niedziela, 6 kwietnia, 2025

Lubuski rynek pracy poszukuje ekspertów. Wśród prac sezonowych dominuje handel i logistyka

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Na lubuskim rynku pracy rekrutacje się nie zatrzymują nawet mimo sezonu wakacyjnego. Najpilniej poszukiwani są pracownicy do hal logistycznych, nie brakuje także ofert pracy w transporcie, budownictwie czy ofert związanych z konkretnymi stanowiskami. – W Polsce już od jakiegoś czasu obserwujemy, że sezon wakacyjny nie wpływa na to, że rekrutacje są zatrzymywane. Widzimy, że zapotrzebowanie na pracowników nadal jest duże, choć nasz region nie prowadzi szerokiego naboru na pracowników sezonowych ze względu na brak turystycznego charakteru – przekonuje Dorota Siedziniewska–Brzeźniak, ekspertka rynku pracy.

Praca sezonowa w województwie lubuskim. Logistyka przed turystyką, ale pojawiają się miłe wyjątki

Rekrutacje trwają zarówno w Zielonej Górze jak i w Gorzowie Wielkopolskim, ale eksperci rynku pracy z IDEA HR Group mówią także o ofertach m.in. z Międzyrzecza oraz ze stref ekonomicznych ulokowanych na przedmieściach największych ośrodków gospodarczych województwa.

– Praca sezonowa w województwie lubuskim wygląda zupełnie inaczej niż w regionach typowo turystycznych. Nie mamy szerokiego naboru, jak choćby Pomorze Zachodnie, ale zawsze widzimy, że w kwartale czerwiec-lipiec-sierpień zwiększa się zatrudnienie w hotelarstwie, turystyce oraz w gastronomii. Widzimy w tym roku bardzo duży rozwój enoturystyki, czyli zwiedzania winnic. Zielona Góra zawsze słynęła z winobrania, ale w tym roku to nie jest tylko jedno wydarzenie w roku, a wyjazdy wakacyjne, gdzie jedną z atrakcji jest właśnie pobyt, nawet weekendowy, w winnicach – mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, ekspertka rynku pracy.

Poza tym praca sezonowa w województwie lubuskim to nacisk na sektor logistyczny i przemysł.

– Mamy wiele ofert z sektora transportowego i z logistyki. Tutaj ta rekrutacja trwa na bieżąco, a w sezonie letnim nie zwalnia, bo kadry dużych firm wiedzą, że właśnie w wakacje wiele osób szuka dodatkowej pracy. Podobnie jest w budownictwie, choć w tym sektorze ofert sezonowych jest nieco mniej niż w ubiegłych latach – dodaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

Brakuje elektryków, techników, kierowców i osób z konkretnymi kompetencjami

Jakie oferty pracy pojawiły się jeszcze w ostatnim czasie na lubuskim rynku pracy? Eksperci zauważają, że mamy do czynienia z renesansem tzw. „rynku kompetencji”. Poszukiwani są pracownicy na bardzo konkretne stanowiska, najlepiej z doświadczeniem.

– Widzimy, że na rynku bardzo brakuje menadżerów z doświadczeniem w zarządzaniu zakupami w dużych firmach. Podobnie jest z menadżerami ds. lean managementu czy optymalizacji procesów technicznych. To zapotrzebowanie wynika z szerokiej reprezentacji firm logistycznych w naszym regionie. Powoli także widać, że lubuskie otwiera się na sektor OZE, bo pojawiają się oferty dla managerów operacyjnych czy młodszych inżynierów procesu – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

– Mamy także wiele ofert dla techników, elektryków i spawaczy. To zapotrzebowanie właściwie nigdy w naszym regionie się nie kończy – dodaje ekspertka rynku pracy.

Eksperci dodają, że od lipca w wielu firmach wzrosło wynagrodzenie. Jest to efekt zmian w płacy minimalnej, ale także indywidualnych negocjacji na linii pracownicy-pracodawcy.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Polska w pułapce demograficznej – czas na realne działania, nie tylko transfery socjalne

Astronomiczna wiosna w rozkwicie, tymczasem na rynku pracy trwa...

Rozmowa kwalifikacyjna pod presją: jak emocje wpływają na kandydatów?

Stres towarzyszący rozmowie kwalifikacyjnej może objawiać się w zaskakujących...

Wynagrodzenia w finansach i księgowości: Ile można zarobić 2025 roku?

Nowe technologie, rosnące znaczenie ESG oraz elastyczne formy zatrudnienia...

Podobne tematy

Rozmowa kwalifikacyjna pod presją: jak emocje wpływają na kandydatów?

Stres towarzyszący rozmowie kwalifikacyjnej może objawiać się w zaskakujących...

Google wspiera startupy medyczne – rusza nabór do Growth Academy: AI for Health

Google for Startups ogłasza nabór do kolejnej edycji programu...

5 procesów biznesowych, które każda firma powinna zautomatyzować, by zwiększyć wydajność

Automatyzacja procesów biznesowych jest dziś kluczowym elementem usprawniania przepływu...

Uniwersytet Pomorski uruchamia studia podyplomowe AI

Instytut Zarządzania  w Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku we współpracy...

Polskie firmy zaniedbują działania post-hire: tylko 33% monitoruje zaangażowanie pracowników

Tylko 33% polskich firm monitoruje zaangażowanie i satysfakcję pracowników...

Żabka otwiera nowe centrum logistyczne w Kątach Wrocławskich

Żabka z początkiem 2025 roku uruchomi nowe centrum logistyczne...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie