sobota, 26 listopada, 2022
TRANSPORT I LOGISTYKAPotencjał automatów paczkowych

Potencjał automatów paczkowych

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Potencjał automatów paczkowych

Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polska jest liderem w Unii Europejskiej pod względem liczby skrytek na paczki. Na tle innych krajów, wyróżniamy się zarówno tempem wzrostu liczby wysyłanych przesyłek, jak i gęstą siecią punktów odbioru.

Niemcy, Francja i Polska – tak wygląda pierwsza trójka w Europie pod względem największej liczby skrytek. Dwa lata temu liczba paczek odebranych przez konsumentów w UE przekroczyła 10 mld. Największą całkowitą liczbę punków posiadają właśnie Niemcy (63 500), Francja (45 770) i Polska (41 545). Polska jest przy tym liderem pod względem liczby skrytek na paczki (niemal 11 500). Z kolei, gdy porówna się kraje nie tylko pod względem bezwzględnej liczby punktów odbioru, ale też ich gęstości, w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców liderem jest Finlandia. W czołówce są też Dania, Słowenia, Czechy i Polska. Podsumowując, jesteśmy jedną z najszybciej rozwijających się sieci OOH w Europie ze wzrostem o około 32% punktów w latach 2019-2020. Same automaty rosną jeszcze szybciej przy 75%-wzroście w analogicznym okresie.

Rewolucja na rynku dostaw

Automaty paczkowe są konceptem, który nad Wisłą cieszy się wyjątkowo dużą popularnością – korzysta z nich aż 97% uczestników ankiety przeprowadzonej przez Colliers pod koniec 2021 roku. Ponadto, spośród wszystkich państw świata to właśnie w Polsce znajduje się najwięcej automatów na 100 tys. mieszkańców – na koniec 2021 było ich łącznie około 18 tys., a wg szacunków do końca 2022 roku liczba ta przekroczy 25 tys.

Jeszcze kilka lat temu to usługi kurierskie wiodły prym na rynku dostaw. Automaty doprowadziły jednak do rewolucji w zakresie realizacji operacji logistycznych, odpowiadając na konsumenckie trendy oraz potrzeby. Klient końcowy otrzymał wygodną i atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego modelu. Korzysta na tym również efektywność pracy kurierów oraz ostatnia mila, ponieważ w jednym punkcie można pozostawić wiele przesyłek bez konieczności realizacji indywidualnej wizyty pod wskazanym przez klienta adresem.

Sektor automatów paczkowych sukcesywnie rośnie i obecnie jest jednym z najmocniej rozwijających się obszarów rynku logistycznego. Jego rozwój jest wprost proporcjonalny do dynamiki wzrostów w e-commerce, które w ostatnim czasie nieco przyhamowały, stwarzając możliwość do racjonalnego poszukiwania nowych lokalizacji, które wciąż są dla operatorów kluczowym wyzwaniem. Niewątpliwą zaletą zaawansowanych rozwiązań technologicznych jest ich pozytywny wpływ na środowisko. Ubiegły rok rynek automatów zakończył wynikiem 450 mln zrealizowanych przesyłek. Według szacunków Colliers, w przeciągu najbliższych dwóch lat będzie ich nawet dwukrotnie więcej.

Łukasz Łukasiewicz, Operations Manager, SwipBox Polska

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Rentowność czy płynność – Black Friday w trudnych dla sprzedawców czasach

0
Wartość sprzedaży detalicznej artykułów drugorzędnej potrzeby w USA (artykuły trwałego użytku, odzież, rozrywka i rekreacja) osiągnęła najwyższą wartość w III kwartale 2022 roku, głównie dzięki wysokim cenom. W tym samym okresie sprzedawcy detaliczni...

W 2023 czekają nas dwucyfrowe spadki cen nieruchomości

0
Czy ceny nieruchomości spadną w najbliższej perspektywie? Czy spready, tj. różnice pomiędzy stopami kapitalizacji dla nieruchomości a rentownościami dziesięcioletnich obligacji skarbowych, powrócą do poziomów zbliżonych do historycznych średnich? Na te i inne pytania w...

Jak ocenić wartość dzieła sztuki? Poradnik inwestora

0
Skuteczna inwestycja w sztukę nie musi być dziełem przypadku, a wbrew pozorom może – a nawet powinien – być to zakup podyktowany logiką.  Co liczy się zatem zamiast tzw. dobrego smaku? Co – oprócz...