wtorek, 5 grudnia, 2023
FIRMYDr Jacek Gliniak staje na czele hiPower Energy

Dr Jacek Gliniak staje na czele hiPower Energy

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Dr Jacek Gliniak staje na czele hiPower Energy

Dr Jacek Gliniak, Prezes spółki hiPower Europe, która w wyniku odwrotnego przejęcia wchodzi na rynek NewConnect, objął funkcję Prezesa w hiPower Energy (dawnej spółce Arena.pl). W rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych technologii wodorowych będzie go wspierał doświadczony zespół naukowców powołanych 22 września do Rady Nadzorczej spółki. Strategicznym celem firmy jest uruchomienie w Polsce linii produkcyjnej dla ogniw paliwowych.

Z radością obserwuję bardzo duże zainteresowanie, jakie wzbudzają nasze nowatorskie technologie wodorowe. Pierwsza z nich to ogniwa paliwowe zasilane metanolem, które są już wykorzystywane w mobilnych stacjach ładowania pojazdów elektrycznych w Azji. Duży potencjał dostrzegamy też w technologii recyklingu wodoru z gazów przemysłowych, którą jako pierwsi planujemy wprowadzić na rynek europejski – powiedział dr Jacek Gliniak, Prezes hiPower Energy i współtwórca opatentowanych technologii wodorowych.

– Z pasją pracujemy nad nowymi technologiami wodorowymi, postrzegając wodór jako symbol niezależności, bezpieczeństwa energetycznego oraz ekologicznej odpowiedzialności. Jesteśmy w pełni zaangażowani w realizację tej wizji i cieszę, że wraz z zespołem naukowców z hiPower Energy możemy być jej częścią – dodał prezes spółki.

Jacek Gliniak kierował wcześniej spółką hiPower Europe, w której rozwijał innowacyjne systemy odzysku i oczyszczania wodoru. Podczas pięciu lat pracy nad tworzeniem i udoskonalaniem ekologicznych rozwiązań z obszaru „zielonej” energii, jako Główny Inżynier w firmie hiPower na Tajwanie, zdobywał liczne patenty. Perspektywicznymi możliwościami tkwiącymi w wykorzystaniu wodoru zainteresował się w ramach doktoratu na National Chiao Tung Uniwersity w Tajwanie, w trakcie którego rozwijał fotokatalityczne metody wytwarzania tego gazu. Zanim rozpoczął karierę naukową w Azji, uzyskał wykształcenie chemiczne w Polsce, kończąc studia magisterskie na Politechnice Wrocławskiej.

Wsparcie we wdrażaniu i popularyzowaniu nowatorskich technologii wodorowych na rynku europejskim zapewni mu zespół specjalistów, który łączy rozległą wiedzę z obszaru „zielonej” energii z doświadczeniem w obszarze ekonomii i biznesu. Do Rady Nadzorczej dołączył Mirosław Miller, profesor chemii zaangażowany w badania nad systemami innowacji, współinicjator Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, wspołzałożyciel i mentor technologicznych startupów oraz autor ponad 120 publikacji naukowych.

Ekspertem od innowacyjnych rozwiązań związanych z „zieloną” energią jest też dr inż. Paweł Gąsior, absolwent MBA ze specjalizacją w obszarze zarządzania technologiami wodorowymi, który posiada szerokie doświadczenie w realizacji badań wysokociśnieniowych zbiorników do gromadzenia wodoru. Merytoryczne wsparcie w obszarze inżynierii mechanicznej zapewnia prof. Jerzy Kaleta, uczestnik prac programowych Dolnośląskiej Doliny Wodorowej oraz zespołów Ministerstwa Klimatu i Środowiska ds. spraw Polskiej Strategii Wodorowej i tzw. Umowy Wodorowej.

Do zespołu dołączył także Rafał Gnojnicki, menedżer z 25-letnim doświadczeniem w skutecznym budowaniu struktur sprzedażowych, partnerskich i zarządczych oraz współzałożyciel grupy kapitałowej działającej w sektorze innowacyjnych technologii. Wiedzę w obszarze zarządzania korporacyjnego, a także organizacji projektowej oraz metod planowania strategicznego zapewni spółce Janusz Kraśniak, dr nauk ekonomicznych i profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Obecnie hiPower Energy skupia się na kontynuowaniu projektów badawczo-rozwojowych realizowanych z partnerami z Azji. Spółka ma także w planach uruchomienie w Polsce linii produkcyjnej dla ogniw paliwowych, której automatyzacja pozwoli obniżyć koszty produkcji i odpowiedzieć na zapotrzebowanie ze strony rynku. Równolegle realizuje cele związane z budową grupy spółek wodorowych. 11 września br. podpisała przedwstępną umowę nabycia 61,54 proc. udziałów spółki H2 Beskidy – twórcy stacji wodorowych i elektrolizerów, które można zintegrować ze stacjami benzynowymi lub zastosować w systemach niezależnego zasilania. Wartość udziałów ustalono na 932 tys. zł.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...