Prokuratura małopolskiego pionu Prokuratury Krajowej skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko Patrykowi P., ps. Cygan. Mężczyźnie postawiono 21 zarzutów, w tym udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych, oszustwa, pranie pieniędzy oraz wprowadzenie do obrotu znacznych ilości narkotyków. Wśród zarzutów znalazły się również przestępstwa związane z art. 258 § 1 kk, art. 286 § 1 kk, art. 299 § 1 kk oraz art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Patryk P. miał wprowadzić do obrotu 320 kg marihuany, 4 kg kokainy oraz 25 litrów płynnej amfetaminy, a także uczestniczyć w oszustwach dotyczących luksusowych samochodów na terenie Polski i Włoch.
Międzynarodowe śledztwo i odzyskane luksusowe auta
Postawienie zarzutów było możliwe dzięki śledztwu prowadzonemu przez małopolski pion Prokuratury Krajowej we współpracy z funkcjonariuszami Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Zarządu w Warszawie CBŚP oraz włoskimi organami – Prokuraturą w Busto Arsizio, Carabinieri w Udine i Guardia di Finanza. Koordynacja działań odbywała się za pośrednictwem EUROJUST, w ramach międzynarodowego zespołu śledczego JIT.
W wyniku tej współpracy odzyskano kilkanaście luksusowych pojazdów, które zostały nabyte w wyniku oszustw we Włoszech. Wśród odzyskanych aut znalazły się m.in.:
- 6 Porsche,
- 2 BMW,
- Maserati,
- Lotus,
- Mercedes,
- Audi,
- Tesla,
- Land Rover.
Mechanizm działania grupy przestępczej
Przestępczy proceder polegał na zakupie luksusowych pojazdów od pokrzywdzonych we Włoszech za pomocą podrobionych czeków bez pokrycia. Następnie samochody trafiały do Patryka P., który kupował je od włoskich współpracowników, wykorzystując środki pochodzące ze sprzedaży narkotyków. Po przetransportowaniu aut do Polski, były one sprzedawane kolejnym osobom, które nie miały świadomości ich kryminalnego pochodzenia.
Plany na dalsze działania
Polsko-włoskie śledztwo w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej nie zostało jeszcze zakończone. Prokuratura zapowiada kolejne działania wymierzone w członków tej organizacji na terenie Polski i Włoch. Śledczy dążą do rozbicia grupy oraz odzyskania kolejnych środków pochodzących z przestępstw.