sobota, 23 października, 2021
FINANSEBANKOWOŚĆPierwszy bank w Europie wdrożył trwały nośnik od KIR, łączący blockchain, macierz...

Pierwszy bank w Europie wdrożył trwały nośnik od KIR, łączący blockchain, macierz WORM i technologie chmurowe

-

Pierwszy bank w Europie wdrożył trwały nośnik od KIR, łączący blockchain, macierz WORM i technologie chmurowe

Trwały nośnik wkracza w Polsce w nowy etap rozwoju. Dzięki unikalnemu połączeniu technologii blockchain i  macierzy WORM w chmurze, rozwiązanie utworzone przez KIR w partnerstwie z Hitachi oraz z udziałem OChK i IBM, może posłużyć polskim firmom do szybkiej i bezpiecznej elektronicznej dystrybucji dokumentów prywatnych. PKO Bank Polski jako pierwszy udostępnił to narzędzie w kontaktach ze swoimi klientami.

Trwały nośnik stanowi przyszłość cyfryzacji kontaktów z klientami. Jest to narzędzie, które zgodnie z  wymaganiami regulacyjnymi zapewnia niezmienność i nieusuwalność dokumentów, aktywnie informuje o ich wysłaniu oraz gwarantuje dostęp do nich, także po zakończeniu umowy. Dzięki współpracy KIR, Hitachi, Operatora Chmury Krajowej i IBM, w Polsce jest już dostępne pierwsze takie rozwiązanie oparte na chmurze, łączące w unikalny sposób technologie blockchain i WORM.

Trwały nośnik umożliwia dystrybuowanie dokumentów prywatnych, dotyczących konkretnych osób, z  zachowaniem wszelkich wymogów prawnych, m.in. RODO. Klienci danej instytucji będą mogli zalogować się na dedykowanym portalu i natychmiast uzyskać wgląd do wszystkich informacji. Co więcej, będą mieli także możliwość upewnienia się, że pliki nie zostały zmienione bez ich wiedzy – taką funkcjonalność wspiera technologia blockchain.

Trwały nośnik od KIR

W 2018 r. KIR, wspólnie z PKO Bankiem Polskim, IBM oraz Accenture, opracował trwały nośnik, wykorzystujący technologię blockchain. Jego wdrożenie w PKO Banku Polskim było pierwszą praktyczną implementacją tej technologii w polskim sektorze finansowym. Z uwagi na uwarunkowania prawne dotyczące rejestrów rozproszonych, trwały nośnik w tej wersji mógł być wykorzystywany jedynie do dystrybucji niezindywidualizowanych dokumentów publicznych, jak np. regulaminy bankowe.

Teraz trwały nośnik KIR  jest dostępny w pełnym zakresie funkcjonalności. Uruchomienie wersji opartej nie tylko na blockchain, lecz także na macierzy obiektowej z technologią WORM, sprawia, że jest to narzędzie spełniające wszystkie wymogi prawne, dotyczące dystrybucji dokumentów bankowych w Polsce. Z jego użyteczności mogą korzystać także firmy z wielu innych branż, dysponujące i posługujące się informacjami wrażliwymi. Oprócz bankowości są to m.in. sektory medyczny, telekomunikacyjny i ubezpieczeniowy.

– Najnowsza wersja trwałego nośnika od KIR jest wszechstronnym narzędziem, oferującym kompleksową elektroniczną dystrybucję dokumentów każdego typu. Dzięki zastosowaniu jednocześnie macierzy WORM w chmurze obliczeniowej, technologii blockchain oraz usług zaufania, powstał system unikalny na skalę europejską. Nasze rozwiązanie umożliwia bezpieczne i wygodne przesyłanie informacji publicznych, takich jak np. cenniki i regulaminy usług, a także dokumentów prywatnych przypisanych konkretnym osobom. Pierwsza implementacja tego rozwiązania w największym banku detalicznym na rynku, to zapowiedź dalszego dynamicznego rozwoju procesów cyfryzacji w polskiej gospodarce – mówi Piotr Alicki, Prezes Zarządu KIR.

Jak działa nowy trwały nośnik KIR?

Wykorzystanie technologii blockchain umożliwia łatwą weryfikację oryginalności dokumentów zarówno przez dowolny zainteresowany podmiot jak i osobę prywatną, w  dedykowanym portalu usługi. Niezmienność dokumentów była pod kontrolą elektronicznego zdecentralizowanego rejestru od początku funkcjonowania rozwiązania KIR.Trwały nośnik posiada moduł retencji, który pozwala na przechowywanie dokumentów przez wymagany w regulacjach czas. Wymóg niezmienności i nieusuwalności dokumentów zapewnia macierz WORM, na której są one zapisywane. Kluczowym elementem rozwiązania jest również silnik biznesowy, czyli warstwa usług integrująca technologie WORM i blokchain oraz warstwę prezentacji (bankowość internetową banku, portal KIR), implementujące wszystkie niezbędne procesy związane z publikacją dokumentów na trwałym nośniku. Dzięki takiemu połączeniu szeregu technologii, nowa usługa trwałego nośnika od KIR spełnia wszystkie warunki stawiane przez regulatora i może zastąpić inne formy komunikacji papierowej. Tym samym otwiera banki w  Polsce na cyfrowe jutro, pomagając im zastąpić tradycyjne metody kontaktu z klientami, rozwiązaniami w pełni elektronicznymi.

Praktyczna i efektywna kosztowo implementacja tego rozwiązania przez użytkowników końcowych jest możliwa dzięki Operatorowi Chmury Krajowej, który w swoich dwóch ośrodkach przetwarzania wdrożył jedną z  największych w kraju macierzy WORM. OChK nie tylko zapewnia bezpieczny magazyn dla WORM, ale udostępnia również kompleksową platformę kontenerową dla aplikacji biznesowej trwałego nośnika. Funkcjonująca w rozwiązaniu prywatna sieć blockchain powstała przy współpracy z firmą IBM Polska. Użycie technologii opensource Hyperledger Fabric jest gwarancją transparentności banku wobec klienta.

– Sercem rozwiązania jest macierz obiektowa WORM (z ang. Write once, read many) firmy Hitachi, która zapewnia niezmienność i nieusuwalność zapisanych na niej dokumentów, jak również niezmienność opisujących je metadanych, przy jednoczesnym zachowaniu wymogów RODO – wyjaśnia Tadeusz Woszczyński, Country Manager Poland, Austria, Czech Rep., Slovakia & Baltics w Hitachi Europe Ltd. – W ramach projektu realizowanego z KIR dostarczyliśmy również aplikację HCPortal, będącą silnikiem biznesowym rozwiązania. Całość została zaimplementowana w chmurze oraz zintegrowana z siecią blockchain HLF, w której przechowywana jest suma kontrolna opublikowanych dokumentów. Dzięki takiemu połączeniu klient banku ma pewność, że dokument, np. wyciąg, nie został poddany żadnej ingerencji – co może w każdym momencie potwierdzić, dokonując weryfikacji – a jednocześnie ma do niego stały, swobodny dostęp. Cieszę się, że dzięki dobrej współpracy zespołów projektowych PKO Banku Polskiego, KIR, Hitachi i OChK, udało się wdrożyć to unikalne rozwiązanie w największym banku w Polsce – dodaje Tadeusz Woszczyński.

Pierwsza implementacja

PKO Bank Polski jest pierwszym bankiem w Polsce, który wykorzystuje pełną funkcjonalność trwałego nośnika w  tak wyjątkowej konfiguracji. Dzięki nowej usłudze klienci mogą otrzymywać wyciągi z karty kredytowej drogą elektroniczną, w sposób, który gwarantuje ich niezmienność oraz dostęp do nich także po zakończeniu relacji z  bankiem.

Klienci PKO Banku Polskiego od dwóch lat otrzymują regulaminy produktowe na trwałym nośniku bazującym na technologii blockchain. Narzędzie pozwoliło dotychczas na udostępnienie dokumentów ponad 11 mln razy, co dało bankowi oszczędności rzędu 20 mln zł i znacznie zmniejszyło zużycie papieru. Na przestrzeni ostatnich lat możliwości technologiczne banku dynamicznie się zwiększyły, co pozwoliło nam wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową wdrożyć kolejne rozwiązanie – trwały nośnik dla dokumentów prywatnych. Wykorzystuje ono rozwiązania chmurowe i technologię blockchain, co pozwala na szybkie oraz bezpieczne dostarczanie dokumentów prywatnych generowanych dla poszczególnych klientów – mówi Adam Marciniak, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....