GIEŁDA I INWESTYCJERynek w pigułce: Tesla rośnie, Biden słabnie, brytyjskie akcje zyskują

Rynek w pigułce: Tesla rośnie, Biden słabnie, brytyjskie akcje zyskują

Rynek w pigułce: Tesla rośnie, Biden słabnie, brytyjskie akcje zyskują

  • Tesla: Niewielkie przekroczenie prognoz, duże zyski: Dostawy Tesli w II kwartale wyniosły 443 956 sztuk, przekraczając szacunki. Spowodowało to wzrost cen akcji o 23% mimo słabego popytu. Inwestorzy czekają na wydarzenie związane z robotaxi, które odbędzie się 8 sierpnia.
  • Trudna sytuacja Bidena: Słaby występ prezydenta Bidena w pierwszej debacie wywołał panikę w Partii Demokratycznej. Narastają dyskusje o nowym kandydacie, ponieważ szanse Bidena na zwycięstwo wydają się maleć.
  • Wynik wyborów w Wielkiej Brytanii może doprowadzić do zmiany wyceny brytyjskich akcji: Miażdżące zwycięstwo Partii Pracy w wyborach w Wielkiej Brytanii ma przynieść stabilność polityczną, co może pozytywnie wpłynąć na wyceny brytyjskich akcji.
  • W tym tygodniu: Kluczowe nadchodzące wydarzenia obejmują raport o inflacji CPI w USA za czerwiec, co może wpłynąć na oczekiwania rynku dotyczące obniżek stóp procentowych przez Fed oraz początek sezonu wyników za II kwartał.

Tesla: Małe przekroczenie prognoz, duże zyski

Akcje Tesli wzrosły w ubiegłym tygodniu o 23%, gdy producent pojazdów elektrycznych (EV) poinformował, że w II kwartale na rynek trafiło 443 956 aut, co przewyższyło szacunki wynoszące 439 302. Warto jednak zauważyć, że jest to o 5% mniejszy wynik w ujęciu rok do roku, a sama produkcja EV spadła w ujęciu rocznym o 14%, sygnalizując utrzymujący się słaby popyt w branży EV. Inwestorzy pominęli jednak ten fakt, koncentrując się na niewielkim przekroczeniu prognoz. Obudziło to bowiem nadzieję, że Tesla najgorsze ma już za sobą. Jeśli to momentum się utrzyma, może ono trwać aż do odbywającego się 8 sierpnia wydarzenia dotyczącego robotaxi, które jest kolejnym katalizatorem dla akcji Tesli.Akcje Tesli wzrosły w ubiegłym tygodniu o 23%

Wywiad Bidena na otwarcie weekendu

Zeszły tydzień zdominowała narracja o potencjalnym wycofaniu się Bidena z wyścigu prezydenckiego, podsycona katastrofalną pierwszą debatą prezydencką z Trumpem. Słaby występ Bidena wywołał panikę w Partii Demokratycznej i zintensyfikował dyskusje o konieczności znalezienia nowego kandydata na prezydenta w listopadowych wyborach. Jak wskazuje PredictIt, prawdopodobieństwo zwycięstwa Bidena spadło do około 20% w porównaniu z 58% szansą na wygraną Trumpa. Obrazu nie zmienił wywiad Bidena dla ABC, który odbył się w piątek wieczorem czasu wschodniego (EDT). Biden podkreślił w nim, że nie zamierza rezygnować z udziału w wyścigu prezydenckim i jednocześnie nie rozwiał obaw co do jego zdolności do sprawowania władzy.Biden w tarapatach Słaba debata podsyca spekulacje o zmianie kandydata

Wynik wyborów w Wielkiej Brytanii może doprowadzić do zmiany wyceny brytyjskich akcji

Partia Pracy odniosła miażdżące zwycięstwo, zdobywając 412, w porównaniu do 121 mandatów dla Partii Konserwatywnej, w wyborach w Wielkiej Brytanii. W głosowaniu powszechnym Partia Pracy uzyskała około 33,7% głosów, podczas gdy Partia Konserwatywna 23,7%. Frekwencja wyborcza wyniosła jedynie około 60%, co jest najniższym wynikiem od wielu dekad. Partia Pracy odniosła miażdżące zwycięstwo, nie jest to jednak w pełni jednoznaczny mandat społeczny. Niemniej jednak, bezwzględna większość oznacza, że krajobraz polityczny może zapewnić Wielkiej Brytanii potrzebny spokój polityczny.

Może się to okazać korzystne dla brytyjskich akcji, ponieważ mniejsza niepewność polityczna zwykle ma pozytywny wpływ na wyceny tej klasy aktywów. Jak pokazuje poniższa tabela, długoterminowa oczekiwana realna stopa zwrotu dla brytyjskich akcji jest bardzo wysoka w porównaniu do akcji europejskich i amerykańskich. Brytyjskie akcje mają stopę dywidendy na poziomie 4%, dodatkowo przy niskich oczekiwaniach co do realnego wzrostu zysków.długoterminowa oczekiwana realna stopa zwrotu dla brytyjskich akcji

W tym tygodniu: Inflacja CPI w USA i początek sezonu wyników za II kwartał
Makroekonomia zdominuje wydarzenia istotne dla inwestorów w tym tygodniu. Poniżej przedstawiamy kluczowe z nich.

• Inflacja CPI w USA: W czwartek opublikowane zostaną dane o inflacji CPI za czerwiec. Ekonomiści spodziewają się, że bazowa inflacja CPI w ujęciu miesięcznym wyniesie 0,2%, bez zmian w stosunku do maja. Oczekuje się, że roczny wskaźnik CPI wyniesie 3,1%, co oznacza spadek z wartości 3,3% w maju. Kolejny miesiąc niskiej inflacji mógłby wzmocnić rynkowe zakłady na obniżki stóp procentowych przez Fed w tym roku, które obecnie przewidują dwie obniżki do grudniowego posiedzenia.

• Wyniki spółek: W tym tygodniu rozpocznie się sezon ogłoszeń wyników za II kwartał. Kluczowe z nich do obserwowania w tym tygodniu to Kongsberg Gruppen, która jest częścią europejskiego sektora obronnego (środa), Delta Air Lines, spółka należąca do branży turystycznej z dobrym wskaźnikiem nastrojów biznesowych (czwartek), oraz JPMorgan Chase (piątek), który jest bankiem o najbardziej globalnym wymiarze na świecie, a jego kondycja to dobry barometr stanu globalnej gospodarki.

Peter Garnry, Dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo Banku

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...