ADMINISTRACJAObowiązkowy KSeF przesunięty na 1 lutego 2026 r.

Obowiązkowy KSeF przesunięty na 1 lutego 2026 r.

Obowiązkowy KSeF przesunięty na 1 lutego 2026 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT, która przesuwa termin wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 roku. Informację tę podało Ministerstwo Finansów, zaznaczając, że ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Zmiany w terminach wdrożenia KSeF

Nowelizacja ustawy, podpisana przez Prezydenta 5 czerwca, przesuwa obowiązek wystawiania e-faktur do 1 lutego 2026 roku. Oznacza to, że do tego czasu zasady wystawiania faktur pozostają bez zmian. Ustawa z dnia 9 maja 2024 roku, zmieniająca ustawę o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod pozycją 852 i jest dostępna pod tym linkiem.

Dalsze zmiany legislacyjne

Podpisana ustawa zakłada niezbędne przesunięcie daty rozpoczęcia obowiązywania obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 roku oraz utrzymuje półroczne odroczenie (do końca lipca 2026 roku) niektórych obowiązków związanych z KSeF. Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o podzieleniu prac legislacyjnych nad ustawą nowelizującą KSeF na dwie części, aby dać przedsiębiorcom możliwość lepszego zapoznania się z propozycjami zmian i odbycia rzetelnych konsultacji.

W drugim etapie procesu legislacyjnego ministerstwo przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowego KSeF. Planowane terminy to:

  • 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 roku 200 mln zł.
  • 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Wersja produkcyjna Aplikacji Mobilnej KSeF

Ministerstwo Finansów, mimo odroczenia terminu wdrożenia obowiązku e-fakturowania w KSeF, kontynuuje prace nad dostarczeniem podatnikom bezpłatnych narzędzi do korzystania z systemu. Ministerstwo udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF, która umożliwia wystawianie podstawowych faktur w KSeF oraz ich korekt bezpośrednio na smartfonie. Dodatkowo, aplikacja pozwala na podgląd otrzymanych i wystawionych faktur w KSeF. Aplikacja jest już dostępna w sklepach Google Play i App Store.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...