czwartek, 10 kwietnia, 2025

Polska na celowniku cyberprzestepców: w 2024 r. liczba ataków może przekroczyć 100 tys.

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online
  • W 2023 roku Polska doświadczyła 80.000 cyberataków (wzrost o 100 proc. do 2022)
  • W 2024 roku Polska liczba ataków może przekroczyć nawet 100.000.
  • Najbardziej zagrożony jest sektor rządowy, wojskowy i infrastruktury krytycznej.

Polska, obok Ukrainy, jest od 2 lat czołowym celem ataków grup hakerskich, które chcą wykorzystać cyberprzestrzeń jako kolejne pole bitwy. W tym roku liczba ataków może przekroczyć historyczny rekord 100 tys.! Cyberprzestepcy atakują infrastrukturę krytyczną państwa, systemy informacyjne, chcąc siać niepokój i dezorganizując życie społeczeństwa.

– Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i korzystać z najlepszych rozwiązań bezpieczeństwa i zabezpieczeń prewencyjnych. W przeciwnym razie podobnych ataków będzie coraz więcej – ostrzega Wojciech Głażewski, dyrektor Check Point Software Technologies w Polsce.

Cyberwojna trwa, a FBI odkryło grupę rosyjskich hakerów atakujących członków NATO.

Potwierdził to w ostatnich dniach rząd USA ujawniając grupę agentów rosyjskiego wywiadu GRU (Unit29155), która zorganizowała cyberataki na ukraińskie instytucje państwowe przed rosyjską inwazją w 2021 r. oraz późniejsze ataki na instytucje i infrastrukturę krajów NATO wspierających Ukrainę, w tym Polskę. Z informacji FBI wynika, że dokonywano wielu ataków ransomware na polskie i ukraińskie firmy transportowe i logistyczne. Departament Stanu USA ogłosił nagrodę w wysokości do 10 milionów dolarów za informacje prowadzące do identyfikacji i lokalizacji członków zespołu cybernetycznego GRU. Zaalarmowano także Interpol, aby pomógł w wyśledzeniu podejrzanych.nagroda za hakerów

Wiemy, że delegowane są dwie grupy, które stworzyła rosyjska GRU, aby przeprowadzać cyberataki na Polskę. Infrastruktura wodno-kanalizacyjna, energetyka, administracja rządowa i samorządowa to główne kierunki cyberataków – potwierdził na portalu X wicepremier i minister Krzysztof Gawkowski.

Specjaliści firmy Check Point ostrzegają, że przedsiębiorstwa, które pozornie nie są związane z konfliktami zbrojnymi, mogą stać się celem z powodu działań hakerów powiązanych jedną ze stron.

Jak wynika z najnowszych obserwacji, analiz, tzw. haktywiści (hakerzy związani z państwami) coraz częściej celują w agencje rządowe, szpitale, centra ratunkowe oraz infrastruktury krytyczne, takie jak komunikacja, finanse czy transport. Wojna cybernetyczna to nie tylko DDoS-y i defacementy (ataki, które zmieniają wygląd strony internetowej), lecz także znacznie groźniejsze ataki, które mogą sparaliżować całe miasta, a nawet kraje. Przykładem mogą być ataki na sieci energetyczne, wodociągowe i komunikacyjne, które były kluczowym elementem walki w wojnie rosyjsko-ukraińskiej.

Wzrost liczby ataków cybernetycznych na infrastrukturę krytyczną Polski to – według Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa oraz Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego – jedno z najważniejszych zagrożeń przed którymi stoi nasz kraj. W 2023 liczb ataków wzrosła o 100 proc. r/r do poziomu 80.000.

Analitycy firmy Check Point wskazują, że obecnie liczba ataków na polskie organizacje oscyluje wokół 2 tys. tygodniowo. Sam sektor infrastruktury rządowej i wojskowej odpiera blisko 1930 ataków tygodniowo.

To kluczowe przedsiębiorstwa, stanowiące podstawowe filary organizacji każdego państwa. Stąd tak duże zainteresowanie właśnie tymi sektorami – podkreśla Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point Software w Polsce.Polska może po raz pierwszy doświadczyć rekordowej liczby ponad 100 tys. cyberataków w 2024

W tym kontekście ważny jest dokument opublikowany przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, zawierający rekomendacje dotyczące strategii bezpieczeństwa narodowego. Opracowanie obejmuje szeroki zakres działań mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w obszarze cywilnym i wojskowym. Obejmuje także elementy polityki technologii, cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa informacyjnego, czyli odporności na operacje cyber- informacyjne i propagandowe

Cyberatak: Pytanie Nie o „Czy”, ale „Kiedy”

Światowa infrastruktura cyfrowa staje się coraz bardziej złożona, a z nią także metody ataków. Od wyrafinowanych kradzieży danych po przejęcia infrastruktury krytycznej – cyberwojna staje się coraz bardziej niebezpieczna. Ataki na infrastrukturę krytyczną USA, które miały związek z konfliktami na Bliskim Wschodzie, pokazują, że żadna granica geograficzna nie jest w stanie ochronić przed cyfrowymi atakami.

Z każdym dniem staje się coraz bardziej oczywiste, że firmy muszą przyjąć proaktywną postawę wobec zagrożeń cybernetycznych. Cyberbezpieczeństwo to nie tylko ochrona danych, ale także ochrona przed byciem pionkiem w globalnej grze wojennej. W dobie cyberwojny, każde przedsiębiorstwo musi być gotowe na atak, ponieważ pytanie nie brzmi „czy”, ale „kiedy” stanie się celem.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Uwaga na fałszywe e-maile z urzędów skarbowych. Cyberprzestępcy atakują podatników

Trwa gorący okres rozliczeń podatkowych. Okazuje się, że nie...

Cyberatak na PO. Mail od lokalnego działacza jako narzędzie ataku

Jeśli potwierdzą się nieoficjalne informacje Radia Zet, że do...

Cyberprzestępcy zmieniają taktykę. Firmy na celowniku nowej fali ataków

Cyberprzestępcy odchodzą od tradycyjnych metod, takich jak szyfrowanie danych...

SendGrid na celowniku hakerów. Opublikowano próbkę skradzionych danych. Twilio zaprzecza naruszeniu

Kilka dni temu na BreachForums – znanym forum internetowym,...

Cyberportret polskiego biznesu: niezrozumienie zasad i procedur, słaba komunikacja, rosnące zagrożenia

Polska jest drugim najczęściej atakowanym przez cyberprzestępców krajem,...

Podobne tematy

Cyberprzestępcy zmieniają taktykę. Firmy na celowniku nowej fali ataków

Cyberprzestępcy odchodzą od tradycyjnych metod, takich jak szyfrowanie danych...

AI na usługach hakerów: rosnące zagrożenie dla firm i konsumentów

Według danych Proxyrack, globalne straty wynikające z cyberprzestępczości mogą...

Uwaga na fałszywe e-maile z urzędów skarbowych. Cyberprzestępcy atakują podatników

Trwa gorący okres rozliczeń podatkowych. Okazuje się, że nie...

Cyberportret polskiego biznesu: niezrozumienie zasad i procedur, słaba komunikacja, rosnące zagrożenia

Polska jest drugim najczęściej atakowanym przez cyberprzestępców krajem,...

Cyberatak na PO. Mail od lokalnego działacza jako narzędzie ataku

Jeśli potwierdzą się nieoficjalne informacje Radia Zet, że do...

PDF-y ulubioną bronią cyberprzestępców

Pliki PDF stały się najpopularniejszym sposobem na przekazywanie i...

Cyberatak na Platformę Obywatelską. W tle zagrożenie ze strony Rosji?

Premier RP, Donald Tusk poinformował 2 kwietnia br. o...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie