środa, 9 kwietnia, 2025

Lepsze od oczekiwań PMI mogą pomóc euro

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Oczy wszystkich są teraz zwrócone ku odczytom PMI dla aktywności biznesowej. Oczekiwane są kolejne spadki, głębiej w obszar kontrakcji. Pozytywne zaskoczenie w danych ze wspólnego bloku mogłoby przywrócić siłę euro i wypchnąć w górę kurs EUR/USD.

Ostatni tydzień był ubogi w dane z USA i strefy euro, lecz te dane, które się pojawiły, były na ogół lepsze od oczekiwań i wzmocniły przekonanie, że inflacja pozostaje największym wyzwaniem dla banków centralnych. Gwiazdą tygodnia był funt brytyjski, który dzięki silnym odczytom inflacyjnym i dotyczącym zatrudnienia wspiął się niemal na szczyt rankingów. Równolegle jastrzębie przemówienia przedstawicieli Rezerwy Federalnej sprawiły, że dolar odrobił część niedawnych strat.

Ten tydzień handlu będzie w USA krótszy w związku ze Świętem Dziękczynienia wypadającym w czwartek. Najbliższe dni zdominują odczyty wskaźników PMI dotyczących aktywności biznesowej – szczególnie istotne dla nas będą te ze strefy euro i Wielkiej Brytanii. Konsensus prognoz jest ponury, co stwarza przestrzeń do pozytywnych zaskoczeń. Odbędzie się również niezwykle dużo przemówień przedstawicieli banków centralnych, w tym wiele z Europejskiego Banku Centralnego i co najmniej cztery z Banku Anglii.

Na skróty:

PLN

Ubiegły tydzień byłby dla złotego zupełnie nieznamienny, gdyby nie tragedia w Przewodowie we wtorek 15.11. Inwestorzy, nie wiedząc, jak mają interpretować to zdarzenie, zaczęli obawiać się ewentualnej eskalacji, wskutek czego kurs EUR/PLN na przestrzeni kilku godzin wzrósł o ok. 2%. Nie trwało to jednak długo – już dzień później sytuacja się uspokoiła i od tamtej pory kurs oscyluje w okolicy 4,70, nie doświadczając silniejszej zmienności.

Na najbliższe dni zaplanowano wiele publikacji makroekonomicznych z Polski, które pokażą, jak sytuacja w gospodarce kształtowała się na początku IV kwartału. Skupimy się zwłaszcza na twardych danych o produkcji przemysłowej (wtorek 22.11) i sprzedaży detalicznej (23.11), pozostałe odczyty – m.in. z rynku pracy – również mogą mieć pewne znaczenie dla rynku. Dotychczas obserwowaliśmy kontrastujące ze sobą załamanie danych dotyczących nastrojów i relatywną odporność twardych odczytów.

EUR

W zeszłym tygodniu nie poznaliśmy istotnych wieści makroekonomicznych ani dotyczących polityki decydentów ze strefy euro. Wspólna waluta była pozostawiona sama sobie i uplasowała się mniej więcej w połowie rankingów, niemal nie zmieniając pozycji względem dolara amerykańskiego, wobec którego gwałtownie umacniała się tydzień wcześniej.

Oczy wszystkich są teraz zwrócone ku odczytom PMI dla aktywności biznesowej, które są prawdopodobnie najbardziej godnymi zaufania wskaźnikami wyprzedzającymi. Oczekiwane są kolejne spadki, głębiej w obszar kontrakcji. Lecz inne wskaźniki oparte na ankietach przekroczyły oczekiwania i wydaje się, że nastroje są lepsze niż miesiąc temu. Pozytywne zaskoczenie mogłoby przywrócić siłę walucie i wypchnąć w górę kurs EUR/USD.

USD

Zeszłotygodniowe odczyty ekonomiczne w USA, podobnie jak w strefie euro, były głównie drugorzędowe, przeczyły jednak poglądowi, że amerykańska gospodarka doświadcza recesji. Sprzedaż detaliczna znacznie przekroczyła oczekiwania, wzrastając w październiku o 1,3% w ujęciu miesięcznym. Jednocześnie spadła inflacja producencka po tym, jak tydzień wcześniej to samo zrobiła inflacja CPI.

Wygląda na to, że cykl podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej zaczyna wywierać pożądany skutek. Większość pozostałych banków centralnych emitujących waluty G10 nie obserwuje jeszcze podobnych efektów i będzie musiała nadganiać w 2023 r. Dotyczy to w szczególności strefy euro i Europejskiego Banku Centralnego, co jest jedną z przyczyn naszego optymizmu dotyczącego siły euro względem dolara amerykańskiego.

Autorzy: Enrique Diaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk, Itsaso Apezteguia – analitycy Ebury

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Donald Trump podnosi cła. Polska branża eksportowa pod presją, ale nastroje stabilne

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa wprowadzająca szeroko zakrojone...

Trump uderza cłami w świat. Globalna wojna handlowa wkracza w nową fazę

Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie szeroko zakrojonych taryf celnych...

Rynki w cieniu wojen celnych: chwilowe odbicie czy początek większego trendu?

Rynki chcą wierzyć w lepszy czas, o czym świadczą...

Polska gospodarka odczuje skutki amerykańskich ceł pośrednio, ale boleśnie

Decyzja Prezydenta USA Donalda Trumpa, nakładająca 20% cła na...

(C)zarny (Ł)abędź (A)takuje

Czerwień to kolor, którym giełdy przywitały nowy tydzień. Spadki...

Podobne tematy

Wojna handlowa z Chinami rozkręca się na dobre. Ameryka na kursie kolizyjnym?

Niełatwo opisywać rzeczywistość w czasach, w których na rynku...

(C)zarny (Ł)abędź (A)takuje

Czerwień to kolor, którym giełdy przywitały nowy tydzień. Spadki...

Trump uderza cłami w świat. Globalna wojna handlowa wkracza w nową fazę

Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie szeroko zakrojonych taryf celnych...

Trump wywołuje burzę na rynkach – dolar gwałtownie traci

Donald Trump nie zaskoczył nas samą decyzją o wprowadzeniu...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...

RPP pod presją danych i globalnych trendów – czy obniżka stóp nadejdzie wcześniej niż sądzimy?

Przed nami kolejne już posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Choć...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie