sobota, 16 stycznia, 2021
MEDIA Instytut Zamenhofa prezentuje poradnik bezpieczeństwa dla dziennikarzy w czasie demonstracji

Instytut Zamenhofa prezentuje poradnik bezpieczeństwa dla dziennikarzy w czasie demonstracji

-

Instytut Zamenhofa prezentuje poradnik bezpieczeństwa dla dziennikarzy w czasie demonstracji

Rusza Instytut Zamenhofa – na początek publikuje poradnik bezpieczeństwa dla dziennikarzy relacjonujących demonstracje i zamieszki uliczne. To materiał, który ma pomóc zadbać o bezpieczeństwo dziennikarzy i fotoreporterów relacjonujących demonstracje i starcia uliczne. Doświadczenia ostatnich tygodni pokazały, że ta wiedza może być teraz bardzo przydatna – mówi Paweł Prus, prezes Instytutu Zamenhofa.

Materiał opublikowany przez instytut analizuje wydarzenia, które miały miejsce na ulicach Warszawy 11 listopada 2020 podczas Marszu Niepodległości. Pierwszy raz od kilku lat, na ulicach stolicy doszło do starć uczestników marszu z policją. Ucierpieli też dziennikarze, których policja potraktowała jak uczestników zamieszek.

Nie mamy wpływu na to co zrobi policja, ale uznaliśmy, że dziennikarzom przyda się takie kompendium wiedzy o tym jak przygotować się do takich sytuacji oraz jak się zachować w trakcie walk ulicznych, żeby zminimalizować ryzyko oberwania w głowę – tłumaczy Prus.

Zasadniczą część publikacji stanowi poradnik dla dziennikarzy, fotoreporterów i operatorów kamer, którzy są obecni na miejscu w trakcie zamieszek. Materiał przygotował Paweł Szot – dziennikarz TVN 24 współpracujący z Instytutem Zamenhofa, jeden z najbardziej doświadczonych reporterów wojennych w Polsce. W ciągu ostatniej dekady Szot relacjonował jako specjalny wysłannik m.in. wojny domowe w Libii, Syrii i Iraku, ukraiński Majdan i jego następstwa na Krymie i w Donbasie, kryzys uchodźczy w Europie, działania polskich kontyngentów w Afganistanie i Czadzie, a także szczyt Donald Trump – Kim Dzong Un w Singapurze i akcję ratunkową w jaskini Tham Luang w Tajlandii.

W sytuacjach brutalnych starć na ulicach lub demonstracji ryzyko jest zawsze, ale można je znacząco zminimalizować stosując się do pewnych uniwersalnych zasad będących sumą doświadczeń wielu pokoleń reporterów. Pisałem ten poradnik z myślą zwłaszcza o młodych dziennikarzach i studentach dziennikarstwa, którzy nie mają własnych doświadczeń tego typu. Ale myślę, że starsi koledzy też mogą się z niego dowiedzieć czegoś co pomoże im zadbać o swoje bezpieczeństwo – mówi Paweł Szot.

Poradnik bezpieczeństwa dla dziennikarzy jest dostępny do pobrania za darmo ze strony Instytutu Zamenhofa:

Instytut Zamenhofa prezentuje poradnik bezpieczeństwa dla dziennikarzy relacjonujących zamieszki

Instytut Zamenhofa powstał w 2020 roku. To pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej think tank zorientowany na badanie i opisywanie środowiska mediów oraz procesów związanych z komunikacją i obiegiem informacji. Instytut został założony przez polskich dziennikarzy i ekspertów medialnych. Wśród jego założycieli są m.in. Grzegorz Kwolek, reporter RMF FM oraz Sylwia Czubkowska, redaktor prowadząca SpidersWeb+. W 2021 roku Instytut Zamenhofa planuje rozpocząć pierwszy w Polsce program rezydencji dziennikarskich.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECAMY

Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...
Tayyip Erdoğan

Co myśli Turcja? Ciągłość i zmiana w polityce zagranicznej

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: dlaczego Turcja w ostatnich latach prowadzi tak asertywną politykę zagraniczną pomimo bycia członkiem NATO? Karol Wasilewski: podstawą do zrozumienia asertywnej polityki jest poznanie szerszego myślenia Turcji o świecie, bo właśnie to najlepiej tłumaczy,...