wtorek, 1 kwietnia, 2025

Polski rynek nieruchomości na tle Europy – komentarz CEO Aurec Home, Shragi Weismana

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Ceny mieszkań w Polsce, jak i całej Europie od kilku lat pną się w górę. W ciągu ostatniego roku stawki w stolicy Polski wzrosły o ponad 20%. Warszawa w cenie metra kw. wyprzedza już takie stolice jak: Bruksela, Budapeszt czy Ateny. Przeciętny warszawiak na zakup mieszkania o powierzchni 75 mkw. musi odkładać 20 lat, a mieszkaniec Paryża 23 lata. Czy Polska może konkurować z bardziej rozwiniętymi rynkami europejskimi? Obraz cenowego rynku nieruchomości na tle Europy komentuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home.

Polski rynek nieruchomości na tle europejskim wyróżnia się dynamicznym wzrostem i dużym potencjałem inwestycyjnym. Pomimo trudnej sytuacji makroekonomicznej, liczba nowych mieszkań oddanych do użytku w 2023 r. w Polsce była jedną z najwyższych w Europie i wyniosła 238,6 tys. Najwięcej mieszkań do użytku oddano we Francji – 482,2 tys.

Z analizy cen mieszkań na europejskim rynku nieruchomości wynika, że w ciągu ostatniego roku ceny w stolicy Polski poszły w górę o ponad 20%, osiągając na początku 2024 r. średnią cenę na poziomie 3,5 tys. euro za metr kwadratowy, czyli ok. 15 tys. zł. I nadal rosną. Warszawa w cenach mieszkań wyprzedza już takie stolice jak: Bruksela, gdzie za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić 3,4 tys. euro, Budapeszt – 2,5 tys. euro, Ryga – 2,3 tys. euro, Ateny – 2,1 tys. euro czy Bukareszt z – 1,7 tys. euro. Stolica Polski dogania także stolicę Hiszpanii, gdzie ceny rzędu 3,9 tys. euro za metr kwadratowy są tylko nieznacznie wyższe niż te warszawskie. Niezmiennie, wyższe od warszawskich cen nieruchomości są stawki berlińskie. W stolicy Niemiec za metr mieszkania trzeba zapłacić średnio 5,7 tys. euro. Na bardzo wysokim pułapie cenowym utrzymują się lokale mieszkalne w stolicy Anglii — mówimy tu o ok. 12 tys. euro za metr kwadratowy, a także w Paryż, tu średnia cena za metr kwadratowy wynosi 10,2 tys. euro oraz Amsterdamie, gdzie trzeba zapłacić 7,5 tys. euro za metr. Co zaskakujące, droższa od Warszawy jest także stolica Czech. Średnia cena za metr kwadratowy w Pradze wynosi 4,8 tys. euro — analizuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home.

I dodaje:

W ostatnich latach obserwujemy nie tylko wzrost cen nieruchomości, ale także intensywny napływ kapitału zagranicznego oraz rozwój infrastruktury, który znacząco wpływa na atrakcyjność Polski w oczach inwestorów. W porównaniu do wielu krajów Europy Zachodniej Polska wciąż oferuje relatywnie przystępne ceny mieszkań. Mimo rosnących stawek, koszty zakupu nieruchomości są niższe niż w krajach takich jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. Sprawia to, że polski rynek nieruchomości jest atrakcyjny dla inwestorów, a także dla młodych rodzin i osób szukających pierwszego mieszkania. Jest to szczególnie widoczne w naszych warszawskich inwestycjach Miasteczko Jutrzenki i Fabrica Ursus, w których to odnotowujemy dwukrotnie wyższą liczbę rezerwacji i sprzedaży lokali. Mieszkania z nowoczesnych i ekologicznych osiedli Aurec Home wybierają zarówno polskie rodziny, jak i inwestorzy z zagranicy. Zwiększony popyt obcokrajowców na polskie mieszkania świadczy o czysto inwestycyjnym zainteresowaniu rynkiem mieszkaniowym z oczekiwaniem wysokiej stopy rentowności najmu i szybkiego wzrostu cen w dłuższej perspektywie”.

SHRAGA WEISMAN, Prezes Zarządu Aurec Home Holding, manager z ponad 25-letnim doświadczeniem w prowadzeniu i zarządzaniu operacjami rozwojowymi w Polsce oraz na rynkach międzynarodowych. Z Aurec Home, spółką należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej Aurec Capital, która działa na rynku nieruchomości od lat 60., jest związany, jako Prezes i Współwłaściciel, od 2018 roku. Wcześniej był m.in. dyrektorem generalnym oraz członkiem zarządu spółki Ronson Development notowanej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Pełnił także obowiązki dyrektora generalnego spółki Ashdar Building Company Ltd., jednej z największych spółek deweloperskich w Izraelu, od maja 2007 r. notowanej na giełdzie w Tel-Awiwie. W latach 1990–1997 był dyrektorem generalnym spółki Natanya Tourism Development Company, która realizowała projekty budownictwa mieszkaniowego oraz rozwoju infrastruktury w Izraelu. Ma dyplom licencjata (BA) Uniwersytetu w Tel-Avivie i dyplom MSC z Technion – Israel Institute of Technology oraz jest dyplomowanym rzeczoznawcą nieruchomości w Izraelu.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

00:05:18

Najem instytucjonalny zyskuje na znaczeniu. Czy zagrozi tradycyjnemu najemcy?

Z perspektywy rynkowej oraz zwiększania dostępności mieszkań na polskim...

Budujesz bez pozwolenia? Możesz na tym dobrze wyjść

Prawo budowlane dopuszcza pod pewnymi warunkami legalizację samowoli budowlanych,...

Reforma planistyczna uderzy w domy jednorodzinne. Czy twoja działka straci na wartości?

Wdrażana obecnie reforma planistyczna szczególnie dotknie budownictwo jednorodzinne, które,...

Najem tanieje w Polsce. W 10 z 17 miast stawki poszły w dół

Na wschodzie bez zmian, bo z jednej strony Warszawa...

Podobne tematy

00:03:10

Polska zmniejsza dystans do Zachodu – PKB na mieszkańca już blisko 70% poziomu Niemiec

Kiedy około 30 lat temu powstał Trójkąt Weimarski, czyli...

Kurs dolara gwałtownie w dół – Trump i Niemcy wywołali burzę na rynku walutowym

W ubiegłym tygodniu doszło do ogromnych zmian na rynku...

Zmiany w Niemczech będą odczuwalne dla zachodniopomorskich przedsiębiorców

Przedsiębiorcy po wyborach w Niemczech: „Potrzebne są pilne reformy....

Kurs euro zyskuje lekkie wsparcie po wyborach w Niemczech, ale perspektywy pozostają niepewne

Najnowsze odczyty makro ze Stanów Zjednoczonych okazały się niespodziewanie...

W Niemczech nowe rozdanie: Friedrich Merz liderem, sondaże trafne

Wybory u naszych zachodnich sąsiadów obyły się bez większych...

Kurs euro na fali trendu – PMI i wybory wpływają na notowania

Przed weekendem poznaliśmy odczyty indeksów PMI ze strefy euro,...

Reakcje rynków po wyborach w Niemczech

Wyniki wyborów w Niemczech przyniosły zdecydowane zwycięstwo centroprawicowej CDU/CSU...

Wybory w Niemczech – kto naprawi niemiecką maszynę?

Niezależnie od tego, czy po wyborach CDU wejdzie w...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie