PRACA I KARIERAPomiędzy transformacją kultury pracy, a oczekiwaniami kandydatów

Pomiędzy transformacją kultury pracy, a oczekiwaniami kandydatów

Pomiędzy transformacją kultury pracy, a oczekiwaniami kandydatów

W ubiegłym roku PageGroup, globalna firma rekrutacyjna, przeprowadziła badanie talentów, którego efektem był raport „Talent Trends 2023. Niewidzialna Rewolucja”, dający wgląd w to, w jaki sposób zmieniły się priorytety pracowników po pandemii COVID-19, a także w aktualne trendy na rynku pracy. Bazując na zeszłorocznym sukcesie, już wkrótce opublikowana zostanie druga edycja raportu. Tematem przewodnim będzie m.in. wypełnienie luki pomiędzy oczekiwaniami pracowników a pracodawców. Przedpremierowo, pierwsze wnioski płynące z raportu Talent Trends 2024 przedstawią eksperci Michael Page podczas webinaru organizowanego we współpracy z Pro Progressio. Wydarzenie odbędzie się 8 maja 2024 r. o godzinie 10. Zapraszamy do udziału.

Jednym z kluczowych wniosków Talent Trends 2024 jest kontynuacja trendów zebranych i opisanych w badaniu z ubiegłego roku. Niezmiennie istotnym czynnikiem przy poszukiwaniu lub chęci pozostania w dotychczasowej pracy pozostaje wynagrodzenie. Oczekiwania zarobkowe rosną jednak szybciej niż wysokość płac. Osoby na rynku pracy wciąż szczególnie cenią sobie elastyczność. Widoczna jest także rozbieżność między wymaganiami pracowników i pracodawców. Rynek wciąż ewoluuje, dostosowując się do nowych wyzwań, takich jak rozwój i wpływ sztucznej inteligencji czy wzrost znaczenia DE&I i zmiany środowiska pracy na bardziej inkluzywne.

Zeszłoroczny raport Talent Trends był największym badaniem tego typu w skali globalnej. Liczba respondentów była naprawdę imponująca, a szeroko zakrojone wyniki dały nam trzy perspektywy – ogólnoświatową, europejską i oczywiście polską. Pokazało nam to, że lokalne trendy są na ogół zbieżne ze światowymi, ale widać też minimalne różnice – mówi Marta Cymander, Senior Associate Manager w Michael Page. – Jako praktycy i osoby związane z rynkiem pracy, od pandemii obserwowaliśmy ewolucję tych tendencji, np. podejścia do pracy zdalnej. Pierwsza edycja badania przedstawiła nam jednak szerszą perspektywę. Dowiedzieliśmy się, jacy są pracownicy i kandydaci, w jaki sposób myślą o zmianie pracy oraz jak bardzo są na to otwarci. Z perspektywy firmy rekrutacyjnej są to absolutnie kluczowe informacje. Z poprzedniego raportu skorzystali także nasi klienci i szukający pracy. Odbiór badania tylko potwierdził, że trzeba się przyglądać poruszanym w raporcie zagadnieniom. Tym bardziej, że sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna i warto ją regularnie śledzić.

Po raz kolejny raport Talent Trends trafnie uchwyca coś, co być może intuicyjnie wszyscy czujemy, ale nie ubraliśmy tego do tej pory w twarde statystyki czy dane. Dzisiaj biznes opiera się właśnie na konkretnych informacjach i liczbach, nie tylko sentymentach lub wrażeniach. Części z wyników badania faktycznie się spodziewaliśmy, jednak nowego wymiaru nabiera coś, co jest nazwane i zmierzone – dodaje Kacper Grabowski, Członek Zarządu, Senior Director w Michael Page. – Kolejne edycje raportu będą według mnie coraz ciekawsze w kontekście ewolucji sektora, ponieważ będziemy mogli porównać dane w czasie. Analizując wyniki drugiej edycji już zauważamy kierunek, dynamikę i azymut, który obiera rynek pracy. W takim kontekście szczególnie zachęcam do lektury tego raportu.

– Rynek pracy co roku przechodzi nie tyle zmiany, co wręcz rewolucję. Upowszechnienie się pracy zdalnej i hybrydowej, polityka DE&I, która staje się wizytówką wielu firm, pięć różnych pokoleń pracujących obok siebie, jawność wynagrodzeń, to tylko część z tematów, którymi żyją nie tylko zarządy firm i działy HR, ale także agencje rekrutacyjne i sami kandydaci. Z jednej strony różnorodność, a z drugiej równość, z jednej strony kompetencje, a z drugiej stereotypy – co w roku 2024 dominuje? Raporty agencji rekrutacyjnych to znakomite źródło informacji o tym, jakie mamy trendy na rynku pracy, jakie są oczekiwania kandydatów i jakie są oferty pracodawców. Michael Page jak co roku wypuszcza na rynek Talent Trends i warto o tym raporcie wnikliwie porozmawiać, co zaplanowaliśmy uczynić podczas webinaru w dniu 8 maja – powiedział Wiktor Doktór, Prezes Pro Progressio.

Podczas webinaru  eksperci Michael Page poruszą również zagadnienia związane min. ze zmianą kultury pracy, work-life balance, wpływem technologii na styl pracy, czy znaczeniem DE&I na rynku pracy.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...