NIERUCHOMOŚCIZmiany w podatku od nieruchomości

Zmiany w podatku od nieruchomości

Zmiany w podatku od nieruchomości

Nowy projekt zmiany podatku od nieruchomości ogłoszony przez Ministerstwo Finansów i opublikowany 17 czerwca jest ewidentnie dużą zmianą, do której trzeba będzie się przygotować. Projekt został opublikowany w czerwcu, zmiany muszą zostać uchwalone do końca roku i będą stosowane już od stycznia 2025 roku. Obecnie pojawia się wiele wątpliwości, które powinny zostać wyjaśnione i odpowiednio zapisane w uchwalanym ustawodawstwie. Projekt wskazuje, że nowe przepisy będą korzystne dla osób posiadających garaże w budynkach mieszkalnych. Dotychczas pojawiał się problem z tym, że niektóre osoby posiadające garaże w budynkach, gdzie sam garaż był wydzielonym lokalem, płaciły podatek wyższy niż osoby posiadające miejsca garażowe w budynkach mieszkalnych, gdzie te garaże nie były wydzielone jako oddzielny lokal. Z tego powodu powstawała bardzo duża nierówność w stawkach. Teraz ta stawka ma zostać ujednolicona.

– Nowe regulacje dotyczące podatku od nieruchomości to będzie duże wyzwanie dla przedsiębiorców. – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Daniel Panek, Senior Manager w Crido Taxand. – Ale przede wszystkim wprowadzone zostaną jednoznaczne stawki podatku. Dotychczas znaczna część obiektów mogła nie być opodatkowana albo opodatkowanie budziło wątpliwości. A więc niektórzy wykazywali takie nieruchomości do opodatkowania, a niektórzy uznawali je za budynki i za budowle – co wpływało na kwoty płaconego podatku. Teraz tego rodzaju obiekty będą opodatkowane jako budowle. Pojawią się też przesunięcia pomiędzy budynkami i budowlami, a także wiele innych zmian, na które trzeba będzie się przygotować. Wszyscy zapłacimy podatek od garażu jak od budynku mieszkalnego. Zatem projekt nowego opodatkowania może w niektórych przypadkach oznaczać nawet dziesięciokrotny spadek podatku płaconego od posiadanego miejsca garażowego. Natomiast cały projekt na pewno jest dużym wyzwaniem, bo czasu będzie niestety mało – wskazuje Daniel Panek.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...