piątek, 11 kwietnia, 2025

FPP: szansa dla Polski na odbudowę Ukrainy

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że projektowana nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa ułatwi polskim firmom zaangażowanie się w odbudowę Ukrainy oraz wzmocni zachęty do inwestycji m.in. w OZE. Nowy projekt skierowany do konsultacji przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii to bardzo potrzebne regulacje, które pozwolą na znacznie skuteczniejsze wykorzystanie instrumentów gwarancyjnych zapewnianych przez Skarb Państwa do długofalowego wspierania rozwoju eksportu, inwestycji zagranicznych. To także odpowiedź na najpoważniejsze wyzwania polskiej gospodarki związane z odbudową Ukrainy oraz transformacją w obszarze energetyki.

Projektowana ustawa wprowadza rozwiązania prawne umożliwiające zapewnienie przez KUKE polskim eksporterom i inwestorom kompleksowej ochrony w szczególnych warunkach, jakie są związane z działaniem na rynku ukraińskim w związku z toczącymi się działaniami wojennymi. Obejmują one m.in. wprowadzenie możliwości ubezpieczenia zwrotu zaliczki – co pozwoli polskim przedsiębiorcom na zakup materiałów po niższych cenach, a tym samym poprawi ich konkurencyjność na rynkach zagranicznych. Przewiduje się również techniczne zmiany umożliwiające wydzielenie osobnego rachunku do rozliczeń związanych z ubezpieczeniem podmiotów działających na terenie Ukrainy – co jest o tyle istotne, że pozwala na sprawniejsze zarządzanie ryzykiem ubezpieczeniowym związanym z działalnością w tym kraju, a tym samym udzielanie przedsiębiorcom potrzebnych im gwarancji na większą skalę. Prowadzenie wymiany handlowej z Ukrainą ułatwi również uruchomienie programu reasekuracji ubezpieczycieli udzielających ochrony polskim firmom transportowym.

„Dzięki projektowanym zmianom możliwe będzie zapewnianie polskim firmom ubezpieczenia od niestandardowego ryzyka związanego ze skutkami wojennymi, bez którego trudna byłoby w obecnych warunkach dalsza realizacja usług transportowych. Istotną zmianą jest wprowadzenie możliwości udzielania gwarancji przez KUKE również dla polskich oddziałów przedsiębiorców zagranicznych. W wielu przypadkach takie podmioty również prowadzą zakrojoną na szeroką skalę działalność eksportową – w związku z czym nie ma uzasadnienia dla dalszego ograniczania ich dostępu do gwarancji w sytuacji, w której tworzą one w Polsce miejsca pracy oraz podlegają polskiemu prawu i opodatkowaniu. Rozwiązanie to bez wątpienia będzie miało pozytywny wpływ na klimat inwestycyjny w Polsce oraz może pomóc przyciągnąć dodatkowe inwestycje zagraniczne do naszego kraju, stymulując wzrost zatrudnienia i eksportu, a w konsekwencji również dochodów budżetu państwa. Zmiana ta ma również niebagatelne znaczenie z punktu widzenia ukraińskich przedsiębiorstw, które z uwagi na obecną sytuacją rozważają przeniesienie swojej działalności do Polski – nowe przepisy mogą znacząco ułatwić im eksport ich produktów na Ukrainę w przypadku podjęcia takiej decyzji” – podkreśla Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Projektowana nowelizacja otwiera ponadto możliwość wspierania przez KUKE gwarancjami kredytowymi nowych inwestycji związanych z transformacją energetyczną polskiej gospodarki. Ma to szczególne znaczenie w obliczu bardzo znaczącej wartości środków, które będą musiały zostać zaangażowane w nieodległej przyszłości w rozwój OZE, co wynika zarówno z celów strategii Europejskiego Zielonego Ładu oraz celów redukcji CO2, jak również pilnej potrzeby wzmocnienia niezależności energetycznej Polski w obliczu ograniczenia dostaw surowców energetycznych z Rosji. Koszt transformacji polskiej energetyki, zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski, ma wynieść na przestrzeni 20 lat ok. 1,6 bln zł. Stąd niezbędne jest zaangażowanie szerokiego zakresu instrumentów finansowych oraz instytucji finansujących. Dzięki instrumentom gwarancyjnym możliwe jest pozyskanie odpowiedniego wolumenu finansowania dłużnego niezbędnego do osiągnięcia zakładanego poziomu dźwigni finansowej w ramach realizowanych projektów inwestycyjnych.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Wojna handlowa z Chinami rozkręca się na dobre. Ameryka na kursie kolizyjnym?

Niełatwo opisywać rzeczywistość w czasach, w których na rynku...

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....

Trump rozdaje karty na nowo: czasowe zawieszenie ceł, uderzenie w Chiny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił tymczasowe zawieszenie ceł...
00:03:26

Cła nie uzdrawiają gospodarki. Trump ignoruje ekonomię i lekcje historii

Według aktualnej wiedzy ekonomicznej działania prezydenta Trumpa, takie jak...

Donald Trump podnosi cła. Polska branża eksportowa pod presją, ale nastroje stabilne

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa wprowadzająca szeroko zakrojone...

Podobne tematy

Branża TSL apeluje do Prezydenta: nowelizacja małej ustawy sankcyjnej może sparaliżować eksport

Przedstawiciele branży TSL są zaniepokojeni nowelizacją tzw. małej ustawy...

Bio Planet rośnie – 2025 rok zapowiada się obiecująco dla lidera żywności ekologicznej

Początek 2025 roku przyniósł Bio Planet kolejne dobre wyniki....

PLN pod presją. EUR/USD coraz bliżej parytetu – dolar nie zwalnia

Dzisiaj na rynku obserwowaliśmy nerwową reakcję na cła nałożone...

Plany Trumpa budzą niepokój w branży TSL – sektor przygotowuje się na trudne czasy

Zapowiadane przez Donalda Trumpa radykalne zmiany w polityce celnej...

Branża leasingowa w Polsce rośnie

Firmy leasingowe udzieliły finansowania na kwotę 110,5 mld...

Rządowa ustawa o gruntach pod budownictwo mieszkaniowe: Jak zmiany wpłyną na rynek nieruchomości?

Rząd przygotował projekt ustawy służącej uwolnieniu gruntów pod budownictwo...

Zmiany w Radzie Dialogu Społecznego. Kto zyska, a kto straci na nowych zasadach reprezentacji?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie