piątek, 11 kwietnia, 2025

Kobiety w wieku okołomenopauzalnym na rynku pracy – potrzeby niezauważane przez pracodawców

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W Polsce są 3 miliony pracujących kobiet w wieku okołomenopauzalnym, czyli w wieku 40-55 lat. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny to 20% wszystkich pracowników w naszym kraju. Wiele z nich czuje jednak, że ich potrzeby w tym szczególnym okresie nie są zauważane. Aż 42% w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. O tym mówi najnowszy raport Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”.

Żyjemy w kraju, którego ludność (tak jak w całej Europie) szybko się starzeje. W 2050 roku jedna trzecia społeczeństwa będzie miała więcej niż 65 lat. Tymczasem wiele kobiet w okresie okołomenopauzalnym zmaga się z uciążliwymi objawami, których doświadczają także w godzinach pracy. Tabu wokół menopauzy sprawia, że niechętnie o tym mówią pracodawcy czy współpracownikom, bojąc się stygmatyzacji, niewybrednych żartów czy poczucia, że „są schodzącymi, a nie wschodzącymi gwiazdami korporacji”, jak powiedziała jedna z uczestniczek badania przeprowadzonego na zlecenie Kulczyk Foundation.

Menopauza – normalny etap w życiu kobiety. Ale wymagający

Samo słowo „menopauza” określa ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Jednak czas transformacji menopauzalnej jest dużo dłuższy i oznacza szereg zmian zachodzących w ciele kobiety.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez Ipsos na zlecenie Kulczyk Foundation wśród najbardziej uciążliwych w pracy objawów respondentki wymieniały przewlekłe zmęczenie, bóle głowy i mięśni, problemy z koncentracją i pamięcią, uderzenia gorąca, nagłe, intensywne pocenie się czy obniżenie nastroju. To wszystko wpływa na pewność siebie, gotowość do podejmowania się nowych wyzwań i efektywność pracowniczek. Wiele z nich (zwłaszcza tych, które doświadczają kilku objawów jednocześnie) zastanawia się, czy są w stanie dłużej wykonywać powierzone im obowiązki. Aż 42% badanych w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej.

Konieczna jest reakcja

Niedawno australijski senat przedstawił rekomendacje dotyczące między innymi wprowadzenia płatnego urlopu menopauzalnego czy możliwości pracy zdalnej dla pracowniczek w tym okresie życia. Rekomendacje to wynik rozmów, jakie przedstawiciele senackiej komisji przeprowadzili z kobietami w wieku okołomenopauzalnym. Większość z nich mówiła o tym, że ich potrzeby są niezauważane w środowisku pracy, a one same czują się bagatelizowane.

Australia to jeden z nielicznych krajów, w których rozpoczęła się publiczna dyskusja na temat menopauzy. Również w Wielkiej Brytanii kilka lat temu powstał rządowy raport, którego głównym zadaniem było określenie, jakie są ekonomiczne koszty tego, że kobiety w okresie okołomenopauzalnym rezygnują bądź ograniczają swoje zaangażowanie w pracę.

W większości miejsc jest to jednak wciąż temat tabu – Polska nie stanowi wyjątku. W badaniach przeprowadzonych na zlecenie Kulczyk Foundation ponad połowa kobiet (51%) mówi o tym, że nie czuje się wystarczająco komfortowo, żeby otwarcie mówić w pracy o swoich zdrowotnych potrzebach związanych z transformacją menopauzalną. Jednocześnie aż 87% badanych uważa, że wprowadzenie rozwiązań wspierających w tym okresie wpłynęłoby pozytywnie na ich stosunek do pracy i codzienne funkcjonowanie.

Rolą lidera i liderki w organizacji jest nie tylko całościowe spoglądanie na to, co dobre dla firmy – mówi Dominika Kulczyk, przedsiębiorczyni, inwestorka i filantropka, założycielka Kulczyk Foundation. – To także dostrzeganie poszczególnych elementów, które ją tworzą, przede wszystkim ludzi: ich różnorodności i potrzeb, mocnych i słabych stron. Managerowie i managerki, którzy o tym wiedzą, kreują najbardziej efektywne, innowacyjne i przyjazne środowiska pracy. Doświadczeni pracownicy i pracowniczki to skarb każdej firmy, a jako społeczeństwo już teraz zwyczajnie nie możemy pozwolić sobie na to, żeby takie osoby zbyt szybko rezygnowały z aktywności zawodowej. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym często dalej chcą rozwijać się i angażować w działalność firmy. Naturalny etap transformacji menopauzalnej jest jednak trudny. W skrajnych przypadkach kobiety rezygnują z pracy lub decydują się na jej zmianę, nie informując o rzeczywistych powodach swojego odejścia. Konieczna jest edukacja i podjęcie realnych działań, które pozwolą na zmianę tego stanu rzeczy.

Wśród rozwiązań, których wprowadzenia chciałyby badane kobiety, znalazły się przede wszystkim:

  • Zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu (wiatrak, klimatyzacja, możliwość otwierania okien)
  • Elastyczne podejście do godzin pracy i możliwość zdalnego wykonywania obowiązków
  • Łatwiejszy dostęp do badań i konsultacji medycznych
  • Łatwy dostęp do infrastruktury sanitarnej (toaleta z umywalką, prysznic)

Przeczytaj cały raport z najnowszych badań Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”: https://menopauzabeztabu.org.pl/

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Polska otwiera się na pracowników z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej – nowe trendy na rynku pracy

Polski rynek pracy w ostatnich latach doświadcza znaczących zmian...
00:01:08

Nowe regulacje pracy platformowej: UE wprowadza domniemanie stosunku pracy

Rok 2025 przynosi znaczące zmiany w polskim prawie pracy,...

Rośnie liczba Filipińczyków pracujących w Polsce. Już niemal 15 tys. pracuje legalnie

Migracja zarobkowa obywateli krajów azjatyckich do Polski systematycznie rośnie....

Pokolenie Z stawia na pieniądze. Wynagrodzenie ważniejsze niż work-life balance

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko. Jednak w...

Podobne tematy

Kurs dolara rośnie, złoty pod presją. Czy dolar dobije do 4 zł?

Wtorek, podobnie jak poniedziałek, nie przynosi zbyt wielu emocji...

Pierwsza obniżka stóp procentowych w Australii od 4 lat – co dalej z dolarem australijskim?

Dziś rano kolejny bank centralny zdecydował się na łagodzenie...

Kurs dolara poniżej 3,96 zł, euro blisko 4,16 zł – gdzie jest granica?

Mijają kolejne dni, a polski złoty zdaje się nienasycony...

Medical Inventi zdobywa ochronę znaku towarowego FlexiOss® w USA

Biotechnologiczna spółka Medical Inventi otrzymała od Urzędu Patentowego i...

Branża TSL apeluje do Prezydenta: nowelizacja małej ustawy sankcyjnej może sparaliżować eksport

Przedstawiciele branży TSL są zaniepokojeni nowelizacją tzw. małej ustawy...

Im bliżej inauguracji Trumpa, tym silniejszy trend umocnienia kursu dolara

Po mocnym zaskoczeniu piątkowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy...

3 nieoczywiste wyzwania na rynku pracy w 2025 roku

Rok 2025 przyniesie kolejne, istotne zmiany kształtujące rynek pracy....

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie