sobota, 19 kwietnia, 2025

Koniec Bezpiecznego Kredytu 2%. Ostatnie SMSy w tej sprawie przychodziły w Sylwestra

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Koniec przyjmowania wniosków w programie Bezpieczny Kredyt 2%. „Ostatnie SMSy w tej sprawie dostawałem w Sylwestra”.

Dzisiaj oficjalnie banki wstrzymały przyjmowanie wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%. Dopłaty dostaną Ci klienci, którzy złożyli kompletne wnioski do 31 grudnia i zostaną one prawidłowo zarejestrowane przez banki do 7 stycznia. Eksperci rynku nieruchomości przyznają jednak, że już w połowie grudnia niektórzy byli informowani o wyczerpanych środkach i braku szans na uzyskanie finansowania. – Ostatnie SMS-y, czy jest szansa na kredyt i uzyskanie finansowania dostawałem jeszcze 31 grudnia. Oczywiście szansa była, ale nie wszyscy byli gotowi na przykład na zebranie wszystkich dokumentów i poręczeń. Dla wielu mieszkańców ten program traktowany był jako jedyna szansa na uzyskanie kredytu na własny lokal – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Pytań więcej niż odpowiedzi

Rok 2024 zaczyna się od kolejnej rewolucji na rynku nieruchomości. Program Bezpieczny Kredyt 2% był swoistym „game changerem” – sprawił, że wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi wzrósł o ponad 300%. Czy obecnie odnotowany będzie spadek? Co dalej z cenami mieszkań? Co z inwestycjami deweloperskimi?

– Wchodzimy w nowy rok z taką sytuacją, że na rynku nieruchomości jest więcej pytań niż odpowiedzi. Przed nami czas weryfikacji wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%, co może potrwać jeszcze nawet 3-4 miesiące, a Rząd na II kwartał tego roku zapowiada inny program wsparcia dla osób chcących kupić mieszkania. Jeżeli więc uda się to skonsolidować to nie będzie wielkiej „luki” w możliwości starania się o mieszkania. Dla wielu rodzin dofinansowanie do kredytu to jedyna szansa na kupienie własnego mieszkania. Widzimy jednak tendencje, które mocno niepokoją ekspertów – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

– Ceny lokali na rynku deweloperskim w dużych miastach szybują w sposób niekontrolowany. To trzeba zahamować, bo za moment okaże się, że nawet przy wsparciu kredytowym, konsumenci nie będą mogli kupować mieszkań. Znalezienie obecnie mieszkania w dużym mieście na rynku deweloperskim z ceną poniżej 12 tysięcy złotych za metr kwadratowy jest cudem. Przed nami więc rok, który albo przyniesie zatrzymanie cen albo ochłodzenie popytu, nawet przy szerszej zdolności kredytowej Polaków – prognozuje Mirosław Król.

Program z zaletami, ale ceny wzrosły w sposób niekontrolowany

Eksperci przyznają, że program Bezpieczny Kredyt 2% miał wiele zalet – sprawił, że rynek nieruchomości otrzymał bodziec do rozwoju i inwestycji. Skutkiem ubocznym okazała się niekontrolowana skala wzrostu cen na rynku pierwotnym.

– Zainteresowanie programem było gigantyczne. Ruch na rynku nieruchomości był i nadal jest gigantyczny. W wielu przypadkach sprzedały się mieszkania, które na swoich lokatorów czekały ponad rok. Mieszkańcy dostali szansę na zakup własnego lokalu. Z mojego punktu widzenia kontynuacja programu powinna być naturalna, ale wadą jest brak możliwości przewidzenia, jak mocno będą rosły ceny. Tym bardziej, że ilość inwestycji deweloperskich w latach 2021-2022 był mniejsza niż przed pandemią – dodaje Mirosław Król.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Polska potrzebuje nowej polityki dla zabytków

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, który jest dobrą...

Biura w Warszawie wracają do łask. Najemcy szturmują centrum

Początek 2025 roku przyniósł warszawskiemu rynkowi biurowemu otwarcie, któremu...

Polska w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej. Biura i parki handlowe przyciągają kapitał

POLSKA W CZOŁÓWCE PAŃSTW REGIONU: JEDEN Z EUROPEJSKICH LIDERÓW...
00:07:01

RPP coraz bliżej cięcia stóp – pierwsza obniżka możliwa już w maju

Rośnie prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych już w maju. Bazowy...

Podobne tematy

Czy rynek hipotek budzi się na wiosnę? Wzrosty w lutym, nadzieje na kolejne miesiące

Najpierw BIK ogłosił, że wartość wnioskowanych kredytów hipotecznych wzrosła...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...

TSUE: Nie każde naruszenie obowiązków informacyjnych oznacza darmowy kredyt

Wyrok potwierdza konieczność zmiany polskich przepisów umożliwiających nieproporcjonalną sankcję...

Kiedy spadną stopy procentowe? WIBOR 6M ponownie rośnie

RPP po raz kolejny pozostawiła stopy procentowe bez zmian....

Popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie – w styczniu wzrost o 36% r/r

O 36,0% r/r wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe...

PIU: Wydatki na polisy życiowe wzrosły o 4%. 23 mln Polaków posiada ubezpieczenie na życie

Najnowszy raport Polskiej Izby Ubezpieczeń, „Ubezpieczenia na życie. Finansowe...

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Obniżki cen ofertowych mieszkań w najbliższych miesiącach prognozuje 58...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie