FINANSEKREDYTYKoniec Bezpiecznego Kredytu 2%. Ostatnie SMSy w tej sprawie przychodziły w Sylwestra

Koniec Bezpiecznego Kredytu 2%. Ostatnie SMSy w tej sprawie przychodziły w Sylwestra

Koniec Bezpiecznego Kredytu 2%. Ostatnie SMSy w tej sprawie przychodziły w Sylwestra

Koniec przyjmowania wniosków w programie Bezpieczny Kredyt 2%. „Ostatnie SMSy w tej sprawie dostawałem w Sylwestra”.

Dzisiaj oficjalnie banki wstrzymały przyjmowanie wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%. Dopłaty dostaną Ci klienci, którzy złożyli kompletne wnioski do 31 grudnia i zostaną one prawidłowo zarejestrowane przez banki do 7 stycznia. Eksperci rynku nieruchomości przyznają jednak, że już w połowie grudnia niektórzy byli informowani o wyczerpanych środkach i braku szans na uzyskanie finansowania. – Ostatnie SMS-y, czy jest szansa na kredyt i uzyskanie finansowania dostawałem jeszcze 31 grudnia. Oczywiście szansa była, ale nie wszyscy byli gotowi na przykład na zebranie wszystkich dokumentów i poręczeń. Dla wielu mieszkańców ten program traktowany był jako jedyna szansa na uzyskanie kredytu na własny lokal – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Pytań więcej niż odpowiedzi

Rok 2024 zaczyna się od kolejnej rewolucji na rynku nieruchomości. Program Bezpieczny Kredyt 2% był swoistym „game changerem” – sprawił, że wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi wzrósł o ponad 300%. Czy obecnie odnotowany będzie spadek? Co dalej z cenami mieszkań? Co z inwestycjami deweloperskimi?

– Wchodzimy w nowy rok z taką sytuacją, że na rynku nieruchomości jest więcej pytań niż odpowiedzi. Przed nami czas weryfikacji wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%, co może potrwać jeszcze nawet 3-4 miesiące, a Rząd na II kwartał tego roku zapowiada inny program wsparcia dla osób chcących kupić mieszkania. Jeżeli więc uda się to skonsolidować to nie będzie wielkiej „luki” w możliwości starania się o mieszkania. Dla wielu rodzin dofinansowanie do kredytu to jedyna szansa na kupienie własnego mieszkania. Widzimy jednak tendencje, które mocno niepokoją ekspertów – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

– Ceny lokali na rynku deweloperskim w dużych miastach szybują w sposób niekontrolowany. To trzeba zahamować, bo za moment okaże się, że nawet przy wsparciu kredytowym, konsumenci nie będą mogli kupować mieszkań. Znalezienie obecnie mieszkania w dużym mieście na rynku deweloperskim z ceną poniżej 12 tysięcy złotych za metr kwadratowy jest cudem. Przed nami więc rok, który albo przyniesie zatrzymanie cen albo ochłodzenie popytu, nawet przy szerszej zdolności kredytowej Polaków – prognozuje Mirosław Król.

Program z zaletami, ale ceny wzrosły w sposób niekontrolowany

Eksperci przyznają, że program Bezpieczny Kredyt 2% miał wiele zalet – sprawił, że rynek nieruchomości otrzymał bodziec do rozwoju i inwestycji. Skutkiem ubocznym okazała się niekontrolowana skala wzrostu cen na rynku pierwotnym.

– Zainteresowanie programem było gigantyczne. Ruch na rynku nieruchomości był i nadal jest gigantyczny. W wielu przypadkach sprzedały się mieszkania, które na swoich lokatorów czekały ponad rok. Mieszkańcy dostali szansę na zakup własnego lokalu. Z mojego punktu widzenia kontynuacja programu powinna być naturalna, ale wadą jest brak możliwości przewidzenia, jak mocno będą rosły ceny. Tym bardziej, że ilość inwestycji deweloperskich w latach 2021-2022 był mniejsza niż przed pandemią – dodaje Mirosław Król.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...