wtorek, 21 września, 2021
PRACA I KARIERAREKRUTACJARekrutacja stała a tymczasowa. Jakie są różnice?

Rekrutacja stała a tymczasowa. Jakie są różnice?

-

Firmy, które potrzebują dodatkowych rąk do pracy najczęściej znajdują je w wyniku rekrutacji. Zanim podejmą decyzję o powierzeniu procesu rekrutacji sprawdzonej agencji pracy, powinny zastanowić się na jaki okres zatrudnią nowych pracowników. Rekrutacja może być bowiem zarówno stała, jak i tymczasowa i pozwalać na znalezienie odpowiednich kandydatów do pracy na stałe lub pewien ściśle określony okres czasu. Czym różnią się obie te formy zatrudnienia?

Rekrutacja stała a tymczasowa. Jakie są różnice?

Praca stała a tymczasowa – umowa i przywileje

Podstawową i najważniejszą zarazem różnicą między pracą stałą, a tymczasową jest kwestia umowy. Zarówno w przypadku zatrudnienia stałego, jak i tymczasowego obowiązywać może umowa o pracę – różnicę stanowi jednak podmiot zatrudniający. W przypadku pracy stałej pracodawcą jest bezpośrednio firma, z kolei pracownicy tymczasowi są zwykle zatrudniani przez agencję pracy, która oddelegowuje ich do pracy na rzecz konkretnego pracodawcy – swojego klienta. Bez względu na to, kto jest oficjalnym zatrudniającym, każdego pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę obejmują przepisy kodeksu pracy. Sporo cennych informacji na temat rekrutacji stałej i tymczasowej jest dostępnych na stronie: https://blog.smartsr.pl.

Istotną różnicę stanowi także okres wypowiedzenia, który jest różny w przypadku pracy stałej i tymczasowej. Osoby zatrudnione w modelu pracy tymczasowej, których okres zatrudnienia jest krótszy lub równy dwa tygodnie, obowiązuje termin wypowiedzenia wynoszący trzy dni. W sytuacji, kiedy umowa została zawarta na okres dłuższy niż dwa tygodnie, termin jej wypowiedzenia będzie wynosił natomiast tydzień. Osoby zatrudnione do pracy tymczasowej zachowują ponadto prawo do urlopów, które mają jednak inny wymiar niż te obowiązujące w przypadku pracowników stałych – przysługują im 2 dni urlopu za każdy przepracowany miesiąc, bez względu na staż pracy. Pracownikowi tymczasowemu przysługują ponadto wszystkie świadczenia gwarantowane przez system ubezpieczeń społecznych, w tym także płatne L4.

Rekrutacja stała a tymczasowa. Jakie są różnice

Jak skutecznie szukać pracowników do pracy stałej i tymczasowej?

Bez względu na to, czy potrzebujemy pracowników do pracy stałej, czy tymczasowej, ich rekrutację warto powierzyć profesjonaliście z prawdziwego zdarzenia. Sprawdzona i wyspecjalizowana w poszukiwaniu i selekcji kandydatów do pracy agencja szybko i sprawnie wyszuka dla nas osoby w pełni spełniające oczekiwania oraz przeprowadzi przez cały proces ich zatrudnienia. Z usług agencji pracy warto skorzystać tym bardziej, że najlepsze z nich zajmują się nie tylko wyszukiwaniem kandydatów na rodzimym rynku, ale także zatrudniają osoby z całej Europy, w tym także spoza Unii Europejskiej oferując przy tym pełną legalizację zatrudnienia. Więcej informacji na ten temat znajduje się na wspominanej wyżej stronie: https://blog.smartsr.pl.

Wyspecjalizowane agencje pracy dysponują ponadto profesjonalnymi, skutecznymi narzędziami rekrutacyjnymi, które pozwalają na wybór wyłącznie najlepszych kandydatów o potwierdzonych kwalifikacjach zawodowych i określonych predyspozycjach. Co więcej, najlepsze podmioty oferują swoim klientom okres gwarancyjny, w którym mogą w praktyce sprawdzić poziom umiejętności wybranych pracowników. W sytuacji, kiedy okaże się on niezadowalający, agencja na własny koszt zastąpi go innym, lepiej spełniających wymagania firmy kandydatem.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

polska raport

Ponad 40% badanych chce wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce

0
Blisko połowa Polaków uważa, że zagraniczne firmy, prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, powinny płacić u nas wyższe podatki niż podmioty mające wyłącznie krajowy kapitał. Ale niemal co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Za zmianami...
ministerstwo finansów

Zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień MF z 29 kwietnia 2021 r.

0
W dniu 29 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Objaśnienia nie mają charakteru aktów powszechnie obowiązującego prawa, niemniej stanowią instrukcję postępowania dla...
Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....