GIEŁDA I INWESTYCJERośnie udział gotówki w portfelach polskich inwestorów

Rośnie udział gotówki w portfelach polskich inwestorów

Rośnie udział gotówki w portfelach polskich inwestorów

W IV kwartale 2023 roku, giełdy znacząco rosły, ale zwiększał się także wkład gotówki w portfelach polskich i globalnych inwestorów. Obecnie, 2/3 inwestujących Polaków ma w portfelu gotówkę lub produkty podobne. Ten wybór wynika z chęci obniżenia ryzyka oraz zarabiania na wyższych stopach procentowych. Znaczenie mają także rosnące koszty utrzymania – aż 32 proc. inwestorów ankietowanych w ramach badania “Puls Inwestora Indywidualnego” eToro, planuje wykorzystać gotówkę, by dopłacić do rosnących rachunków za energię czy wyższych cen żywności.

Według przeprowadzonego przez eToro badania Puls Inwestora Indywidualnego, 66 proc. polskich inwestorów w IV kwartale 2023 roku posiadało w swoim portfelu inwestycyjnym gotówkę lub produkty gotówkowe, takie jak lokaty bankowe, konta oszczędnościowe czy fundusze gotówkowe. Udział gotówki w portfelach inwestorów rośnie – trzy miesiące wcześniej, takie produkty w portfelach miało 61 proc. inwestorów. Jest to zgodne z globalnym terenem, ponieważ na świecie, gotówkę posiadało 67 proc. inwestorów, przy czym najwięcej w Wielkiej Brytanii – 80 proc. badanych w tym kraju przechowywało gotówkę w portfelu inwestycyjnym. Najmniej posiadaczy gotówki odnotowano w Holandii – tylko 28 proc.

Polscy inwestorzy zamieniali inne aktywa na gotówkę, ponieważ chcieli w ten sposób obniżyć poziom ryzyka swojego portfela (22 proc. badanych), ponieważ produkty gotówkowe są łatwo dostępne (19 proc.), ponieważ nie wymagają stałego monitorowania jak inne grupy aktywów (19 proc.). Tylko 15 proc. respondentów jako główny powód zwiększania poziomu gotówki w portfelu wskazało wysokie stopy procentowe. Blisko 7 proc. stwierdziło, że do wyboru gotówki skłoniły ich słabe wyniki osiągane przez inne klasy aktywów.

Plany inwestorów związane z wykorzystaniem zgromadzonej gotówki są zróżnicowane. Spośród ankietowanych przez eToro w ramach badania Pulsu Inwestora Indywidualnego, 4 na 10 inwestorów planuje po prostu zarabiać na odsetkach od zgromadzonych środków. Aż 36 proc. tworzy zasilany gotówką fundusz „na czarną godzinę”, do wykorzystania w razie potrzeby. Wysoka inflacja i mocny wzrost kosztów utrzymania w ostatnich latach dotknął osoby inwestujące – aż 32 proc. planuje wykorzystać gotówkę by dopłacić do rosnących rachunków za energię czy wyższych cen żywności,. Jednocześnie, 16 proc. zamierza użyć gotówki by dopłacić do rosnących rat kredytu mieszkaniowego lub czynszu wynajmu mieszkania. Blisko 14 proc. respondentów jest w trakcie zakupu nieruchomości, do czego zamierza wykorzystać część gotówki. Więcej niż ¼ inwestorów (26 proc.) jest jednak gotowa do dalszych inwestycji i czeka na dobry moment by zamienić gotówkę na inne aktywa.

Zwiększony udział gotówki w portfelach obserwujemy obecnie na całym świecie i Polska nie jest tutaj wyjątkiem. To właśnie głównie efekt wysokich stóp procentowych, za sprawą których oprocentowanie aktywów gotówkowych nierzadko przekraczało 5 proc., przez co stawały się one ciekawą alternatywą dla giełdy. Nie można jednak zapominać, że w ostatnich miesiącach na giełdach mamy do czynienia z silnymi wzrostami. Od początku października, Indeks WIG20 wzrósł o ponad 22 proc, a amerykański S&P500 – o prawie 13 proc. W tym wypadku, wybór gotówki w tym okresie oznaczał obniżenie wyników dla całego portfela.

Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...