piątek, 1 grudnia, 2023
EKOLOGIAEuropejski Zielony Ład w rolnictwie

Europejski Zielony Ład w rolnictwie

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Europejski Zielony Ład w rolnictwie

Większość polskich rolników – ale także rolników w wielu innych krajach Unii Europejskiej, jak Holandia, Francja – traktuje propozycje wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu raczej jako zagrożenie niż jako szansę. Głównie dotyczy to redukcji stosowania nawozów i środków ochrony roślin. Europejscy rolnicy bronią się przed tą redukcją mówiąc, że ona może doprowadzić do upadku wielu gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej. I mają pod tym względem pewną rację – jeżeli nie nastąpi postawienie takich samych wymagań wobec produktów importowanych do Unii Europejskiej na przykład z Ukrainy, z krajów Ameryki Południowej czy wielu innych kierunków – chociażby azjatyckich. Tam nie są spełnione europejskie standardy. Tymczasem w wielu miejscach na świecie produkcja z Unii Europejskiej ma opinię żywności zdrowej, bezpiecznej i bardzo wysokiej jakości.

– Jeżeli to utrzymamy, jeżeli wzmożymy nasze działania na arenie światowej w zakresie promocji europejskich produktów rolnych i standardów, które musimy spełnić – to Unia Europejska może się obronić przed tańszymi produktami, a wręcz stworzyć ze swojej produkcji atut i hitowy produkt eksportowy. Nie ma takiego miejsca na świecie, gdzie konsumenci nie chcą mieć zdrowej, bezpiecznej, pozbawionej chemii i środków ochrony roślin żywności – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. – Dlatego konieczne są zmiany Europejskiego Zielonego Ładu po to, aby były szansą – a nie udręką europejskich rolników. Nowe wymogi powinny być wprowadzone ewolucyjnie, a nie rewolucyjne – czyli preparaty syntetyczne powinny być zastępowane powoli preparatami biologicznymi, naturalnymi. Musimy się wszyscy tego dobrze nauczyć – jak je stosować, aby one były skuteczne. Wymaga to wielu działań wspomagających założenia Europejskiego Zielonego Ładu – jak na przykład badań nad środkami biologicznymi. Musimy walczyć o to, aby Europejski Zielony Ład był wdrażany wolniej, niż mają to w głowie niektórzy europejscy politycy – ale z drugiej strony musimy się dostosować do założeń Europejskiego Żielonego Ładu – tłumaczy Maliszewski.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...