sobota, 26 kwietnia, 2025

Rynek biurowy w 2024 roku – czas wyzwań i zmian

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W ostatnich latach rynek biurowy w Polsce przechodził przez wiele zmian, z wyraźnym spadkiem liczby nowych realizacji. Jak pokazują dane REDD, wielkość podaży w realizacji jest obecnie nadal na znacznie niższym poziomie niż jeszcze kilka kwartałów temu. Na koniec 2023 roku w realizacji znajduje się 614 tys. mkw., z czego zaledwie 179 tys. mkw. znajduje się w Warszawie. Najwięcej metrów kwadratowych ma zostać oddanych do użytku w 2024 roku.

Dane REDD wskazują, że w 2024 roku do użytku oddanych ma zostać nawet 325 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Kolejne 193 tys. mkw. zostanie oddane w 2025 roku.

W Warszawie ruszyła na przykład budowa pierwszego budynku w kompleksie Towarowa 22 – Office House. Po ukończeniu w 2025 roku, będzie oferował 31 tys. mkw. przestrzeni. We Wrocławiu, nad Odrą, powstaje nowoczesny kompleks Quorum z 100 tys. mkw. powierzchni do pracy i życia. Natomiast w Poznaniu budowany jest biurowiec Andersia Silver, który po ukończeniu w 2025 roku, zaoferuje 40 tys. mkw. do wynajęcia i stanie się najwyższym budynkiem w mieście.

Najwięcej nowych projektów biurowych koncentruje się na największych rynkach, takich jak Warszawa, Wrocław i Katowice. Jednakże wielkość podaży w realizacji jest obecnie znacznie niższa niż kilka kwartałów temu. Szczególnie w Warszawie, gdzie odnotowano spadek liczby realizowanej przestrzeni biurowej. Na koniec pierwszego półrocza 2020 roku było to 653 tys. mkw., co przewyższało liczbę projektów dla całej Polski w obecnym czasie.

Analizując przyczyny tego spadku, eksperci rynku nieruchomości wskazują na kilka kluczowych czynników. Na rynek nadal miała wpływ pandemia COVID-19, konflikt na Ukrainie, wysokie stopy procentowe, ceny materiałów budowlanych, inflacja czy praca zdalna.REDD_1

— Obserwujemy, że kombinacja tych czynników zniechęciła deweloperów do rozpoczynania nowych projektów, a także spowodowała opóźnienia w realizacji już istniejących — komentuje Krzysztof Foks, Head Of Research, REDD/finne.

Pomimo tych wyzwań, branża pozostaje optymistyczna co do przyszłości. — Rynek biurowy w Polsce nadal wykazuje silne podstawy. Oczekujemy, że w miarę stabilizacji sytuacji gospodarczej, tempo realizacji nowych projektów znów wzrośnie — dodaje Krzysztof Foks.

Jak zauważają eksperci, wielkość podaży w realizacji jest obecnie na znacznie niższym poziomie niż jeszcze kilka kwartałów temu, co sygnalizuje obserwowaną zmianę dynamiki na rynku nieruchomości biurowych. Ta tendencja odzwierciedla szereg czynników zewnętrznych wpływających na sektor, od globalnych wyzwań gospodarczych po lokalne specyfiki rynku.REDD_2

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Nowelizacja ustawy wiatrakowej a rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

Jest coraz bliżej do uchwalenia przez sejm nowelizacji tzw....

Słaba sprzedaż mieszkań deweloperów, ale WIG-Nieruchomości bije rekordy

Początek br. okazał się dla deweloperów mieszkaniowych notowanych na...

Ekspert: Nowe przepisy o jawności cen mieszkań mogą ustabilizować ceny, ale ograniczą elastyczność

Ceny mieszkań będą jawne. Ekspert: Politycy znowu przyjmują retorykę...

Podobne tematy

Zamówienia w USA zaskakują, indeks IFO rośnie, a w Polsce WIBOR spada

Światowe rynki złapały ostatnio trochę stabilizacji. Ani dane z...
00:04:00

Presja na RPP rośnie. Rynek obstawia nawet trzy cięcia stóp w 2025 r.

Realna dynamika funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw obniżyła się...

Sprzedaż detaliczna znów na minusie. RPP dostaje kolejny argument do cięcia stóp

Konsumpcja w Polsce kolejny raz rozczarowała, przez co rosną...

Bitcoin bije rekordy, złoto traci. W Polsce średnia płaca rośnie, ale zatrudnienie spada

Wzrost średniej płacy zawsze cieszy. Trzeba jednak pamiętać, że...

Niepewność sprzyja złotu. Kurs dolara słabnie, Trump uderza w Powella

Wydaje się, że należałoby raczej mówić o doprowadzeniu do...

Koszyczek świąteczny drożeje, a zadłużenie sklepów bije rekordy – raport BIG InfoMonitor i BIK

Okres Wielkanocy w sektorze handlu tradycyjnie postrzegany jest jako...
00:07:01

RPP coraz bliżej cięcia stóp – pierwsza obniżka możliwa już w maju

Rośnie prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych już w maju. Bazowy...

EBC luzuje politykę i patrzy na Trumpa – EUR/USD bez większej reakcji

Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie