środa, 12 maja, 2021
POLITYKAIle zarabia prezydent Polski, a ile inni europejscy przywódcy? Kto jest najlepiej...

Ile zarabia prezydent Polski, a ile inni europejscy przywódcy? Kto jest najlepiej opłacanym liderem

-

Ile zarabia prezydent Polski, a ile inni europejscy przywódcy? Kto jest najlepiej opłacanym liderem

Wczoraj odbyło się zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta. Funkcja ta wiąże się z różnymi obowiązkami. Portal iKalkulator.pl postanowił przyjrzeć się, ile zatem zarabia najważniejsza osoba w państwie, a także jak wyglądają na tym tle zarobki innych światowych przywódców?

Ile zarabia prezydent Polski?

Na początek przyjrzyjmy się, ile zarabia Andrzej Duda. Pensja prezydenta Polski składa się z trzech części:

 • wynagrodzenia zasadniczego (wskaźnik 7,0 kwoty bazowej)
 • dodatku funkcyjnego (3,0 kwoty bazowej)
 • dodatku za wysługę lat (procent wynagrodzenia zasadniczego – zwykle 20%).

O ile trzy składowe wynagrodzenia Prezydenta są stałe, o tyle jego wielkość z roku na rok może ulec zmianie. Dzieje się tak ze względu na to, że wysokość kwoty bazowej co roku określana jest w ustawie budżetowej dotyczącej danego roku kalendarzowego. Wysokość pensji uwarunkowana jest również wskaźnikiem inflacji.

Kwota bazowa na 2020 rok została określona w wysokości 1 789,42 zł brutto. Daje to:

 • 12 525,94 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego,
 • 5 368,26 zł brutto dodatku funkcyjnego,
 • 2 505,19 zł brutto dodatku za wysługę lat.

Łączna kwota wynagrodzenia osoby sprawującej funkcję Prezydenta to 20 399,39 zł brutto miesięcznie (od tej sumy Prezydent zobligowany jest do zapłacenia podatku PIT oraz odprowadzenia składek ZUS – nie uwzględniając dodatku za wysługę lat).

W swoim oświadczeniu majątkowym z końca czerwca 2020 r., Andrzej Duda zaznaczył, że z tytułu pełnienia funkcji głowy państwa w 2019 r. na jego konto trafiło w sumie 243 041,43 zł brutto, czyli 49,8 tys. funtów rocznie.

Blisko ćwierć miliona złotych to roczna pensja prezydenta Polski. Jak kształtuje się w porównaniu z innymi światowymi liderami? Kto może pochwalić się najwyższymi zarobkami?

Zarobki europejskich przywódców

Poniżej znajduje się zestawienie przygotowane przez iKalkulator.pl, wybranych europejskich przywódców. Zestawienie jest uszeregowane według wysokości zarobków od najniższych do najwyższych.

 1. Wołodymyr Zełenski – prezydent Ukrainy

Prezydent Ukrainy zarabia najmniej z całego zestawienia. Oficjalna pensji prezydenta wynosi 28 tys. hrywien miesięcznie[1]. Po zapłaceniu podatków Wołodymyr Zełenski na rękę dostaje 22 540 hrywien ukraińskich, czyli ponad 3 tys. zł. Miesięcznie jest to więc ok. 622 funty.

Od maja 2019 do kwietnia 2020 r., w pierwszym roku swojej prezydentury, Wołodymyr Zełenski zarobił 320 727 hrywien i 27 kopiejek, czyli 8,8 tys. funtów rocznie.

 1. Ana Brnabić – premier Serbii

Niewiele więcej od prezydenta Ukrainy zarabia serbska polityk Ana Brnabić. Rocznie na konto pani premier wpływa 11 tys. funtów brytyjskich. Miesięcznie jej pensja wynosi ponad 900 funtów, czyli ok. 4 400 zł.

 1. Giuseppe Conte – premier Włoch

Obecnie szef rządu włoskiego zarabia 80 tys. euro netto rocznie przy pensji w wysokości 6,7 tys. euro miesięcznie. Należy wspomnieć, że w roku objęcia przez siebie urzędu, w październiku 2018 r. premier Giuseppe Conte obniżyłby swoją pensję o 20 procent.

Podsumowując: miesięcznie premier Conte zarabia ok. 6 tys. funtów, natomiast rocznie jest to ponad 72 tys. GBP.

 1. Kersti Kaljulaid – prezydent Estonii

Urząd sprawuje od 2016 r. Rocznie zarabia 72,1 tys. funtów. Co miesięcznie daje ponad 6 tys. GBP.

 1. Boris Johnson – premier Wielkiej Brytanii

Jego pensja za bycie posłem wynosi blisko 79,5 tys. funtów rocznie.

Miesięcznie zarabia więc 6,6 tys. funtów. Otrzymuje także inne korzyści, m.in. mieszkanie przy Downing Street 10,  a także dostęp do innych oficjalnych rezydencji.

 1. Pedro Sánchez – premier Hiszpanii

Roczne przychody premiera Hiszpanii wynoszą 77,8 tys. funtów brytyjskich. Co miesiąc na konto Pedro Sáncheza wpływa pensja w wysokości 6,9 tys. GBP.

 1. Władimir Putin – prezydent Rosji

Oficjalnie prezydent Rosji zarabia 773,4 tys. rubli miesięcznie[2], czyli ok. 8 tys. funtów brytyjskich. Rocznie daje to ponad 96 tys. GBP.

Władimir Putin regularnie składa zeznania podatkowe. Od 2011 do 2016 roku zarobił 38,5 mln rubli. Wśród źródeł dochodu znalazły się: wynagrodzenie prezydenta, emerytura wojskowa oraz dochody z lokat w bankach. W tym czasie Putin miał otwartych 13 rachunków bankowych na łączną kwotę 13,8 mln rubli, 230 udziałów w Banku St. Petersburg, mieszkanie w Petersburgu i garaż, a także dwa samochody oraz przyczepę.

Nieoficjalnie mówi się, że jego majątek można liczyć w dziesiątkach, a nawet setkach miliardów dolarów.

 1. Gitanas Nausėda – prezydent Litwy

Wynagrodzenie prezydenta jest zapisane w ustawie. Miesięczna pensja odpowiada sumie 55 podstawowych wynagrodzeń na Litwie. W 2019 r. kwota bazowa wyniosła 173 euro, więc prezydent otrzymywał 9 515 euro, po odliczeniu podatków było to ok. 5 760 euro[3].

Podsumowując: rocznie prezydent Litwy zarabia ponad 100 tys. funtów, a miesięcznie 8,6 tys. GBP.

 1. Miloš Zeman – prezydent Czech

Prezydent naszych sąsiadów – Czechów zarabia rocznie ok. 125,5 tys. funtów, czyli niemal 2,5 raza więcej niż Andrzej Duda. Miesięcznie jego wynagrodzenie wynosi blisko 10,5 tys. funtów.

 1. Mark Rutte – premier Holandii

Na kolejnym miejscu znalazł się premier Holandii. Jego roczne zarobki wynoszą 154,7 tys. funtów brytyjskich. Miesięcznie jest to więc blisko 12,9 tys. funtów.

 1. 11. Emmanuel Macron – prezydent Francji

Prezydent Francji zarabia rocznie 163,3 tys. funtów. Miesięcznie jego pensja wynosi więc 13,6 tys. funtów.

 1. Mette Frederiksen – premier Danii

Szef rządu w Królestwie Danii (które obejmuje trzy kraje: Danię, Grenlandię i Wyspy Owcze) rocznie zarabia bagatela 1,6 mln koron duńskich[4], czyli ok. 194,7 tys. funtów brytyjskich rocznie.

Miesięcznie daje to 16 tys. GBP.

 1. Sebastian Kurz – kanclerz Austrii

Kanclerz Niemiec może się pochwalić miesięczną pensją w wysokości 22 283 euro czyli ok. 22,7 tys. funtów brytyjskich. Rocznie jego zarobki wynoszą blisko  270 tys. GBP.

 1. Angela Merkel – kanclerz Niemiec

Kanclerz Niemiec może pochwalić się jedną z najwyższych pensji wśród europejskich przywódców – choć jak się okazuje są politycy, którzy zarabiają jeszcze więcej. Rocznie zarabia 314,7 tys. funtów. Co miesięcznie daje 26,2 tys. funtów.

 1. Simonetta Sommaruga – prezydent Szwajcarii

W Szwajcarii prezydent jest wybierany spośród siedmiu członków Rady Federalnej na okres 12 miesięcy. Za 12 miesięcy prezydentury otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 496 tys. franków, czyli ok. 414,9 tys. funtów rocznie. Miesięcznie jest to zatem około 34,5 tys. GBP.

Na jego wynagrodzenie składa się: podstawowa pensja członka Rady Federalnej w wysokości 454,6 tys. franków rocznie, dodatek do pensji w wysokości 30 tys. franków i dodatkowo prezydent otrzymuje jeszcze 12 tys. franków szwajcarskich.

Metodologia

Dane zawarte w analizie w głównej mierze pochodzą z Wageindicator.co.uk.

[1]    Za glavcom.ua

[2]    Za BBC.com

[3]    Za Delfi.lt

[4]    Za stm.dk

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...