GOSPODARKAPolityka nie może pozbawiać Polski unijnych funduszy. Stanowisko prezydium Północnej Izby Gospodarczej

Polityka nie może pozbawiać Polski unijnych funduszy. Stanowisko prezydium Północnej Izby Gospodarczej

Polityka nie może pozbawiać Polski unijnych funduszy. Stanowisko prezydium Północnej Izby Gospodarczej

Przedsiębiorcy: „Bardzo potrzebujemy środków z KPO i Unii Europejskiej”. Stanowisko Północnej Izby Gospodarczej w sprawie ostatnich wydarzeń

– Północna Izba Gospodarcza jest instytucją niezaangażowaną politycznie. Naszym oczekiwaniem jest, by tematy gospodarcze były możliwie mocno odklejone od kontekstu politycznego. Na forum europejskim i międzynarodowym poruszane są wątki związane z naszą praworządnością, ustawami godzącymi w ład demokratyczny czy podważające pewien porządek historyczny zakładający, że niektóre tematy (jak np. tragedia w Auschwitz) nie będą wykorzystywane politycznie. Jako przedsiębiorcy apelujemy do wszystkich stron politycznego sporu: opamiętajcie się! W obecnych czasach musimy skupić się na budowaniu silnej gospodarki i reagowaniu na kryzysy, które mogą być przed nami – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Kryzysy wizerunkowe nie pomagają w budowie silnej gospodarki

Przedsiębiorcy z dużym niepokojem przyglądają się zdarzeniom ostatnich dni. Przyjęcie kontrowersyjnej ustawy dotyczącej powołania komisji weryfikującej rosyjskie wpływy w Polsce uznane jest w opinii międzynarodowej za inicjatywę polityczną. Kolejny raz powoduje to, że nasz kraj boryka się z kryzysem wizerunkowym, który nie pomaga nam w budowaniu silnej i konkurencyjnej gospodarki. Nie dyskutujemy czy taka komisja – gdyby była pozbawiona barw i konotacji politycznych – jest dobrym pomysłem. Na pewno jednak nie może być orężem politycznym.

– Na szali jest wiarygodność naszego kraju. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno przekaz społeczny był pełen szacunku i nie wywoływał mowy nienawiści, jak i ważne jest aby podejmowane ustawy były gwarancją demokracji. Musimy budować alianse zagraniczne aby nasi zagraniczni partnerzy mieli obraz silnej demokratycznej Polski w której nawet jeśli jest dyskusja społeczna / gospodarcza czy polityczna to oparta jest na szacunku – mówi Magdalena Gajdamowicz, sekretarz Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

– KPO to dla przedsiębiorców szansa na poprawę konkurencyjności, wygenerowanie innowacyjności oraz szansa na dalszy rozwój i ekspansję. Brak tych środków uznajemy za wielki cios, a wszyscy mamy poczucie, że każda kolejna polityczna szarża doprowadza do tego, że pieniądze od przedsiębiorców się oddalają. Powinniśmy dążyć do uspokojenia atmosfery wokół Polski dla dobra gospodarki – mówi Michał Wojtas, skarbnik Północnej Izby Gospodarczej.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że obecna sytuacja gospodarcza wymaga czujności, a politycy zdają się jej nie wykazywać.

– Inflacja wciąż jest wysoka, w wielu branżach brakuje pracowników, a inne wysyłają do gospodarki sygnał o ograniczeniu produkcji i ograniczeniu zatrudnienia. Sytuacja międzynarodowa jest skomplikowana, a wojna w Ukrainie zamroziła eksport na wschód. Takie sytuacje nie sprzyjają tworzeniu dobrej atmosfery wokół Polski.  W opinii Północnej Izby Gospodarczej jest tak wiele ważnych tematów gospodarczych, że to one powinny zajmować uwagę polityków i opinii publicznej – mówi Jarosław Tarczyński, wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

– Pół roku przed wyborami nie rozmawiamy o ekonomii, o PKB, o inflacji,  sile złotówki czy o środkach z Unii Europejskiej. O KPO wszyscy już prawie zapomnieli. Apelujemy o to, by wrócić na prawidłowe tory debaty publicznej, z uwzględnieniem realnych problemów naszego kraju, a nie problemów wyimaginowanych – dodaje Krzysztof Osiński, wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej.

– Bardzo potrzebujemy środków z KPO i z Unii Europejskich. Musimy wzmacniać siłę naszej gospodarki i jej konkurencyjność. To jest priorytet, prosimy, by o tym pamiętać – mówi dalej Hanna Mojsiuk.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...