piątek, 21 lutego, 2025

„Czyste powietrze” bez wsparcia dla kotłów gazowych? Apel o zmiany

Zgodnie z tak zwaną dyrektywą budynkową od 2025 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny wycofać wsparcie finansowe ze środków publicznych dla samodzielnych kotłów na paliwa kopalne. Wynika to z polityki Unii Europejskiej dążącej do ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych. Od 2030 roku instalowanie samodzielnych kotłów na paliwa kopalne ma zostać zakazane w nowobudowanych budynkach na terenie Unii Europejskiej. Dyrektywa budynkowa nie odnosi się natomiast do kwestii ograniczenia finansowania lub instalacji dla kotłów zasilanych paliwami odnawianymi lub też systemów hybrydowych obejmujących także kocioł gazowy. Są to instalacje o niskim poziomie emisyjności, także cząsteczek zawieszonych, które warto wykorzystywać także obecnie. Unia Europejska dopuszcza instalacje oraz dofinansowanie systemów grzewczych hybrydowych także po roku 2025 oraz po roku 2030.

– Warto, aby również w Polsce systemy hybrydowe korzystały z takiego dofinansowania ze środków publicznych. Obecnie nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” został wstrzymany i ma zostać wznowiony na wiosnę 2025 roku. – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Bartosz Kwiatkowski, Dyrektor Generalny, Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP). – W pierwotnych założeniach do aktualizacji programu „Czyste powietrze” nie pojawiły się w ogóle kotły zasilane paliwami gazowymi. W naszej ocenie również na gruncie dyrektywy budynkowej nie ma uzasadnienia, aby takiego dofinansowania dla instalacji hybrydowych nie było. W związku z powyższym wnioskujemy o to, aby instalacje hybrydowe miały swoje miejsce w programie „Czyste powietrze” W polskich warunkach stanowiłyby one kluczowy element dekarbonizacji ogrzewnictwa i walki o jakość powietrza. Pamiętajmy, że w Polsce najważniejszym celem w okresie grzewczym jest redukcja pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10, których ogrzewanie gazowe nie generuje – apeluje Bartosz Kwiatkowski.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Energa Operator pozyskała 7,5 mld zł z KPO na modernizację i cyfryzację sieci

Energa Operator z Grupy ORLEN pozyskała ponad 7,5 mld...

Podwyżki cen ładowania aut elektrycznych – gdzie jest najtaniej, a gdzie drożej?

Operatorzy po raz kolejny dokonują korekt swoich cenników. W...

Podobne tematy

LPG najtańszym paliwem według raportu Ministerstwa Przemysłu – koszt przejechania 100 km to zaledwie 22,12 zł. Wodór najdroższą opcją

Ministerstwo Przemysłu opublikowało najnowszy kwartalny raport porównujący koszty przejechania...

Przedsiębiorcy do nowego rządu: dialog, bezpieczeństwo i jasne zasady

Umożliwienie podatnikom zawierania ugód z fiskusem, wiążące terminy dla...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie