Średnia liczba aplikacji na jedną ofertę pracy w IT w 2024 r. była o 10 proc. wyższa niż w 2023 r., jak wynika z nowych danych No Fluff Jobs. Wśród specjalistów i specjalistek o średnim poziomie doświadczenia wzrost ten wyniósł nawet 37 proc. Najbardziej obleganą kategorią jest Frontend, jednak liczba publikowanych w tej kategorii ogłoszeń spadła rok do roku aż o ⅕. Natomiast kolejny rok z rzędu rosła liczba ofert pracy w kategoriach niezwiązanych stricte z programowaniem – np. w kategorii Security wzrost ten wyniósł aż 39 proc.
Branża IT nadal boryka się ze skutkami kryzysu, którego pierwsze objawy na polskim rynku pojawiły się dwa lata temu, choć widać powoli oznaki stabilizacji W każdym miesiącu 2024 r. ogłoszeń o pracy w tym sektorze publikowano średnio o 3 proc. mniej, niż rok wcześniej – to dane z najnowszego raportu „Rynek pracy IT 2024/2025” od No Fluff Jobs, polskiego portalu z ogłoszeniami, który od 10 lat ułatwia kandydatom i kandydatkom znalezienie pracy dopasowanej do ich oczekiwań finansowych. Za tę sytuację odpowiada m.in. spadek liczby zleceń od software houses, agencji HR i firm zajmujących się wypożyczaniem pracowników.
Średnia liczba aplikacji na jedną ofertę wyższa o 10 proc. rok do roku
Najbardziej zmniejszyła się liczba ogłoszeń w kategoriach Game Dev (aż o 58 proc.), Embedded, czyli systemy wbudowane (-33 proc.), Agile/Scrum Master (-31 proc.), i Frontend (-20 proc.). Kolejny rok z rzędu rośnie natomiast dostępność ofert w kategoriach niezwiązanych stricte z programowaniem – Security (wzrost o 39 proc.), Data & BI (+34 proc.), Product Management (+33 proc.) oraz AI (+22 proc.).
Jednocześnie średnia liczba aplikacji na jedną ofertę pracy w IT wzrosła rok do roku o 10 proc. Największy wzrost konkurencji widać w przypadku ogłoszeń kierowanych do tzw. midów, czyli specjalistów o średnim poziomie doświadczenia – tutaj średnia liczba CV wysyłanych na jedno ogłoszenie w porównaniu do 2023 r. wzrosła aż o 37 proc. Jeśli chodzi o oferty pracy dla seniorów, czyli osób o najwyższym poziomie doświadczenia, wzrost ten wyniósł 23 proc.
Zdecydowanie najbardziej obleganą kategorią jest Frontend, w której na jedną ofertę pracy odpowiada średnio aż 149 kandydatów i kandydatek. W kategorii UX/UI/Design na jedno ogłoszenie aplikowało średnio 96 osób, a w Project Management – 86 osób. Gwałtowny wzrost zainteresowania kandydatów i kandydatek odnotowała w minionym roku kategoria Embedded, w której średnia liczba CV wysyłanych w odpowiedzi na jedno ogłoszenie niemal się podwoiła (z 13 w 2023 r. do 25 w 2024 r.).
Jeszcze kilka lat każdemu, kto chciał spróbować swoich sił w IT, radziliśmy naukę programowania. Dwa lata kryzysu w sektorze tech zweryfikowały ten stan i teraz pewniejszym rozwiązaniem wydają się specjalizacje niezwiązane z programowaniem, a na przykład analityką danych, cyberbezpieczeństwem, AI czy uczeniem maszynowym. Wzrost zarobków, choć kwoty wciąż pozostają atrakcyjne w porównaniu do wielu innych branż, wyhamował, czego nie można powiedzieć o konkurencji na rynku. Wystarczy spojrzeć na średnie liczby aplikacji na pojedyncze stanowiska na poziomie mid (Frontend 186, Backend 51, Fullstack 39). W przypadku stanowisk juniorskich te liczby są jeszcze większe. W No Fluff Jobs, pomimo kryzysu na rynku IT, skupiamy się na celu, który przyświeca nam od początku działania: promujemy transparentny rynek pracy. Z nadzieją patrzymy na zmiany, jakie może przynieść złożony w Sejmie projekt ustawy o jawności wynagrodzeń oraz dyrektywa unijna o równości płac – komentuje Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.
Spada odsetek ofert pracy dla początkujących
Nadal trudna jest sytuacja osób dopiero rozpoczynających swoją karierę w branży IT. Odsetek ogłoszeń kierowanych do początkujących spadł z 8 proc. w 2023 r. do 6 proc. w 2024 r. Wśród kandydatów i kandydatek aplikujących na stanowiska juniorskie również największą popularnością cieszy się Frontend – na jedno ogłoszenie przypada średnio 370 CV. Średnio ponad 100 aplikacji na jedno ogłoszenie dla juniorów to standard w aż w ośmiu kategoriach: we wspomnianym Frontendzie, zarządzaniu projektami, UX/UI/Design, AI, Backend, Fullstack, Data & BI oraz Testing.