Gospodarka oparta na intensywnym obrocie towarami korzysta z punktów przeładunkowych oraz centrów logistycznych, często zlokalizowanych w halach. Wśród istniejących występują zarówno te najnowsze, spełniające wyśrubowane standardy branży, jak i starsze, które pozostają w eksploatacji ze względów ekonomicznych, ale także funkcjonalnych.
Co ma zrobić przedsiębiorca, który posiada starsze rozwiązanie? Zmodernizować je, czy zdecydować się na budowę nowej hali?
Na skróty:
Czy obecna hala spełnia wszystkie oczekiwania i wymogi?
Pierwszym krokiem w procesie decyzyjnym powinno być rozważenie, czy obecna hala spełnia wymagania związane z jej użytkowaniem. Czy zapewnia wszystkie niezbędne funkcjonalności? Czy ma wystarczającą powierzchnię? Czy komfort codziennej pracy w niej jest odpowiedni? Jeśli nie, to warto zastanowić się nad jej modernizacją lub budową nowej.
Oczywistym powodem inwestycji może być także konieczność związana ze specyfiką biznesową. Po podpisaniu umowy z kontrahentem może być na przykład konieczne wygospodarowanie dodatkowej powierzchni. Składowanie, przechowywanie wybranych materiałów może wiązać się z obowiązkiem zapewnienia określonych warunków, których stara hala nie jest w stanie dostarczyć. W takim wypadku szkoda stracić klienta przez brak dostosowania powierzchni hali do określonych wymogów.
Co może dać modernizacja – czy wystarczy?
Profesjonalna modernizacja używanej już, funkcjonalnej hali może być bardzo kosztowna, ale czasami daje zaskakująco pozytywne efekty. Jeśli jest przeprowadzona fachowo, efekt potrafi zaskoczyć. Jednak by spełniać wysokie oczekiwania, czasami konieczne jest praktycznie całościowe przebudowanie, które w praktyce może wręcz równać się wybudowaniu nowej. Dlaczego?
Stare hale i magazyny budowane były według zupełnie innych standardów, niż dzisiejsze. Dotyczy to między innymi:
- Materiałów dachowych oraz ścian zewnętrznych nie zapewniających odpowiedniej izolacji termicznej, nagrzewających się w lecie oraz oddających dużo ciepła w zimie
- Niewłaściwego, nisko efektywnego rozplanowania
- Ograniczonej liczby wejść i wjazdów
- Złego oświetlenia
- Niedostatecznej wentylacji
- Braku możliwości wprowadzania istotnych i potrzebnych zmian, w szczególności postawienia szczelnych podziałów (ścian działowych)
- Braku doprowadzenia niezbędnych mediów takich, jak woda czy kanalizacja
Dlatego też może zdarzyć się, że osoba zlecająca modernizację starej hali może być nieprzyjemnie zaskoczona oferowanym czasem wykonania usługi oraz jej kosztami.
Czy można dostać więcej? Nieoczekiwane możliwości rozwoju
Decydując się na budowę nowej hali otrzymujemy dużo wartości dodanych. Nierzadko, rozpoczynając użytkowanie nowej hali, nawet doświadczony przedsiębiorca, którego do tej pory nic nie zaskakiwało, może wpaść na nieoczekiwane, nowe pomysły wykorzystania powierzchni. Zastosowanie takich rozwiązań, jak:
- Modułowość, która pozwala na szybką rozbudowę
- Szybki montaż i demontaż, a więc elastyczność
- Możliwość przeniesienia całej hali w nowe miejsce w stosunkowo krótkim czasie
- Dostosowanie do nowoczesnych rozwiązań w zakresie instalacji wentylacji, ogrzewania czy klimatyzacji
- Przystosowanie do budowy i szybkiego przestawiania ścian działowych
- Bezpieczne zamknięcie
pozwala na wykorzystanie nowoczesnej hali w praktycznie każdym biznesie wymagającym wielkich, dobrze przygotowanych powierzchni. Więcej o zastosowaniach hal można przeczytać na GrupaLukasiuk.pl. Znajduje się tam także dość obszerny zasób wiedzy technicznej, dotyczącej wymogów i sposobów realizacji.
Decyzja o budowie nowej hali może być motorem napędowym rozwoju, nawet dla przedsiębiorcy z ugruntowaną pozycją na rynku, poprzez dostarczenie nowych pól rozwoju. Ułatwia też codzienną działalność, przez co uwalnia sporo czasu na zajmowanie się kolejnymi wyzwaniami.
Koszt modernizacji a budowa nowej hali
W większości przypadków przedsiębiorca chce przekalkulować koszty: co się po prostu bardziej opłaci. Czy będzie to budowa nowej hali, czy przeznaczenie środków na modernizację obecnej? W takim przypadku nie należy szczędzić środków (i tak dużo mniejszych, niż sama inwestycja) na opinię osoby biegłej i posiadającej niezbędne doświadczenie oraz uprawnienia budowlane. Dlaczego? O ile wycena budowy nowej hali jest dość prosta, o tyle wycena modernizacji to złożone zagadnienie. Wiążą się z taką inwestycją koszty, które nie są na początku oczywiste. Mogą to być koszty:
- Wymiany lub budowy nowych fundamentów, zabezpieczenia podłoża zgodnie z obecnymi wymogami budowlanymi
- Całkowitej wymiany ścian lub zadaszenia
- Izolacji termicznej
- Budowy instalacji wewnętrznych takich, jak wodna czy wentylacyjna
- Związane z modernizacją szkieletu hali, w zależności od jego właściwości nośnych i stanu zużycia
Warto też pamiętać o ewentualnych, nieoczekiwanych i nieprzewidzianych, dodatkowych kosztach. Nieraz zdarza się, że dopiero na etapie budowy, na przykład podczas demontażu części szkieletu okazuje się, że posiada on uszkodzenia związane z intensywną eksploatacją i koszty całkowite będą wyższe, niż w początkowym kosztorysie.