piątek, 29 września, 2023
NIERUCHOMOŚCICeny materiałów budowlanych rosną najwolniej od półtorej roku

Ceny materiałów budowlanych rosną najwolniej od półtorej roku

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Ceny materiałów budowlanych rosną najwolniej od półtorej roku

Dynamika wzrostu cen materiałów budowlanych w czerwcu 2023 roku w porównaniu rok do roku okazała się najniższa od lutego 2021 roku. Jest to niezwykle dobra wiadomość dla rynku budowlanego, zważywszy na koniunkturę tego sektora w ostatnim czasie, która wciąż jest na sporym minusie.

Według danych Grupy PSB Handel, ceny materiałów budowlanych w czerwcu 2023 r., w stosunku do czerwca 2022 r., wzrosły średnio o jedynie 3,6 %. Jest to powrót do parametrów wzrostu cen materiałów budowlanych do dających się zaakceptować wartości, który nastąpił znacznie wcześniej niż prognozowali analitycy.

-Wykazany wzrost cen materiałów na poziomie 3,6 % jest powrotem do poziomów tego wskaźnika z czasów sprzed wzrostu inflacji. Zwarzywszy, że inflacja w Polsce w czerwcu 2023 była na poziomie 11,5%, to jest to bardzo dobra wiadomość dla branży budowlanej, która być może spowoduje ożywienie w naszym sektorze. – zauważa Rafał Wójcik Prezes Zarządu Roof Renovation S.A., firmy budowlanej specjalizującej się w wykonawstwie dachów płaskich i fasad wielkopowierzchniowych obiektów logistycznych i przemysłowych.

Zgodnie z danymi Grupy PSB Handel jedynie ceny cementu i wapna (+27%) oraz farb i  lakierów (+12%) rosły szybciej niż poziom inflacji w Polsce (11,5%). Ceny reszty materiałów budowlanych rosły wolniej od średniego poziomu inflacji, a w 5 grupach odnotowano nawet spadki poziomu cen. Rekordzistą spadków są płyty OSB oraz drewno, gdzie odnotowano spadek cen w czerwcu na poziomie -27%.

-Głównym powodem wyhamowania wzrostów cen jest dalszy zastój u deweloperów. Budownictwo mieszkaniowe nadal nie potrafi się odbudować po wzrostach stóp procentowych, a pamiętajmy, że to ok 30% popytu na materiały budowlane w Polsce. Brak jest wyraźnych przyrostów nowych inwestycji wśród deweloperów lub indywidualnych inwestorów, co generuje wyhamowanie gwałtownego wzrostu cen materiałów budowlanych. – dodaje Rafał Wójcik Prezes Zarządu Roof Renovation S.A.

Proces wyhamowania wzrostu cen materiałów budowlanych może jednak zostać zniwelowany w najbliższym czasie. Rynek mieszkaniowy może czekać ożywienie np. wraz z wprowadzeniem programu Pierwsze Mieszkanie – bezpieczny kredyt 2%, natomiast odblokowanie środków z KPO pozwoli wystartować wielu inwestycją samorządowym, które są obecnie zamrożone.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...