czwartek, 8 grudnia, 2022
INNOWACJEAPLIKACJEPrawie połowa urządzeń mobilnych jest podatna na ataki hakerskie

Prawie połowa urządzeń mobilnych jest podatna na ataki hakerskie

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Prawie połowa urządzeń mobilnych jest podatna na ataki hakerskie

40 proc. urządzeń mobilnych jest podatnych na różnego rodzaju ataki hakerskie. W zeszłym roku powstało ok. 2 mln aplikacji typu malware skierowanych na tego typu urządzenia. Bardzo ważne jest zapewnienie spójnego ekosystemu łączącego hardware i software, odpornego na współczesne zagrożenia – ocenił Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Samsungu, dyrektor ds. technologii w Cyfrowej Polsce.

– Według badania Checkpointa, producent zabezpieczeń cyfrowych, z przełomu 2020 i 2021 roku wynika, że 40 proc. urządzeń mobilnych jest podatne na różnego rodzaju ataki hakerskie. Dotyczy to zatem prawie połowy użytkowników – mówił Tomasz Chomicki podczas wykładu poświęconemu cyberbezpieczeństwu w biznesie, który został zorganizowany w ramach Akademii Cyfrowej Polski na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jak dodał, tylko w zeszłym roku powstało około 2 mln aplikacji typu malware na urządzenia mobilne.

Przedstawiciel Samsunga podkreślił, że w odpowiedzi na te wyzwania bardzo ważne jest zapewnienie „spójnego ekosystemu, integracji świata hardwarowego z softwarowym”. Dodał, że związane z tym działania i ochrona urządzenia muszą odbywać się w czasie rzeczywistym.

Jak przypomniał Tomasz Chomicki, Samsung rok temu wypuścił nowy zestaw narzędzi określany jako Knox Vault. – Jest to rozwiązanie służące przede wszystkim do obsługi  digital wallet, czyli cyfrowego portfela tożsamości czy też usług cyfrowych – wyjaśnił. Całość jest wyposażona w Embedded Secure Element, czyli eSE, wraz zaawansowanymi rozwiązaniami Knox. Jest to odporna na manipulacje platforma zdolna do bezpiecznego hostingu aplikacji i ich poufnych i kryptograficznych danych (takich jak klucze kryptograficzne i dane wrażliwe) zgodnie z zasadami i wymogami bezpieczeństwa określonymi przez poważane instytucje.

Podczas wykładu Tomasz Chomicki zwrócił także uwagę na zabezpieczenia w kontekście sztucznej inteligencji (AI). – Zaimplementowaliśmy system RKP, który przede wszystkim analizuje kod. Jeżeli coś niepokojącego dzieje się w jądrze systemu, to on to po prostu blokuje– zaznaczył. Ekspert przytoczył także wnioski z badania zleconego przez Samsunga, które koncentrowało się na priorytetach użytkowników będącymi operatorami flot urządzeń mobilnych. Kontrahenci biznesowi na podium wytypowali odpowiednio bezpieczeństwo, wdrożenie i  zarządzanie. – Bezpieczeństwo definiujemy jako pełen zakres usług end-to-end. Jako jedni z niewielu na rynku zajmujemy się całym procesem produkcyjnym – od hardware po aplikacje – przekazał Tomasz Chomicki.

Ekspert zwrócił również uwagę, że na poziom bezpieczeństwa oferowanego w produktach Samsunga ma wpływ praca w otwartym środowisku, które współpracuje z ekspertami i „różnego rodzaju instytucjami”. Tomasz Chomicki podkreślił też wagę jaką jego firma przykłada do uzyskiwania certyfikacji bezpieczeństwa. – Proces certyfikacji przebiega wielopoziomowo – powiedział. Wskazał m.in. na współpracę Samsunga z polskim rządem. – W maju br. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) przyznała nam certyfikat dotyczący ochrony kryptograficznej – zaznaczył.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Rentowność czy płynność – Black Friday w trudnych dla sprzedawców czasach

0
Wartość sprzedaży detalicznej artykułów drugorzędnej potrzeby w USA (artykuły trwałego użytku, odzież, rozrywka i rekreacja) osiągnęła najwyższą wartość w III kwartale 2022 roku, głównie dzięki wysokim cenom. W tym samym okresie sprzedawcy detaliczni...

W 2023 czekają nas dwucyfrowe spadki cen nieruchomości

0
Czy ceny nieruchomości spadną w najbliższej perspektywie? Czy spready, tj. różnice pomiędzy stopami kapitalizacji dla nieruchomości a rentownościami dziesięcioletnich obligacji skarbowych, powrócą do poziomów zbliżonych do historycznych średnich? Na te i inne pytania w...

Jak ocenić wartość dzieła sztuki? Poradnik inwestora

0
Skuteczna inwestycja w sztukę nie musi być dziełem przypadku, a wbrew pozorom może – a nawet powinien – być to zakup podyktowany logiką.  Co liczy się zatem zamiast tzw. dobrego smaku? Co – oprócz...