wtorek, 8 kwietnia, 2025

Dlaczego informacja zwrotna w procesie rekrutacji inżynierów jest ważna?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Badania przeprowadzone przez portal praca.pl, wskazują, że tylko 3% kandydatów do pracy zawsze otrzymuje informację zwrotną po zamknięciu rekrutacji. 25% przyznaje, że zdarzyło im się otrzymać feedback choć raz. Co z pozostałymi chętnymi? Biorą udział w procesie rekrutacyjnym. Poświęcają na to swój czas. Wiążą ze stanowiskiem określone nadzieje. I nic. Zostają nawet bez zwykłego „dziękuję”. Taka praktyka nie jest korzystna ani dla specjalistów, ani dla pracodawców. Szczególnie że rekrutacja inżynierów musi stać na wysokim poziomie, aby była skuteczna. Dlaczego warto poświęcić czas na poinformowanie kandydatów o wynikach?

Co się dzieje, jeśli kandydat nie otrzyma informacji zwrotnej po zakończonym procesie rekrutacyjnym?

 

W takiej sytuacji niedoszły pracownik nie wie, czy rekrutacja została już zakończona. Być może liczy na tę posadę i blokuje sobie tym samym inne możliwości. Trudno też oczekiwać, by wyciągnął wnioski z braku informacji.

 

Odrobinę przypomina to badanie rynku. Niektórzy przedsiębiorcy z góry zakładają, że wiedzą, co dzieje się w głowie klientów. Jest także druga grupa, która wszelkie swoje przekonania traktuje jak hipotezy. Następnie sprawdzają je, zadając pytania i otrzymując jasne odpowiedzi.

 

Podobne zachowania cechują wysokiej klasy inżynierów. Skoro podchodzą do pracy poważnie, chcą uzyskać informację zwrotną. Dzięki temu będą wiedzieli, co poprawić w przyszłości.

 

Co zrobi kandydat, jeśli odpowiedź nie nadejdzie?

 

Z wcześniej wspomnianych badań wynika, że w 55% przypadków jest to odbierane jako brak kultury. 15% kandydatów będzie odczuwać złość. Tylko 2% respondentów wskazuje, że nie jest to dla nich problemem.

 

Jakich działań można się spodziewać w konsekwencji? Osoba starająca się o pracę podzieli się swoimi wrażeniami z innymi inżynierami. Co gorsza, jest duże prawdopodobieństwo, że opisze całą sytuację w social mediach. A to właśnie tam specjaliści szukają informacji o firmie, w której chcą się zatrudnić.

 

Efekt? Renoma pracodawcy spada. Trudno będzie więc zdobyć dobrych pracowników w przyszłości.

 

Dlaczego nie wszyscy rekruterzy udzielają feedbacku inżynierom?

 

Rekruterzy muszą dbać o wysoką efektywność prowadzonych działań. Dobór odpowiedniego kandydata to wyzwanie samo w sobie. Szczególnie jeśli trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego twarde kompetencje, ale również cechy miękkie. A tym samym zagwarantować, że będzie świetnie współpracował z zespołem.

 

Z tej perspektywy po osiągnięciu pożądanego rezultatu część rekruterów kończy swoją pracę. Zapominają, że ich nadrzędnym zadaniem jest zadbanie o dobro firmy poszukującej pracownika. Tym samym wyświadczają przedsiębiorcom niedźwiedzią przysługę.

 

Jak powinna wyglądać informacja zwrotna?

 

Konstruktywny feedback składa się z bardzo prostych elementów. Należy zadzwonić do kandydata w krótkim czasie po zakończeniu tego etapu rekrutacji, którego nie przeszedł. Rozmowę warto zacząć od podziękowania za zainteresowanie ofertą i poświęcony czas. Następnie krótko podajemy przyczynę odrzucenia jego aplikacji.

 

Czy można ograniczyć się do bardzo ogólnych sformułowań? Nie jest to dobra droga. Najprostszą formą odwdzięczenia się za uwagę jest wskazanie, co może on poprawić, by zwiększyć szanse na uzyskanie podobnego stanowiska w przyszłości. Trzeba też wymienić mocne i słabe strony kandydata. Jest to jasny dowód, że poważnie podchodzimy do wszystkich kandydatur i każdą z nich solidnie rozważamy.

 

Profesjonalna informacja zwrotna ma ogromną wartość. Dzięki udzielonym informacjom kandydat wie, co poszło nie tak. Wyciąga też cenne wnioski na temat tego, jak prezentuje się na rozmowach rekrutacyjnych. Wizerunek firmy pozostaje zaś nienaruszony.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Rozmowa kwalifikacyjna pod presją: jak emocje wpływają na kandydatów?

Stres towarzyszący rozmowie kwalifikacyjnej może objawiać się w zaskakujących...

Program „Czyste Powietrze” wraca z audytem – szansa na impuls dla budownictwa

Na powrót wstrzymanego z końcem zeszłego roku programu „Czyste...

Polska w pułapce demograficznej – czas na realne działania, nie tylko transfery socjalne

Astronomiczna wiosna w rozkwicie, tymczasem na rynku pracy trwa...

Trump znów uderza w Europę – jak Polska może wygrać na nowej wojnie handlowej?

W środę, 2 kwietnia, prezydent Donald Trump nałożył na...

Podobne tematy

Rozmowa kwalifikacyjna pod presją: jak emocje wpływają na kandydatów?

Stres towarzyszący rozmowie kwalifikacyjnej może objawiać się w zaskakujących...

Google wspiera startupy medyczne – rusza nabór do Growth Academy: AI for Health

Google for Startups ogłasza nabór do kolejnej edycji programu...

5 procesów biznesowych, które każda firma powinna zautomatyzować, by zwiększyć wydajność

Automatyzacja procesów biznesowych jest dziś kluczowym elementem usprawniania przepływu...

Uniwersytet Pomorski uruchamia studia podyplomowe AI

Instytut Zarządzania  w Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku we współpracy...

Polskie firmy zaniedbują działania post-hire: tylko 33% monitoruje zaangażowanie pracowników

Tylko 33% polskich firm monitoruje zaangażowanie i satysfakcję pracowników...

Żabka otwiera nowe centrum logistyczne w Kątach Wrocławskich

Żabka z początkiem 2025 roku uruchomi nowe centrum logistyczne...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie