BEZPIECZEŃSTWOInwestycje w cyberbezpieczeństwo mogą odblokować innowacyjność firm

Inwestycje w cyberbezpieczeństwo mogą odblokować innowacyjność firm

Inwestycje w cyberbezpieczeństwo mogą odblokować innowacyjność firm

84 proc. firm uważa, że w ich organizacjach kwitnie kultura innowacji, ale widzimy rozdźwięk między percepcją, a rzeczywistością. Jedną z głównych blokad jest obawa o cyberbezpieczeństwo – mówił podczas Dell Technologies Forum Dariusz Piotrowski, dyrektor zarządzający Dell Technologies Polska.

Choć zdecydowana większość firm (84 proc.) określa się jako innowacyjne, tak naprawdę zaledwie 18 proc. organizacji można rzeczywiście sklasyfikować jako liderów lub naśladowców innowacji, wskazują wyniki badania Innovation Index, prowadzonego przez Dell wśród 6600 respondentów z ponad 45 krajów.

Jedną z największych blokad jest dla firm obawa o cyberbezpieczeństwo, w Polsce wskazuje na nią aż 64 proc. firm (wg Innovation Index). Nie można implementować innowacyjności w niezabezpieczonym środowisku, podkreślał Dariusz Piotrowski.

Aby wprowadzać innowacje, trzeba mieć pewność, że dane i aplikacje są bezpieczne i chronione. Ponieważ jednak ludzie pracują w wielu lokalizacjach, a zasoby i aplikacje są rozproszone w różnych chmurach, organizacje mają trudności z ochroną swojej własności intelektualnej i reputacji. Kwestie bezpieczeństwa to też wskazywane w Innovation Index jako główne bariery, zatem tu widać ich wagę – wskazywał Dariusz Piotrowski, dyrektor zarządzający Dell Technologies w Polsce.

Przeszkody na drodze do wdrażania innowacji

Poza kwestiami bezpieczeństwa, na drodze do wdrażania innowacji stoi jeszcze kilka przeszkód – ankietowani w Polsce wskazują m.in. na trudności w integracji ogólnej architektury biznesowej z infrastrukturą IT (33%), czas i środki przeznaczane na migrację aplikacji biznesowych do nowych środowisk chmurowych (63%) a także rosnące koszty chmury (40%), czy brak infrastruktury IT do przetwarzania brzegowego (49%).

Przeszkody nie oznaczają jednak, że polskie firmy wycofują się z dążeń do innowacyjności – 86 proc. ankietowanych aktywnie szuka technologii, które pomogą w realizowaniu celów dotyczących wdrażania innowacji.

Organizacje potrzebują pomocy w rozwijaniu kultury innowacyjności

Jak tłumaczył dyrektor zarządzający Dell Technologies w Polsce, rozwijanie kultury innowacyjności, w której wszystkie pomysły mogą mieć znaczenie, jest jednym z głównych powodów tego, że ludzie chcą dołączać do takich organizacji. Brak takiego podejścia wg 53% respondentów jest powodem odejść z pracy (dane za Innovation Index). Firmy muszą załatać lukę technologiczną, by zatrzymać wartościowych pracowników.

Dell Technologies Forum jest miejscem prezentowania rozwiązań umożliwiających przeprowadzenie procesu transformacji cyfrowej szybko i efektywnie, co w świecie, w którym każda firma jest w istocie rzeczy firmą technologiczną jest kluczowe dla rozwoju biznesu.

Nowa filozofia cyberbezpieczeństwa

Podczas Dell Technologies Forum Dariusz Piotrowski mówił m.in. o podejściu Zero Trust, nowej filozofii cyberbezpieczeństwa, która pomaga organizacjom otwierać się na innowacje.

Jesteśmy głęboko zaangażowani w pomoc w rozwiązywaniu największych wyzwań związanych z bezpieczeństwem. Dzisiejsze architektury koncentrują się na znanych złych zachowaniach, zezwalając jednocześnie na inne działania. Zero Trust odwraca ten porządek, stawia go na głowie w taki sposób, że definiuje znane dobre działania i zapobiega wszystkim innym, na wielu poziomach – tłumaczył Dariusz Piotrowski.

W kontekście innowacji znaczenie cyberbezpieczeństwa jest ogromne, ponieważ stanowi ono jedną z głównych barier w rozwoju innowacyjności. Inwestycje w zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń mają potencjał, by odblokować wdrożenia innowacyjnych rozwiązań.

Future of Work: jak dopasować technologie do oczekiwań współczesnej organizacji?

W dzisiejszym świecie jesteśmy zmuszeni do funkcjonowania równocześnie w przenikających się światach, rzeczywistym i cyfrowym, które wzajemnie na siebie oddziałują. To wyzwanie nie tylko dla użytkowników technologii, którzy w pracy hybrydowej mają do czynienia z łączeniem przestrzeni prywatnej i biznesowej, podejmują je też dostawcy rozwiązań sprzętowych i cyfrowych, którzy dążą do tego, by było łatwiej, efektywniej i bezpieczniej. O takich rozwiązaniach mówił także Dariusz Piotrowski, prezentując szereg najnowszych osiągnięć Dell Technologies.

Wprowadzamy optymalizację opartą na sztucznej inteligencji i wbudowane zabezpieczenia, a wszystko to przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju jako priorytetu. Naszą przewagą są kompletne rozwiązania do zarządzania cyklem życia floty komputerowej w organizacji biznesowej – wskazywał Dariusz Piotrowski.

Wśród wymienianych rozwiązań pojawiły się m.in. usługi konfiguracyjne, zarządzanie tożsamością użytkownika czy zabezpieczenia komputera, zarówno na poziomie sprzętowym, jak i na poziomie oprogramowania.

Nieustannie wprowadzamy nowości w postaci rozwiązań, nie chciałbym używać określeń „produktów” czy „sprzętu”, ale właśnie rozwiązań, aby wspierać firmy we wprowadzaniu innowacji, ponieważ wierzymy, że najlepsze pomysły rozkwitają, gdy ludzie są wyposażeni w najlepsze narzędzia – podsumował dyrektor zarządzający Dell Technologies Polska.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...