piątek, 1 grudnia, 2023
NIERUCHOMOŚCINajem mieszkania w Polsce: coraz częściej z wyboru, niż z konieczności

Najem mieszkania w Polsce: coraz częściej z wyboru, niż z konieczności

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Najem mieszkania w Polsce: coraz częściej z wyboru, niż z konieczności

Rok akademicki nadejście, a z nim rosnący popyt na mieszkania do wynajmu, zwłaszcza przez studentów. Ale dzisiejszy rynek najmu nieruchomości w Polsce jest znacznie bardziej zróżnicowany. Wielu ludzi, nie tylko młodych, zwraca się ku wynajmowaniu mieszkań ze względu na jego elastyczność oraz możliwość dostosowania do dynamicznie zmieniających się potrzeb.

Różnorodność na rynku najmu

Jan Dziekoński, ekspert rynku nieruchomości i założyciel FLTR.pl, podkreśla, że na rynku najmu dominuje teraz różnorodna grupa ludzi – od studentów po osoby starsze, które decydują się na wynajmowanie zamiast zakupu nieruchomości. Jednak najważniejszą siłą na rynku stają się imigranci ekonomiczni oraz uchodźcy, choć liczba tej drugiej grupy stopniowo maleje.

Zmiany na rynku i rządowe inicjatywy

Czynniki takie jak ułatwienia w dostępie do kredytów oraz program rządowy „Bezpieczny kredyt 2 proc.” wpłynęły na decyzje wielu osób o zakupie własnego mieszkania zamiast wynajmu. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o znaczącym wzroście wniosków o hipotekę tego typu, świadcząc o jego popularności.

Dynamika cen najmu

Choć w pierwszym kwartale 2023 roku obserwowano kontynuację wzrostu stawek najmu, dane z raportu Expandera i portalu Rentier.io pokazują spadek cen w wielu polskich miastach. Przyczyną jest rosnąca podaż i spadający popyt, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do dalszej stabilizacji rynku.

Najem jako wybór życiowy

Wielu ludzi decyduje się na wynajmowanie nie z powodu braku innych opcji, ale z wyboru. Wynajmowanie daje elastyczność, umożliwiając łatwe dostosowanie do zmieniających się potrzeb, jak na przykład zmiana miejsca pracy. Ponadto, dla wielu, wynajmowanie w prestiżowej lokalizacji w wysokim standardzie jest bardziej opłacalne niż zakup.

Profesjonalizacja rynku

Zdaniem ekspertów, rynek najmu w Polsce będzie się dalej profesjonalizował. Pojawienie się instytucji takich jak REIT, które umożliwią inwestowanie w mieszkania na wynajem, przyczyni się do zwiększenia zaangażowania podmiotów instytucjonalnych w rynek najmu. To przyniesie ze sobą większy profesjonalizm, jakość oferty i równość w umowach najmu.

Zmieniające się preferencje społeczne

Raport ThinkCo przewiduje, że presja na posiadanie własnego mieszkania będzie słabnąć. Powodują to nie tylko wysokie ceny nieruchomości, ale również zmiany demograficzne, takie jak opóźnienie w zawieraniu małżeństw czy decyzji o posiadaniu dzieci przez Polaków. Coraz więcej osób będzie skłaniać się ku elastyczności wynajmowania zamiast zakupu nieruchomości.

Podsumowując, rynek najmu nieruchomości w Polsce przeszedł wiele zmian w ostatnich latach. Z jednej strony obserwujemy wzrost zainteresowania wynajmem wśród różnych grup ludności, z drugiej strony pojawiają się nowe inicjatywy rządowe i instytucjonalne wpływające na kształtowanie rynku. W najbliższej przyszłości można oczekiwać dalszej profesjonalizacji oraz dostosowywania oferty najmu do potrzeb coraz bardziej zróżnicowanego społeczeństwa.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...