FINANSEBANKOWOŚĆKonta firmowe dla nowo powstałych firm: o czym warto wiedzieć?

Konta firmowe dla nowo powstałych firm: o czym warto wiedzieć?

Konta firmowe dla nowo powstałych firm: o czym warto wiedzieć?

Przedsiębiorca potrzebuje konta firmowego, aby rozliczać się z urzędem skarbowym i ZUS-em. Współpraca z bankiem jest wpisana w prowadzenie współczesnej działalności. Firma może ograniczyć się tylko do posiadania rachunku bankowego, ale może też skorzystać z produktów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Co warto wiedzieć o koncie dla firm?

Czy konto firmowe trzeba otworzyć podczas zakładania firmy?

Nie ma obowiązku posiadania konta firmowego, jednak jest ono niezbędne w określonych przypadkach. Przepisy wynikające z ustaw takich jak prawo przedsiębiorców, ustawa o VAT i Ordynacja podatkowa wskazują, że przedsiębiorca musi mieć rachunek płatniczy, jeśli:

  • uczestniczy w transakcji, której drugą stroną jest inny przedsiębiorca,
  • jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 zł.

Należy pamiętać, że konto dla firm (np. jedno z dostępnych na stronie https://www.santander.pl/firmy/konta)  służy tez do bezgotówkowych rozliczeń z urzędem skarbowym i ZUS-em. Taki obowiązek wynika wprost z Ordynacji podatkowej i ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Gotówką lub przekazem pocztowym mogą rozliczać się tylko mikroprzedsiębiorcy, czyli tacy, którzy zatrudniają mniej niż 10 pracowników i osiągają roczny obrót netto poniżej 2 milionów euro.

Oznacza to, że większość przedsiębiorców powinno mieć konto od momentu rozpoczęcia działalności. Numer rachunku bankowego trzeba bowiem podać we wniosku CEIDG-1, który jest podstawą założenia firmy. Może to być jednak prywatny rachunek, a nie konto firmowe. Warto jednak otworzyć właśnie to drugie ze względu na korzyści dla przedsiębiorcy.

Zalety konta firmowego dla nowopowstałych działalności

Konto firmowe po prostu się opłaca. Dlaczego tak jest? Na specjalnie do tego przeznaczonym rachunku przedsiębiorca może wykonywać wiele operacji za 0 zł. Należy przy tym pamiętać, że niektóre czynności mogą być zupełnie bezpłatne, a niektóre są bezpłatne pod pewnymi warunkami.

To na przykład:

  • przelewy krajowe w systemie Elixir w bankowości internetowej i mobilnej,
  • przelewy natychmiastowe BlueCash,
  • przelewy do ZUS i US,
  • prowadzenie dodatkowego konta walutowego.

Po spełnieniu konkretnych warunków – innych w zależności od wybranego konta dla firm – 0 zł mogą wynosić też opłaty za prowadzenie konta, pierwszą kartę debetową czy wypłaty z bankomatów.

Dlaczego warto otworzyć konto dla firm?

Poza tym, że przedsiębiorca może uniknąć opłat za wykonywanie niezbędnych operacji finansowych, zyskuje też inne korzyści z konta firmowego. To przede wszystkim łatwy dostęp do gotówki, wygodna bankowość mobilna i internetowa, eKsięgowość, oddzielenie finansów firmowych od prywatnych oraz szeroki wybór płatności.

Konto dla firmy pozwala też korzystać z produktów tworzonych z myślą o przedsiębiorcach. W ten sposób łatwiej jest uzyskać kredyt, podpisać umowę o leasing lub wprowadzić do działalności terminal płatniczy.

Konto firmowe przedsiębiorca otworzy online lub w oddziale banku – zgodnie z własnymi preferencjami. Proces jest intuicyjny i szybki, dlatego można łatwo przez niego przejść podczas zakładania działalności.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...