GIEŁDA I INWESTYCJEGlobalne akcje spadły, ale są powody, dlaczego inwestorzy nie powinni panikować

Globalne akcje spadły, ale są powody, dlaczego inwestorzy nie powinni panikować

Globalne akcje spadły, ale są powody, dlaczego inwestorzy nie powinni panikować

W ubiegłym tygodniu rynek stanął w obliczu wyzwań: Bank Japonii był nieoczekiwanie jastrzębi, a raport z amerykańskiego rynku pracy wykazał wzrost bezrobocia do 4,3 proc., powodując gwałtowne reakcje rynku.

Trendy są jednak ważniejsze niż pojedyncze raporty. Wzrost bezrobocia wynikał głównie z tymczasowych zwolnień spowodowanych huraganem Beryl, które powinny się odwrócić w przyszłym miesiącu. Nawet jeśli raport o zatrudnieniu sygnalizuje większe problemy, FED ma narzędzia, aby zareagować. Przy stopach procentowych na poziomie 5,25-5,50 proc. i ciągłym zacieśnianiu polityki pieniężnej, jest miejsce na działanie w razie potrzeby. Elastyczność FED wspiera pozytywne prognozy dla akcji.

Solidny wzrost zysków to kolejny powód, by nie panikować przedwcześnie. Zyski większości spółek z indeksu S&P 500 rosną o 11,5 proc. rocznie (najszybciej od końca 2021 r.), a przychody rosną od 15 kwartałów z rzędu. Silny wzrost gospodarczy również wspiera optymizm. PKB Stanów Zjednoczonych wzrosło o 2,8 proc. w drugim kwartale, kontynuując trend wzrostu o ponad 2 proc. na zakończenie siedmiu z ostatnich ośmiu kwartałów.

Chociaż spadek wskaźnika PMI dla przemysłu ISM o 1,7 proc. w lipcu wzbudził obawy, jeden raport nie świadczy jeszcze o kłopotach gospodarki – zwłaszcza w roku wyborczym z oczekiwanym wsparciem fiskalnym.

Z technicznego punktu widzenia, na rynek wpłynął tzw. carry trade, w ramach którego inwestorzy pożyczają waluty o niskiej rentowności, aby inwestować w waluty o wyższej rentowności. Jen był popularny w tym kontekście, ale ostatnie ruchy japońskiego Ministerstwa Finansów i jastrzębio nacechowane posunięcia Banku Japonii spowodowały zmienność i wycofanie się nie tylko z tych transakcji, ale także innych rynków, w tym akcji i towarów, takich jak złoto.

Podsumowując, ostatnie ruchy rynkowe wydają się przesadzone i niezgodne z fundamentami gospodarczymi lub polityką pieniężną. Prawdopodobne jest, że w średnim terminie akcje nadal będą nadal, choć ścieżka może być bardziej wyboista.

Sam North, analityk rynków eToro

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...