WALUTYEuro stabilne po ostrożnej obniżce stóp przez EBC

Euro stabilne po ostrożnej obniżce stóp przez EBC

Euro stabilne po ostrożnej obniżce stóp przez EBC

Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami, obniżył stopy o 25 punktów bazowych, sprowadzając stopę depozytową do 3,75%. Mimo że decyzja była zgodna z przewidywaniami ekspertów, w ślad za nią pojawiły się prognozy wzrostu gospodarczego i wyższej inflacji, co nadal rodzi wątpliwości, co do słuszności decyzji. Europejski Bank Centralny zasygnalizował, że jego dalsze kroki dotyczące stóp procentowych będą zależeć od danych, nie zobowiązując się na razie do dalszych obniżek. Poniżej eksperci Saxo Banku przedstawiają krótką analizę sytuacji na rynkach po decyzji EBC.

Po wczorajszej decyzji Bank Centralny nieznacznie podniósł swoje oficjalne prognozy inflacyjne. Przedstawiciele EBC przekonują, że obniżka stóp procentowych nastąpiła w momencie oznak ożywienia europejskiej gospodarki. Mimo to rynek wyraźnie nie wierzy w opowieść o odbiciu w Europie i oczekuje kolejnej obniżki w październiku. Eksperci są podzieleni co do tego, czy Fed obniży stopy na wrześniowym, czy listopadowym posiedzeniu.

Waluty: Po decyzji EBC, EUR/USD był niestabilny ale utrzymał się poniżej 1.09, natomiast EUR/GBP przesunął się nieco wyżej, oddalając się od kluczowego poziomu wsparcia poniżej 0.8500.

Instrumenty o stałym dochodzie: Uczestnicy rynku zwiększyli swoje oczekiwania na obniżki stóp procentowych w ciągu ostatniego tygodnia, zachęceni serią danych ekonomicznych z USA, które nie sprostały oczekiwaniom, a także ostatnim luzowaniem polityki przez Bank Kanady oraz oczekiwaniem na obniżkę stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Rentowność 10-letnich niemieckich obligacji wzrosła o cztery punkty bazowe, po prognozach inflacyjnych EBC, oraz po tym, jak decydenci określili, że nie przewidują możliwość dodatkowego cięcia w lipcu. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde podkreśliła, że pomimo znacznie bardziej optymistycznych perspektyw inflacyjnych, Bank Centralny zamierza utrzymać „wystarczająco restrykcyjne” stopy procentowe tak długo, jak będzie to konieczne.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...