wtorek, 15 kwietnia, 2025

Rynek walutowy w oczekiwaniu na raport z rynku pracy w USA: napięcie na Bliskim Wschodzie i wzrost notowań ropy

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Główna para walutowa świata czeka na raport z rynku w pracy z USA. Napięcie na Bliskim Wschodzie ciągle aktualne, notowania ropy naftowej szybują w górę. Złoty w defensywie, pada opór na 4,30 na EUR/PLN. 

Utrzymanie sytuacji

Pierwszy piątek miesiąca skupia zwyczajowo swoją uwagę na danych z amerykańskiego rynku pracy. Sytuacja ma być niemal kopią tego co widzieliśmy w sierpniu, a więc utrzymanie stopy bezrobocia i dynamiki płac. Liczba nowych miejsc pracy poza rolnictwem ma wynieść 147 tys., czyli 5 tys. więcej niż w poprzednim miesiącu. Lepsze dane, choćby zgodne z prognozami, będą sygnalizować scenariusz miękkiego lądowania gospodarki USA i w konsekwencji brak konieczności cięcia stóp aż o 50 pkt bazowych, czego oczekuje rynek. Na popularnym „edku” zbliżamy się do kluczowego wsparcia na poziomie 1,10. Wszystko więc teraz będzie zależeć od interpretacji danych oficjalnych z rynku pracy.

Jest gorąco

Niemal zawsze dane z rynku pracy wiodą palmę pierwszeństwa i skupiają największą uwagę inwestorów. Tym razem jednak wcale nie musi tak być, a to dlatego, że na Bliskim Wschodzie ciągle sytuacja jest gorąca. Póki co rozpoczęła się inwazja Izraela na Liban i odwet Iranu, czyli atak rakietowy z tego tygodnia. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że Netanjahu zdecyduje się na atak na cele w Iranie. Chodzi głównie o te kluczowe, związane z przemysłem naftowym. Nie trzeba nikogo przekonywać jak daleko idące konsekwencje miałby ten ruch. Napięcie z tym związane widać przede wszystkim na ropie naftowej. Notowania idą ostro na północ, WTI wybiło w tym tygodniu opór na poziomie 70 USD i jest już niemal 5 USD wyżej. Niepewność, szczególnie przed weekendem, powoduje, że kapitał ucieka do bezpiecznych przystani… choćby do dolara amerykańskiego. I w tym kontekście może się okazać, że nawet „mały” rozjazd z prognozami nie spowoduje osłabienia USD na rynku FX, właśnie w związku z możliwą eskalacją napięcia na Bliskim Wschodzie.

Ucieczka od ryzyka

Niestety ucieczka kapitału dotknęła też krajowe aktywa. Widzimy spadki na warszawskim parkiecie, ale także ruchy w górę na głównych parach walutowych powiązanych z PLN. EUR/PLN przebija ważny opór na 4,30, USD/PLN z kolei poziom 3,90. Część analityków uważa, że do osłabienia złotego przyczyniła się też konferencja prasowa prezesa NBP. Mimo że nie padła żadna deklaracja na temat terminu ewentualnej obniżki, to sugestia o możliwych dyskusjach po marcowej projekcji stała się pretekstem do „otwarcia” tego tematu przez inwestorów. Czy nie za szybko? Inflacja za ostatni okres wzrosła do poziomu 4,9%, a czas do marca zapowiada się niezwykle burzliwie, choćby ze względu na wybory w USA. Dyskontowanie już teraz obniżek stóp jest więc obarczone dużym ryzykiem. Złoty będzie dzisiaj wrażliwy na risk off, ale też o 14.30 na dane z rynku pracy, które powinny wywołać większą zmienność na EUR/USD.

Autor: Krzysztof Pawlak, analityk walutowy Walutomat.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Słabość dolara trwa. Czy dobre dane z Wielkiej Brytanii uratują funta?

Ostatnie dni to dość silne wyciszenie wojny handlowej. Z...

Euro kontratakuje, dolar pod presją. Czy kurs dolara spadnie poniżej 3,75?

Euro kontratakuje. Czy będzie nowy szczyt na notowaniach głównej...

Podobne tematy

Euro kontratakuje, dolar pod presją. Czy kurs dolara spadnie poniżej 3,75?

Euro kontratakuje. Czy będzie nowy szczyt na notowaniach głównej...

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....
00:03:26

Cła nie uzdrawiają gospodarki. Trump ignoruje ekonomię i lekcje historii

Według aktualnej wiedzy ekonomicznej działania prezydenta Trumpa, takie jak...

Trump rozdaje karty na nowo: czasowe zawieszenie ceł, uderzenie w Chiny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił tymczasowe zawieszenie ceł...

Wojna handlowa z Chinami rozkręca się na dobre. Ameryka na kursie kolizyjnym?

Niełatwo opisywać rzeczywistość w czasach, w których na rynku...

Cisza przed kolejną burzą? Rynki stabilizują się po nerwowym otwarciu tygodnia

Media biznesowe są zalane artykułami o cłach. Sytuacja wygląda,...

(C)zarny (Ł)abędź (A)takuje

Czerwień to kolor, którym giełdy przywitały nowy tydzień. Spadki...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie