piątek, 21 lutego, 2025

Benefity w sektorze MŚP: które są najpopularniejsze wśród pracowników?

Jak wynika z badania zrealizowanego pod koniec ubiegłego roku przez Instytut Keralla na zlecenie VanityStyle, nieco ponad 1/4 firm z sektora MŚP planuje w 2025 roku zwiększyć budżet na świadczenia pozapłacowe dla pracowników. To pokłosie inflacji i coraz większej świadomości mikro, małych i średnich pracodawców w zakresie motywacji personelu. O dodatkowych inwestycjach w benefity myślą przede wszystkim średnie przedsiębiorstwa (49-250 pracowników) oraz firmy produkcyjne.

Zgodnie z wynikami badania zwiększenie wydatków na świadczenia pozapłacowe planuje 27 proc. firm z sektora MŚP. W nieco ponad połowie przedsiębiorstw (51 proc.) budżet na benefity pozostanie bez zmian, a w 10 proc. ulegnie zmniejszeniu. Przedstawiciele 12 proc. badanych podmiotów pod koniec ubiegłego roku nie podjęli jeszcze decyzji w tym zakresie.

– W decyzjach przedsiębiorców odbijają się jak w soczewce problemy i wyzwania, z którymi obecnie mierzy się sektor MŚP. Z jednej strony firmy muszą inwestować w zwiększenie atrakcyjności ofert dla pracowników, aby przyciągać talenty i zwiększać zaangażowanie zespołów. Z drugiej, rosnące koszty operacyjne i trudna sytuacja finansowa części firm z tego sektora zmusza je do ostrożności w planowaniu takich wydatków. To dwa przeciwstawne zjawiska składające się na realny dylemat, który może mieć istotny wpływ na przyszłość tych przedsiębiorstw tłumaczy Joanna Skoczeń, prezes zarządu VanityStyle.

Budżety na benefity wzrosną wraz z wielkością zatrudnienia

Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie VanityStyle, im większa firma w sektorze MŚP, tym częściej planuje przeznaczenie dodatkowych środków na świadczenia pozapłacowe. Budżet na benefity w 2025 roku zamierza zwiększyć 17 proc. mikro-, 31 proc. małych- oraz 34 proc. średnich przedsiębiorstw. Najczęściej działanie takie deklarują firmy produkcyjne (39 proc. wskazań). W przypadku podmiotów specjalizujących się w usługach i handlu jest to odpowiednio 25 i 21 proc.

– Zwiększenie środków na benefity to obecnie w znacznej mierze próba urealnienia budżetów. Skumulowana inflacja z kilku ostatnich lat sprawiła, że podrożało wszystko, również świadczenia pozapłacowe. Coraz więcej przedsiębiorców z sektora MŚP dostrzega także istotną rolę benefitów w budowaniu lojalności pracowników i ograniczaniu rotacji, której sprzyja zarówno demografia, jak i dobra koniunktura na rynku pracywyjaśnia Joanna Skoczeń. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy szukając sposobów na związanie pracowników z firmą, coraz częściej sięgają po benefity i starają się dopasować je do indywidualnych potrzeb poszczególnych członków zespołów, podobnie jak to robią korporacje i duże przedsiębiorstwa dodaje.

Jakie świadczenia pozapłacowe otrzymują pracownicy sektora MŚP?

Jak wynika z danych zebranych na zlecenie VanityStyle, przynajmniej jeden benefit swoim pracownikom oferuje 92 proc. firm z sektora MŚP. Najpopularniejszym świadczeniem pozapłacowym jest ubezpieczenie na życie, które zapewnia 35 proc. badanych pracodawców. Na drugim miejscu znalazły się spotkania integracyjne i okolicznościowe, które organizuje 29 proc. mikro, małych i średnich przedsiębiorców, a na trzecim prywatna opieka medyczna (25 proc. wskazań). Ponadto 24 proc. firm zapewnia pracownikom programy rozwojowe i szkolenia, karty sportowe oraz dofinansowanie posiłków, 21 proc. – bony i karty przedpłacone, a 20 proc. – skrócone godziny pracy w piątki oraz bilety i vouchery na wydarzenia kulturalne. Mniej niż 1/5 firm z sektora MŚP proponuje kursy językowe, dofinansowanie dojazdu do pracy, wykłady i spotkania z ekspertami, dostęp do opieki psychologicznej czy przerwy wellbeeingowe.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Czy sztuczna inteligencja zmieni pracę konsultantów SAP? Ekspert wyjaśnia

Czy upowszechnianie się sztucznej inteligencji wpływa na pracę konsultantów...

Zmiany w Kodeksie pracy – nowe narzędzia w walce z mobbingiem i kolejne wyzwania dla pracodawców?

20 stycznia 2025 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki...

Rekordowe zaangażowanie polskich pracowników

Zaangażowanie pracowników to kluczowy wskaźnik efektywności organizacji oraz dowód...

Zawodowy plan B to już standard

Dzisiejszy rynek pracy znacznie różni się od tego sprzed...

Presja płacowa słabnie – efekt inflacji i kondycji firm

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2025 r....

Podobne tematy

Risk-off na rynkach – złoty osłabia się, kurs dolara wraca do 4 zł

Środowa sesja nie należy do najlepszej w wykonaniu krajowej...
00:02:56

Polska gospodarka w 2025 r.: „Nie oczekujmy cudów, ale nie będzie to rok stracony”

Według grudniowej prognozy OECD, w 2025 r. gospodarka Polski...

Pierwsza obniżka stóp procentowych w Australii od 4 lat – co dalej z dolarem australijskim?

Dziś rano kolejny bank centralny zdecydował się na łagodzenie...

Słabsze dane z USA i przecena złota

Piątek to nie tylko słabsze dane z USA z...

Kurs dolara poniżej 3,96 zł, euro blisko 4,16 zł – gdzie jest granica?

Mijają kolejne dni, a polski złoty zdaje się nienasycony...

Polska gospodarka: wzrost PKB poniżej oczekiwań i zaskakująca inflacja na poziomie 5,3%

Dostaliśmy słaby prezent walentynkowy – no chyba, że ktoś...

Inflacja w Polsce wyższa od prognoz. Wzrost z 4,7% do 5,3% r/r w styczniu

Według wstępnego szacunku inflacja CPI w styczniu 2025 r....

Silny polski złoty – polityka NBP i nadzieje na pokój. Dalsza przecena ropy naftowej

Ostatnie dni to zastanawiający marsz kursu EURPLN w dół....

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version