że w dłuższej perspektywie ETF-y na ETH prawdopodobnie przyciągną nowe grupy inwestorów, szczególnie instytucjonalnych, którzy dotychczas nie angażowali się bezpośrednio w kryptowaluty. Może to zapewnić stabilny i znaczący napływ kapitału.

Istnieje też możliwość, że część inwestorów zdecyduje się na przesunięcie części środków z ETF-ów na BTC do ETF-ów na ETH, szczególnie w przypadku strategii ważonych kapitalizacją rynkową.

Choć początkowo wpływ wprowadzenia ETF-ów na ETH może nie wydawać się olbrzymi, to jednak długoterminowo może to prowadzić do znaczącego wzrostu płynności i stabilności rynku ETH dzięki większemu zaangażowaniu inwestorów instytucjonalnych – podsumowują analitycy Binance.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...