27 listopada br. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę wraz z autopoprawką do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowe przepisy mają na celu reformę zasad rozliczania składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców, co przyniesie wymierne korzyści dla niemal miliona małych i średnich firm.
Na skróty:
Obniżenie składek zdrowotnych dla przedsiębiorców
Od przyszłego roku, czyli od 1 stycznia 2025 roku, minimalna podstawa składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. Ta zmiana obejmie przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych (skala podatkowa), podatku liniowego oraz tych, którzy stosują opodatkowanie w formie karty podatkowej. Dzięki temu obniżeniu, około 934 tys. przedsiębiorców skorzysta na nowych przepisach.
Wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych
Jednym z kluczowych elementów reformy jest wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych, takich jak nieruchomości, z podstawy naliczania składki zdrowotnej. Dzięki temu przedsiębiorcy nie będą musieli uwzględniać tych przychodów przy obliczaniu wysokości składki, co dodatkowo obniży ich koszty.
Korzyści finansowe dla przedsiębiorców
Zmniejszenie minimalnej podstawy składki zdrowotnej przyniesie bezpośrednie oszczędności dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych o najniższych dochodach lub ponoszących straty. Osoby te mogą zaoszczędzić nawet do 105 zł miesięcznie. Całkowity koszt nowego rozwiązania dla budżetu państwa szacowany jest na około 945 mln zł. W budżecie na 2025 rok przewidziano środki mające na celu wyrównanie wpływów do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), które zostaną zmniejszone w wyniku obniżenia składek zdrowotnych.
Przepisy związane z obniżeniem minimalnej podstawy wymiaru składki zdrowotnej wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.