wtorek, 18 lutego, 2025

Rozmowy Trumpa i Putina o Ukrainie powodują turbulencje na euro

Euro jest niestabilne, w momencie gdy Trump chwali rozmowy z Putinem na temat Ukrainy. Byki na jenie zostały zmiażdżone przez skok rentowności obligacji USA po gorących danych o inflacji za styczeń.

Inflacja w USA i perspektywa rozmów Trumpa z Putinem o Ukrainie wstrząsają rynkiem

John J. Hardy, główny strateg makroekonomiczny w Saxo podkreśla, że ostatnie dni były prawdziwym rollercoasterem dla traderów walutowych, gdyż rajd na parach z JPY odwrócił się gwałtownie po wyższych niż oczekiwano danych o bazowej inflacji w USA. Ponadto, informacja o rozmowie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Vladimirem Putinem na temat zakończenia wojny w Ukrainie przyczyniła się do znacznego umocnienia euro w porównaniu do większości innych walut.

Dane o inflacji w USA spowodowały gwałtowny wzrost długoterminowych rentowności amerykańskich obligacji. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o około 10 punktów bazowych, osiągając poziom 4,65%. Było to wynikiem zaskakującego wzrostu wskaźnika inflacji bazowej, który bez uwzględnienia żywności i energii wzrósł o 0,1% r/r (a dokładnie o 0,054% bez zaokrąglenia) oraz o 0,2% r/r (0,152% bez zaokrąglenia). W reakcji na te zmiany, para USD/JPY wzrosła, niwelując wcześniejsze spadki. Jest oczywiste, że jen pozostaje silnie uzależniony od rentowności obligacji USA, dlatego należy zrozumieć, w jakim kierunku będą się one rozwijać, aby przewidzieć przyszłe ruchy USD/JPY. Na to jednak potrzeba więcej czasu.

Krótko mówiąc: potrzeba jeszcze danych z kilku kolejnych miesięcy, aby zrozumieć, w jakim kierunku zmierza inflacja w USA. Ostatnie dane były prawdopodobnie częściowo mylące z powodu, między innymi, czynników sezonowych, przez co rynek był na nie bardzo słabo przygotowany, co spowodowało przesadzoną reakcję. John J. Hardy, główny strateg makroekonomiczny w Saxo podkreśla, że nie jest przekonany, że zobaczymy dalszy wzrost rentowności obligacji USA, ale jeśli tak się stanie, szybko zdominuje to główne tematy na rynku, prawdopodobnie wzmacniając dolara amerykańskiego i opóźniając możliwość spadku jego wartości, zwłaszcza w parze USD/JPY. Kluczowy poziom techniczny dla rentowności obligacji USA to 4,70-4,75%, a jakiekolwiek zagrożenie powrotem do 5,00% prawdopodobnie zmniejszyłoby apetyt na ryzyko we wszystkich klasach aktywów. W kontekście USD/JPY, inwestorzy oczekujący spadku wartości tej pary walutowej są chwilowo zniechęceni, ale strukturalnie scenariusz spadkowy dla USD/JPY pozostaje aktualny, jeśli korekty pozostaną poniżej poziomu 156,00. W przypadku krzyżowych par walutowych z jenem, odwrócenie wydaje się przesadzone w stosunku do ruchów na globalnych rentownościach – najprawdopodobniej jest to efekt zamykania ostatnich krótkich pozycji (czyli zakładów na spadek wartości). Zobaczymy, czy ten ruch się utrzyma.

Komentarz rynkowy: John Authers z Bloomberga w swoim felietonie zwraca uwagę, że oczekiwania inflacyjne w USA na okres dwóch lat stały się bardzo niestabilne ze względu na obawy o wzrost wskaźnika CPI z powodu ceł. Z kolei rentowności 10-letnich obligacji USA pozostają w dużej mierze stabilne, choć nieznacznie rosną, a 5-letnie obligacje wykazują większą stabilność. Authers podkreśla również, że inne kluczowe wskaźniki bazowej inflacji nadal spadają, chociaż wciąż utrzymują się na poziomach zbyt wysokich, by Rezerwa Federalna (Fed) mogła rozważyć złagodzenie polityki pieniężnej.

Warto pamiętać, że uwaga rynku szybko może przenieść się na inne kwestie – szczególnie na odwetowe lub „wzajemne” cła, które prezydent Trump zagroził ogłosić.

Burzliwe zmiany dla euro w związku z perspektywami pokoju na Ukrainie

Euro wyraźnie reaguje na potencjalne zmiany w polityce USA dotyczące sytuacji po wojnie w Ukrainie, co spowodowało jego gwałtowny wzrost. Istnieje kilka czynników, które mogą pozytywnie wpłynąć na euro. Po pierwsze, zakończenie wojny mogłoby usunąć niepewność w Europie i przynieść ulgę w postaci niższych cen energii, jeśli rosyjska energia zacznie swobodniej płynąć na Zachód. Po drugie, kwestie fiskalne mogą mieć długotrwałe skutki. Prezydent Trump wyraził chęć, aby Europa w większym stopniu samodzielnie dbała o swoje bezpieczeństwo, odbudowując siły zbrojne i wspierając militarnie Ukrainę. Odbudowa gospodarki Ukrainy również w dużej mierze spoczywałaby na strefie euro. Bloomberg szacuje, że koszty związane z budową wiarygodnego systemu obronnego UE i ochroną Ukrainy mogą wynieść około 3 biliony USD. Taki kierunek oznaczałby większe wydatki fiskalne i bardziej dynamiczną gospodarkę UE, z możliwością emisji dużych ilości długu publicznego, co jest korzystne dla euro. Na razie jest jednak zbyt wcześnie, aby określić, jak szybko te zmiany mogą nastąpić.

– Obserwujemy pary walutowe EUR/CHF i EUR/SEK jako wskaźniki oceny rynku w kontekście prawdopodobieństwa dużej ekspansji fiskalnej w UE. Kurs EUR/CHF wzrósł do kluczowego poziomu oporu powyżej 0,9500 po tych doniesieniach, ale potem gwałtownie się cofnął, co wskazuje na wyraźnie zdefiniowany obszar reakcji – mówi John J. Hardy, główny strateg makroekonomiczny w Saxo.

Kluczowym krokiem będą wyniki wyborów w Niemczech, gdzie Merz z CDU jest uważany za potencjalnego przyszłego kanclerza. Istotne będzie, czy uda mu się zbudować koalicję, która umożliwi bardziej elastyczną politykę fiskalną, odsuwając na bok obawy związane z ograniczeniami zadłużenia. Największe szanse ma kolejna „wielka koalicja” z SPD, choć niektórzy widzą możliwość współpracy z „Zielonymi”, partią skupiającą się na ochronie środowiska i zrównoważonym rozwoju. Obie opcje mogą być korzystne dla euro, pod warunkiem, że koalicja będzie wystarczająco silna, by uniknąć blokad ze strony innych partii. Dodatkowo, ważne będzie, jaką rolę odegra UE w kształtowaniu warunków porozumienia i jego konsekwencji.

Wykres: AUD/USD

Zarząd Rady Banku Rezerw Australii (RBA) spotka się w najbliższy wtorek, a rynek przewiduje duże prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych z powodu ostatniego, szybszego niż oczekiwano spadku inflacji. Jednak inne dane ekonomiczne, zwłaszcza napięty rynek pracy, mogą powstrzymać RBA przed działaniem. Dodatkowo, obawy związane z relacjami handlowymi między USA a Chinami wpływają na dolara australijskiego. To trudna decyzja, ale linie na wykresie pokazują wyraźnie: solidna strefa oporu między 0,6300 a 0,6330 prawdopodobnie zostanie przetestowana, jeśli RBA nie zdecyduje się na obniżkę we wtorek. Z kolei obniżka stóp przez RBA, odnowione obawy dotyczące handlu i ceł w przyszłym tygodniu oraz dalszy wzrost rentowności obligacji USA mogą spowodować test poziomu poniżej 0,6200. John J. Hardy, główny strateg makroekonomiczny w Saxo przypuszcza, że RBA zdecyduje się na obniżkę, co jest już prawie w pełni uwzględnione w cenach.

aud usd

Źródło: Saxo

Ciekawostki:

• Kurs EUR/NOK gwałtownie wzrósł po próbie wybicia dołem. Część słabości korony norweskiej przypisywano słabym szacunkom PKB za IV kwartał opublikowanym we wtorek, ale norweskie stopy procentowe prawie tego nie odczuły, ponieważ dzień wcześniej wzrosły w reakcji na wysokie dane o styczniowej inflacji CPI. Wydaje się raczej, że NOK podąża za spadającymi cenami ropy i gazu ziemnego, ze względu na perspektywę niższych cen energii, jeśli zostanie osiągnięte trwałe porozumienie pokojowe dotyczące Ukrainy. W związku z tym istnieje możliwość dalszego osłabienia NOK, ale silniejsze perspektywy fiskalne w Europie oznaczają silniejszą gospodarkę europejską, co może z czasem zrównoważyć ten efekt.

• Przełamanie NOK/SEK osiąga interesujące poziomy. Perspektywy dla SEK są jednoznacznie pozytywne w przypadku silnej ekspansji fiskalnej w Europie – spadek EUR/SEK to jeden ze sposobów wyrażenia tego poglądu.

• USD/CAD dwukrotnie nie zdołał przebić się do nowych minimów w okolicach 1,4250. Stało się to po ogromnym odwróceniu trendu spowodowanym groźbami celnymi Trumpa, które zostały przesunięte o miesiąc. W poniedziałek miną dwa tygodnie – czy odpowiedź Kanady okaże się wystarczająco silna, by zadowolić Trumpa?

Tabela: Ewolucja trendów i siła walut G10 oraz CNH

Uwaga: Wskaźniki trendów na tablicy FX są przedstawione na skali względnej i dostosowane do zmienności. Wartości poniżej 2 wskazują na stosunkowo słaby trend, podczas gdy wartość powyżej 3 jest dość silna, a powyżej 6 bardzo silna.

Zmienność ostatnich dni wprowadziła zamieszanie na rynku, szczególnie w przypadku jena, co pokazuje gwałtowna zmiana momentum w ciągu ostatnich trzech i sześciu dni. Warto zwróć również uwagę na dużą pozytywną zmianę momentum w euro.

Ewolucja trendów i siła walut G10 oraz CNH

Źródło: Grupa Saxo i Bloomberg

Tabela: Tablica wyników trendów FX dla poszczególnych par walutowych

Trendy krzyżowe JPY pozostają negatywne, ale mogą być zagrożone, jeśli jen pozostanie słaby. Niektóre kluczowe pary walutowe z USD, takie jak EUR/USD i GBP/USD, zaczynają wykazywać tendencje negatywne dla USD. Jednak w najbliższych dniach istnieje duże ryzyko związane z doniesieniami medialnymi na temat handlu, a techniczne przełamania jeszcze się nie zrealizowały.

Tablica wyników trendów FX dla poszczególnych par walutowych

Źródło: Grupa Saxo i Bloomberg

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Inflacja powyżej celu Fed. Co to oznacza dla inwestorów i gospodarki USA?

Dane rynkowe oraz wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej (Fed) wskazują,...

„Polska. Rok przełomu” – rząd dąży do uproszczenia przepisów i wsparcia przedsiębiorców

11 lutego 2025 roku Premier Donald Tusk, podczas posiedzenia...

Rynek reaguje na rozmowy pokojowe. Euro i złoty umacniają się wobec dolara

Ogłoszenie, że USA i Rosja będą prowadzić rozmowy dotyczące...

Słowa kontra czyny: wyzwania dla deregulacji w Polsce

Co wiemy po kilku dniach dyskusji o deregulacji –...

Trump 2.0: scenariusze rynkowe, które znamy do tej pory

Wraz z kształtowaniem się administracji Trumpa 2.0, nowy rząd...

Podobne tematy

Rośnie cena złota i popyt z Chin – audyt rezerw USA na horyzoncie?

Walentynkowy tydzień przyniósł gorące ceny złota, które - po...

Rynek reaguje na rozmowy pokojowe. Euro i złoty umacniają się wobec dolara

Ogłoszenie, że USA i Rosja będą prowadzić rozmowy dotyczące...

Trump 2.0: scenariusze rynkowe, które znamy do tej pory

Wraz z kształtowaniem się administracji Trumpa 2.0, nowy rząd...

Kurs dolara poniżej 3,96 zł, euro blisko 4,16 zł – gdzie jest granica?

Mijają kolejne dni, a polski złoty zdaje się nienasycony...

Kurs euro w dół: czy doczekamy się 4 zł za euro?

Wykres kursu euro do złotego może ostatnio robić wrażenie...

Polska gospodarka: wzrost PKB poniżej oczekiwań i zaskakująca inflacja na poziomie 5,3%

Dostaliśmy słaby prezent walentynkowy – no chyba, że ktoś...

Negocjacje w sprawie Ukrainy nabierają tempa. Polska gospodarka przyspiesza

Rozmowa Trumpa z Putinem przybliża scenariusz zakończenia konfliktu na...

Silny polski złoty – polityka NBP i nadzieje na pokój. Dalsza przecena ropy naftowej

Ostatnie dni to zastanawiający marsz kursu EURPLN w dół....

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie