FIRMYDr Jacek Gliniak staje na czele hiPower Energy

Dr Jacek Gliniak staje na czele hiPower Energy

Dr Jacek Gliniak staje na czele hiPower Energy

Dr Jacek Gliniak, Prezes spółki hiPower Europe, która w wyniku odwrotnego przejęcia wchodzi na rynek NewConnect, objął funkcję Prezesa w hiPower Energy (dawnej spółce Arena.pl). W rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych technologii wodorowych będzie go wspierał doświadczony zespół naukowców powołanych 22 września do Rady Nadzorczej spółki. Strategicznym celem firmy jest uruchomienie w Polsce linii produkcyjnej dla ogniw paliwowych.

Z radością obserwuję bardzo duże zainteresowanie, jakie wzbudzają nasze nowatorskie technologie wodorowe. Pierwsza z nich to ogniwa paliwowe zasilane metanolem, które są już wykorzystywane w mobilnych stacjach ładowania pojazdów elektrycznych w Azji. Duży potencjał dostrzegamy też w technologii recyklingu wodoru z gazów przemysłowych, którą jako pierwsi planujemy wprowadzić na rynek europejski – powiedział dr Jacek Gliniak, Prezes hiPower Energy i współtwórca opatentowanych technologii wodorowych.

– Z pasją pracujemy nad nowymi technologiami wodorowymi, postrzegając wodór jako symbol niezależności, bezpieczeństwa energetycznego oraz ekologicznej odpowiedzialności. Jesteśmy w pełni zaangażowani w realizację tej wizji i cieszę, że wraz z zespołem naukowców z hiPower Energy możemy być jej częścią – dodał prezes spółki.

Jacek Gliniak kierował wcześniej spółką hiPower Europe, w której rozwijał innowacyjne systemy odzysku i oczyszczania wodoru. Podczas pięciu lat pracy nad tworzeniem i udoskonalaniem ekologicznych rozwiązań z obszaru „zielonej” energii, jako Główny Inżynier w firmie hiPower na Tajwanie, zdobywał liczne patenty. Perspektywicznymi możliwościami tkwiącymi w wykorzystaniu wodoru zainteresował się w ramach doktoratu na National Chiao Tung Uniwersity w Tajwanie, w trakcie którego rozwijał fotokatalityczne metody wytwarzania tego gazu. Zanim rozpoczął karierę naukową w Azji, uzyskał wykształcenie chemiczne w Polsce, kończąc studia magisterskie na Politechnice Wrocławskiej.

Wsparcie we wdrażaniu i popularyzowaniu nowatorskich technologii wodorowych na rynku europejskim zapewni mu zespół specjalistów, który łączy rozległą wiedzę z obszaru „zielonej” energii z doświadczeniem w obszarze ekonomii i biznesu. Do Rady Nadzorczej dołączył Mirosław Miller, profesor chemii zaangażowany w badania nad systemami innowacji, współinicjator Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, wspołzałożyciel i mentor technologicznych startupów oraz autor ponad 120 publikacji naukowych.

Ekspertem od innowacyjnych rozwiązań związanych z „zieloną” energią jest też dr inż. Paweł Gąsior, absolwent MBA ze specjalizacją w obszarze zarządzania technologiami wodorowymi, który posiada szerokie doświadczenie w realizacji badań wysokociśnieniowych zbiorników do gromadzenia wodoru. Merytoryczne wsparcie w obszarze inżynierii mechanicznej zapewnia prof. Jerzy Kaleta, uczestnik prac programowych Dolnośląskiej Doliny Wodorowej oraz zespołów Ministerstwa Klimatu i Środowiska ds. spraw Polskiej Strategii Wodorowej i tzw. Umowy Wodorowej.

Do zespołu dołączył także Rafał Gnojnicki, menedżer z 25-letnim doświadczeniem w skutecznym budowaniu struktur sprzedażowych, partnerskich i zarządczych oraz współzałożyciel grupy kapitałowej działającej w sektorze innowacyjnych technologii. Wiedzę w obszarze zarządzania korporacyjnego, a także organizacji projektowej oraz metod planowania strategicznego zapewni spółce Janusz Kraśniak, dr nauk ekonomicznych i profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Obecnie hiPower Energy skupia się na kontynuowaniu projektów badawczo-rozwojowych realizowanych z partnerami z Azji. Spółka ma także w planach uruchomienie w Polsce linii produkcyjnej dla ogniw paliwowych, której automatyzacja pozwoli obniżyć koszty produkcji i odpowiedzieć na zapotrzebowanie ze strony rynku. Równolegle realizuje cele związane z budową grupy spółek wodorowych. 11 września br. podpisała przedwstępną umowę nabycia 61,54 proc. udziałów spółki H2 Beskidy – twórcy stacji wodorowych i elektrolizerów, które można zintegrować ze stacjami benzynowymi lub zastosować w systemach niezależnego zasilania. Wartość udziałów ustalono na 932 tys. zł.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...