piątek, 18 kwietnia, 2025

Nowa odsłona oszustwa „na Booking”. Cyberprzestępcy wabią atrakcyjną pracą

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

„Praca przez 30-50 minut dziennie”, „Rekrutacja pracowników zdalnych do hoteli na całym świecie”, „proste zadania”, „relaks i szczęście”, „dziennie 400-2500 zł” – takimi obietnicami mamią użytkowników telefonów autorzy nowego oszustwa SMS-owego, które wykorzystuje bezprawnie  znane marki z branży turystycznej, takie jak m.in. Booking, Hilton, Four Seasons, Accor czy Marriott. Mechanizm prześledzili i zdemaskowali eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

„Nasza firma rekrutuje pracowników zdalnych do hoteli na całym świecie, dzięki czemu możesz elastycznie planować swoją pracę i zajmujesz tylko 30-50 minut dziennie. Treść pracy obejmuje głównie proste zadania związane z rezerwacją, zwiększanie przepływu klientów oraz bycie zrelaksowanym i szczęśliwym” – tak rozpoczyna się SMS inicjujący nową odsłonę oszustwa wabiącego prostą, nieskomplikowaną pracą i wysokimi zarobkami. Tym razem cyberprzestępcy podszywają się pod markę Booking, wykorzystują też bezprawnie marki i identyfikację graficzną znanych, światowych sieci hotelowych, m.in. Hilton, Four Seasons, Accor czy Marriott. Intryga jest nowa w warstwie treści, ale jej mechanizm jest dobrze znany ekspertom ds. cyberbezpieczeństwa. To phishing SMS (smishing), polegający na fałszywej rekrutacji, a jego głównym celem jest wyłudzenie środków finansowych.Nowa odsłona oszustwa na BookingNowa odsłona oszustwa na Booking 2Nowa odsłona oszustwa na Booking 3

SMS- y zawierają zachętę do kontaktu za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Po drugiej stronie znajdują się fałszywi rekruterzy, najprawdopodobniej boty, zaprogramowane w ten sposób, aby kontynuować rozmowę. Rzekoma praca wydaje się bardzo mało wymagająca, ma prawdopodobnie polegać na rezerwowaniu noclegów. Bot z którym rozmawiamy zapewnia, że „jedynym wymaganiem, aby wykonywać tę pracę, jest posiadanie telefonu komórkowego lub komputera z dostępem do Internetu”. Zainteresowany użytkownik zostaje przekierowany na stronę za pośrednictwem której miałby wykonywać swoje zadania. Tam znajdują się m.in. logotypy największych światowych sieci hotelowych, które zapewne mają wzbudzić jego zaufanie. Szybko okazuje się, że warunkiem otrzymania wynagrodzenia w nowej „pracy” jest uiszczenie przez nowego „pracownika” opłaty.

– Oszustwo sprowadza się do wyłudzenia od ofiary płatności w kryptowalucie USDT (Tether). Po dłuższej konwersacji z botem pojawia się prośba o przelanie 40 USDT, co daje równowartość około 160 zł. Te pieniądze zostałyby bezpowrotnie stracone, a na dalszych etapach oszustwa prawdopodobnie pojawiłyby się żądania większych kwot, które należałoby przelać, aby móc rzekomo zarobić jeszcze więcej. Intryga jest od początku podejrzana i szyta grubymi nićmi. Podejrzenia powinny wzbudzać wszelkie tego typu nierealne obietnice. Dodatkowo  komunikaty bota zawierają błędy językowe. Z kolei fałszywa platforma zbudowana przez cyberprzestępców nie wygląda zbyt wiarygodnie, ale wykorzystuje identyfikację graficzną znanych marek hotelowych. Przed oszustwami chroni też aktualny pakiet antywirusowy ESET, który szybko zidentyfikował i zablokował stronę wykorzystywaną przez oszustów jako phishing – komentuje Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.Nowa odsłona oszustwa na Booking 5 Nowa odsłona oszustwa na Booking 4

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Jak działają cyberprzestępcy w 2025 roku? Nowy raport Sophos ujawnia szczegóły

Według raportu Sophos Active Adversary 2025, w ponad połowie...

Podobne tematy

Cyberportret polskiego biznesu: niezrozumienie zasad i procedur, słaba komunikacja, rosnące zagrożenia

Polska jest drugim najczęściej atakowanym przez cyberprzestępców krajem,...

Cyberatak na ukraińskie koleje państwowe

Ukraińskie koleje państwowe w poniedziałek rano poinformowały, że systemy...

Chińskie grupy cyberszpiegowskie w natarciu. Na celowniku dyplomaci z Europy Środkowo-Wschodniej

Powiązana z Chinami grupa cyberprzestępców MirrorFace zaatakowała jeden...

Skanują, atakują, włamują się – niekończąca się walka z podatnościami

Masz wrażenie, że co chwilę instalujesz kolejne poprawki bezpieczeństwa?...

Dostałeś e-mail o zwolnieniu? Uważaj, to może być nowy atak phishingowy

Otrzymujesz maila z HR informującego o natychmiastowym rozwiązaniu twojej...

USA wstrzymują ofensywne operacje cybernetyczne przeciwko Moskwie

Jak donosi The Washington Post, sekretarz obrony Pete Hegseth...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie