środa, 22 stycznia, 2025

Top Farms planuje zainwestować ponad 121 milionów złotych na rozwój rolnictwa tylko w województwie wielkopolskim

Top Farms Wielkopolska ogłasza plany inwestycji o wartości ponad 121 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na rozwój działalności w województwie wielkopolskim. Inwestycje obejmą szereg działań dotyczących modernizacji i rozbudowy infrastruktury, wprowadzenia nowoczesnych technologii rolniczych oraz zwiększenia efektywności produkcji. Wśród najważniejszych projektów znajdują się inwestycje w panele fotowoltaiczne, park maszynowy, modernizację magazynów oraz unowocześnienie ferm z pełną robotyzacją. Dzięki tym przedsięwzięciom, Spółka zamierza wzmocnić swoje możliwości produkcyjne w regionie, jednocześnie realizując cele zrównoważonego rozwoju. Województwo wielkopolskie odgrywa kluczową rolę w polskim rolnictwie, gospodarując na obszarze blisko 1,8 miliona hektarów użytków rolnych, co stanowi około 60% powierzchni regionu.[1]

Planowane inwestycje

Spółka zamierza zainwestować w województwie wielkopolskim dziesiątki milionów złotych. W ramach planów inwestycyjnych Grupy Top Farms przewidziano m.in. szereg przedsięwzięć mających na celu poprawę efektywności oraz wprowadzenie innowacji w działalności.

Nasza spółka zamierza zainwestować te środki, koncentrując się na poprawie efektywności i wdrażaniu innowacji w naszej działalności. Wśród najważniejszych projektów znajdują się inwestycje w panele fotowoltaiczne, rozwój parku maszynowego, modernizację magazynów ziemniaka, w tym budowę magazynu z kontrolowaną atmosferą, oraz unowocześnienie ferm z wdrożeniem robotyzacji. Dążymy do zwiększenia efektywności operacyjnej i wspierania zrównoważonego rozwoju w rolnictwie” podkreślił Piotr Jakubowski, Członek Zarządu Top Farms Wielkopolska.

Plany inwestycyjne w sektorze rolniczym

W przypadku powstania OPR-ów i możliwości funkcjonowania tych obiektów, Top Farms planuje zainwestować ponad 120 milionów złotych w ciągu najbliższych pięciu lat. Inwestycje te koncentrowałyby się głównie na modernizacji obiektów, rozbudowie infrastruktury oraz robotyzacji procesów.

W pierwszej kolejności spółka planuje doposażenie obiektów, takich jak Łęka Wielka i Stary Gołębin, w 25 nowych robotów udojowych, które obsługiwałyby łącznie 1150 sztuk krów mlecznych. Kolejnym krokiem będą inwestycje w źródła odnawialnej energii, w tym budowa dwóch biogazowni: w Starym Gołębinie oraz Łęce Wielkiej, które pozwolą na zagospodarowanie obornika z naszych ferm i produkcję odnawialnej energii.

Dodatkowo, Spółka zainwestuje w zakup nowoczesnych maszyn rolniczych, co pozwoli na znaczną poprawę efektywności i jakości pracy, a całkowita wartość tych inwestycji wyniesie około 17 milionów złotych. Spółka zainwestuje również w modernizację magazynów ziemniaków oraz w budowę magazynu sadowniczego do jabłek z kontrolowaną atmosferą, co umożliwi przechowywanie owoców aż do późnej wiosny.

„Nowoczesne technologie, które wdrażamy – od inteligentnych systemów zarzadzania uprawami po zrównoważone źródła energii – przyczynią się do bardziej efektywnej i ekologicznej produkcji. Dzięki takim inwestycjom rolnictwo może odpowiadać na wyzwania przyszłości, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe i ochronę środowiska”podsumowuje Paweł Kaczmarek,  Prezes Top Farms Wielkopolska.

Dzięki cyfryzacji, rolnictwo i obszary wiejskie w UE zyskują na nowoczesności, konkurencyjności i zrównoważonym charakterze. Pomaga ona integrować technologie cyfrowe i stosować rozwiązania oparte na danych, a jednocześnie poprawia sytuację społeczności wiejskich. Cyfryzacja to stosowanie technologii cyfrowych przez rolników i społeczności wiejskie, lepszy dostęp do wiedzy i szkoleń, a także modernizacja infrastruktury i zarządzania w tym sektorze.

[1] https://www.umww.pl/artykuly/55721/pliki/04wielkopolskierolnictwo.pdf?utm_source=chatgpt.com

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Rozwój edukacji i przedsiębiorczości: AGH i Comarch podpisują porozumienie

20 stycznia Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz firma Comarch...
00:05:10

Strategiczne znaczenie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

Polska to kraj, który wrócił do demokracji i ma...
00:02:55

Polska dostosowuje przepisy elektromobilności do unijnych wymogów: nowe wyzwania dla operatorów stacji ładowania

Polska jest jednym z pierwszych krajów Unii Europejskiej, która...

Firmy planują większe inwestycje na 2025 rok mimo konieczności ograniczania kosztów

Mimo, że ograniczanie kosztów jest konieczne, 50% organizacji...

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja w e-commerce. Eksperci Shoper wskazują kluczowe technologie

Sztuczna inteligencja coraz częściej wspiera e-commerce i pomaga sprzedawcom...

Co czeka rynek nieruchomości w 2025 r.? Poznaj prognozy deweloperów mieszkaniowych

Stabilizacja stóp procentowych, większa dostępność kredytów hipotecznych, czy też...

Zmiany w zarządzie Autopay. Wojciech Murawski obejmuje rolę co-CEO

Wojciech Murawski obejmuje nową rolę co-CEO w zarządzie Autopay....

40 mln zł na cyberbezpieczeństwo: Fundusz bValue zainwestował w Fudo Security

Fudo Security to trzecia, po Hostersach i Sportano, inwestycja...

Rok 2024 w open source: Kluczowe trendy i prognozy na najbliższą przyszłość

W 2024 roku ponad 67 proc. organizacji zwiększyło wykorzystanie...

Dzisiaj zaczęła obowiązywać DORA. Czy polski sektor finansowy jest gotowy?

17 stycznia 2025 roku zaczęły być egzekwowane zapisy Rozporządzenia...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie