FINANSEPraca w trudnych czasach. Jak Polacy radzą sobie z inflacją i kryzysem

Praca w trudnych czasach. Jak Polacy radzą sobie z inflacją i kryzysem

-

Z powodu inflacji i kryzysu aż 85% Polaków stara się żyć skromniej, a 41% rozważa zmianę pracy na lepiej płatną.

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Praca w trudnych czasach. Jak Polacy radzą sobie z inflacją i kryzysem

Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 85% Polaków stara się żyć skromniej, a 83% obawia się, że niedługo ich zarobki nie będą wystarczały na życie na dotychczasowym poziomie. Z tego względu 41% chce poszukać lepiej płatnego zajęcia, a 44% bierze nadgodziny.

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Praca w trudnych czasach. Jak Polacy radzą sobie z kryzysem?”, w którym zapytano prawie 1000 respondentów o ich strategie przetrwania w czasie kryzysu wywołanego inflacją.

Ankieta wykazała, że 91% badanych odczuwa lęk związany z coraz trudniejszym utrzymaniem gospodarstwa domowego. Ogromna większość (90%) obawia się zwiększonych wydatków na mieszkanie (czynsz, wynajem, opłaty) w związku z rosnącymi cenami energii.

Jednocześnie 70% Polaków uważa, że państwo nie wspiera swoich obywateli w związku z inflacją i rosnącymi kosztami zużycia energii. Ludzie muszą sobie radzić sami, co potwierdzają poniższe dane:

  • 49% badanych podejmuje drugą (dodatkową) pracę
  • 44% badanych pracuje więcej (bierze nadgodziny), by dorobić do pensji
  • 41% badanych rozważa zmianę pracy na lepiej płatną
  • 36% badanych oszczędza na dojazdach do pracy.

Badanie InterviewMe potwierdza, że wysoka inflacja i kryzys energetyczny wpływają bardzo mocno na życie Polaków. Koszty codziennego funkcjonowania stają się na tyle wysokie, że wielu z nas jest zmuszonych do szukania dodatkowych źródeł dochodów. Jednocześnie nie czujemy, żeby państwo wystarczająco wspierało obywateli w tych trudnych czasach. Pomimo że rząd podniósł płacę minimalną i wprowadził tzw. tarczę antyinflacyjną, to wciąż zwykły Kowalski musi starać się zwiększać dochody na własną rękę. — zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Z ankiety wynika również, że 21% Polaków uzyskało od swojego pracodawcy podwyżkę, która była bezpośrednio związana z inflacją. Poprosiło o nią 36% badanych.

Co zastanawiające, podwyżkę inflacyjną zaoferowano przede wszystkim tym najlepiej zarabiającym (29% osób o zarobkach ponad 4500 zł brutto) i jedynie 13% pracownikom z pensją poniżej 2500 zł brutto. Korzystanie z tarczy antyinflacyjnej przysługuje jedynie najbiedniejszym. Wygląda więc na to, że mamy w Polsce ogromną grupę ludzi, którzy w obliczu wzrastających cen pozostają bez pomocy. — komentuje wyniki autorka badania, Marta Rojewska.

Oto inne ciekawe wyniki analizy:

  • Prawie połowa (49%) badanych obawia się dziś o stabilność swojego zatrudnienia w związku z dodatkowymi kosztami, na jakie narażone są lub dopiero będą firmy.
  • Tylko 22% badanych uważa, że firma w jakiś sposób wspiera ich w ciężkich czasach.
  • Jedynie 21% pracodawców zaoferowało swoim pracownikom podwyżkę w związku z rosnącą inflacją.
  • Aż 80% ankietowanych deklaruje, że już zaczęło oszczędzać w domu prąd.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...