ENERGETYKANowe ceny za energię elektryczną, czyli taryfy dynamiczne

Nowe ceny za energię elektryczną, czyli taryfy dynamiczne

Nowe ceny za energię elektryczną, czyli taryfy dynamiczne

Gospodarstwa domowe, które potrafią dostosować swoje zużycie energii do okresów o niższych cenach, będą mogły obniżyć swoje rachunki za prąd. Pranie czy zmywanie naczyń można zaplanować na godziny okołopołudniowe lub nocne, kiedy ceny energii są niższe.

Od 24 sierpnia 2024 roku najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce są zobowiązani do oferowania zakupu energii w nowym modelu rozliczeń gospodarstwom domowym.

Taryfy dynamiczne, znane również jako taryfy czasu rzeczywistego (TOU – Time of Use), stanowią nowoczesny model rozliczania energii elektrycznej. W przeciwieństwie do tradycyjnych taryf, gdzie cena energii jest stała przez całą dobę, taryfy dynamiczne uwzględniają zmieniającą się wartość energii w ciągu dnia.

Ceny mogą zmieniać się co godzinę, pół godziny lub nawet co kwadrans, w zależności od zapotrzebowania na energię oraz jej podaży. W praktyce oznacza to, że w okresach wysokiego zapotrzebowania na energię i niskiej produkcji ze źródeł odnawialnych ceny są wyższe, natomiast w okresach niskiego zapotrzebowania i wysokiej generacji energii z OZE, ceny są niższe, a nawet mogą być ujemne. Odbiorcy końcowi będą mogli zdecydować się na zmianę sposobu rozliczenia zakupu energii elektrycznej. Taryfy dynamiczne dają możliwość wymiernej redukcji rachunków za prąd, pod warunkiem odpowiedniego zarządzania zużyciem energii.

– To jest rozwiązanie dla świadomych klientów, którzy na przykład są w stanie zmienić swoje mieszkanie w bardziej smart czy bardziej inteligentne, a mają na przykład termę do wody i mogą ją zintegrować z cenami jakie mamy na rynku, tak aby latem woda grzała się w środku dnia, gdy jest dużo energii z fortowoltaiki i ceny potrafią spadać do zera, albo nawet poniżej zera – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. – Natomiast zimą będą to raczej godziny nocne, gdy relatywnie zapotrzebowanie na energię mamy nieduże, a jest akurat sporo wiatru.

Zużywanie energii w godzinach największej jej produkcji z odnawialnych źródeł, takich jak energia słoneczna, to ekologiczne podejście nie tylko przynosi oszczędności, ale również przyczynia się do ochrony środowiska. Dzięki taryfom dynamicznym, sieć energetyczna może lepiej zarządzać popytem i dostosowywać produkcję energii do aktualnych potrzeb. To prowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów energetycznych oraz stabilizuje sieć. Ponadto, korzystanie z taryf dynamicznych wspiera transformację energetyczną, przyczyniając się do integracji większej ilości odnawialnych źródeł energii w systemie.

Cena energii elektrycznej będzie zależeć od bieżącego popytu i podaży w systemie elektroenergetycznym. W typowym gospodarstwie domowym najwięcej energii zużywa się rano i po południu, co pokrywa się z szczytem zapotrzebowania na energię. Cena energii w tych godzinach będzie najwyższa, dlatego zasadne będzie zużywanie energii w godzinach poza szczytem, kiedy ceny będą najniższe. Jednak, aby skorzystać z taryf dynamicznych, konieczna jest wymiana tradycyjnych liczników energii na liczniki zdalnego odczytu (LZO). Zgodnie z ustawą Prawo Energetyczne, wymiana ta ma zostać zakończona do 2030 r.

Dane dotyczące kształtowania się taryf dynamicznych są publikowane przez operatorów systemów energetycznych oraz sprzedawców energii. Konsumenci mogą na bieżąco śledzić te informacje i podejmować działania optymalizacyjne. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak system zarządzania energią SolarEdge ONE automatyzuje procesy i maksymalizuje oszczędności.

Wprowadzenie taryf dynamicznych jeszcze bardziej podkreśli korzyści płynące z fotowoltaiki. Systemy fotowoltaiczne generują najwięcej energii w ciągu dnia, co zwykle zbiega się z okresami wyższych cen energii. Pozwala to właścicielom systemów fotowoltaicznych na maksymalizację oszczędności poprzez wykorzystanie darmowej energii słonecznej w okresach wysokiego zapotrzebowania.

Taryfy dynamiczne są już stosowane w takich krajach jak Norwegia, Holandia, Hiszpania, Włochy czy Estonia. Tam kilka milionów gospodarstw domowych korzysta z takiego rozwiązania. Doświadczenia tych rynków pokazują, że taryfy dynamiczne mogą pomóc w ustabilizowaniu dostaw energii elektrycznej do sieci oraz umożliwić konsumentom oszczędności na rachunkach za prąd.

– Sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce zapewne na początek nie będą spoglądać entuzjastycznie na obowiązek oferowania energii po cenach dynamicznych, ponieważ system informatyczny, który powinien już powstać nie jest jeszcze gotowy – komentuje B.Derski z WysokieNapiecie.pl. – W przyszłym roku, gdy ruszy system informatyczny, powinniśmy spodziewać się korzystniejszych ofert i większą walkę o klientów.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...