sobota, 26 kwietnia, 2025

Sektor PRS nadal rośnie

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Rynek PRS (Private Rented Sector), czyli zinstytucjonalizowanego najmu również musi się mierzyć z wyzwaniami widocznymi w tradycyjnych segmentach rynku nieruchomości komercyjnych.

Jak wynika z raportu „Rynek PRS w Polsce – trendy i perspektywy 2023/2024” przygotowanego przez CRIDO i Savills wysoki koszt finansowania powoduje, że inwestorzy PRS oczekują wyższych stóp zwrotu biorąc pod uwagę alternatywne możliwości lokowania kapitału. Przekłada się to na niższe ceny proponowane deweloperom.  Z kolei ci ostatni, z jednej strony, nie mają możliwości istotnego obniżenia kosztów realizacji, a z drugiej mogli w 2023 r. liczyć na wysoki popyt ze strony nabywców (także wspieranych programem Bezpieczny Kredyt 2%), marże brutto nierzadko przekraczające 30% i nie mieli powodów, aby istotnie obniżać ceny w negocjacjach z inwestorami instytucjonalnymi.

Powoduje to, że większość aktualnie przygotowywanych inwestycji mieszkaniowych najprawdopodobniej trafi do sprzedaży indywidualnej. Jednak mimo większych różnic między oczekiwaniami sprzedających, a możliwościami kupujących rynek nadal rośnie. Zgodnie z danymi Savills w pierwszych 9 miesiącach 2023 r. na rynek trafiło 17 nowych projektów PRS, zwiększając pulę mieszkań na wynajem do blisko 15 tys., czyli o ok. 1/3 w porównaniu z końcem 2022 r.

W przypadku utrzymania się wysokiego indywidualnego popytu na mieszkania eksperci przewidują, że inwestorzy PRS będą w większym stopniu kierować swoją uwagę na działki oraz istniejące budynki o przeznaczeniu komercyjnym, gdzie mogą powstawać obiekty zbiorowego zamieszkania. Jednocześnie segment PRS nadal rośnie, oddawane są projekty rozpoczęte w ubiegłych latach. Niektórzy inwestorzy – w szczególności ci, którzy działają w ramach platform z własnym bankiem ziemi i kapitałem – wydają się być dobrze przygotowani, aby sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem kosztami realizacji inwestycji oraz kosztami operacyjnymi projektów już funkcjonujących.

– Poprawa sytuacji makroekonomicznej oraz stabilizacja sytuacji politycznej w 2024 r. mogą pośrednio wpłynąć na poprawę sytuacji w sektorze PRS, który mógłby skorzystać m.in. na mniejszych wahaniach kursu walutowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych segmentów rynku nieruchomości PRS jest i w najbliższej przyszłości pozostanie rynkiem „złotowym”, co u niektórych inwestorów instytucjonalnych powoduje konieczność zabezpieczenia kursu, a tym samym dodatkowe koszty – komentuje Jacek Kałużny, dyrektor w dziale mieszkaniowych rynków kapitałowych Savills. – Jednocześnie przewidujemy, że chociażby ze względu na utrzymanie możliwości finansowania nowych oraz refinansowania istniejących projektów PRS inwestorzy będą zwracać coraz większą uwagę na aspekty ESG, które będą coraz istotniejsze również dla banków finansujących ten sektor” – dodaje Kałużny.

Bardzo istotne dla rozwoju tego segmentu są uwarunkowania prawno-podatkowe. Jak zaznaczają eksperci CRIDO w raporcie widać zmianę podejścia banków do inwestycji typu PRS. – Chodzi o umożliwienie finansowania ich w euro, mimo że czynsze otrzymywane od PRS w dalszym ciągu płatne są głównie w złotówkach. Konsekwencją jest zmniejszenie kosztów finansowania, ale z drugiej strony może pojawić się dodatkowe ryzyko wahań kursu. W tej sytuacji umowie pożyczki będzie musiała towarzyszyć umowa hedgingu – mówi Jakub Ziółek, partner zarządzający, szef praktyki nieruchomości w CRIDO.

*Raport w języku angielskim: Rynek PRS w Polsce. Trendy i perspektywy 2023/2024 dostępny jest pod linkiem: https://crido.pl/report/rynek-prs-w-polsce-trendy-i-perspektywy-2023-2024/

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Słaba sprzedaż mieszkań deweloperów, ale WIG-Nieruchomości bije rekordy

Początek br. okazał się dla deweloperów mieszkaniowych notowanych na...

Ekspert: Nowe przepisy o jawności cen mieszkań mogą ustabilizować ceny, ale ograniczą elastyczność

Ceny mieszkań będą jawne. Ekspert: Politycy znowu przyjmują retorykę...

Nowelizacja ustawy wiatrakowej a rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

Jest coraz bliżej do uchwalenia przez sejm nowelizacji tzw....

Podobne tematy

Czy rynek hipotek budzi się na wiosnę? Wzrosty w lutym, nadzieje na kolejne miesiące

Najpierw BIK ogłosił, że wartość wnioskowanych kredytów hipotecznych wzrosła...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...
00:05:18

Najem instytucjonalny zyskuje na znaczeniu. Czy zagrozi tradycyjnemu najemcy?

Z perspektywy rynkowej oraz zwiększania dostępności mieszkań na polskim...

CRIDO Legal wzmacnia praktykę bankowości i finansów – Maciej Georg nowym partnerem

Kancelaria CRIDO Legal nie zwalnia tempa rozwoju. Na początku...

Służewiec w nowej odsłonie – z „Mordoru” do wielofunkcyjnej dzielnicy

Służewiec, od lat kojarzony głównie z biurami, znajduje się...

Elastyczne biura wciąż na fali – dynamiczny rozwój rynku flex w Polsce

Rynek elastycznych powierzchni biurowych wciąż pozostaje jednym z najbardziej...

Polski rynek powierzchni magazynowych: Pozytywne trendy i perspektywy wzrostu

Firma Savills Polska podsumowała rok 2024 na rynku powierzchni...

TSUE: Nie każde naruszenie obowiązków informacyjnych oznacza darmowy kredyt

Wyrok potwierdza konieczność zmiany polskich przepisów umożliwiających nieproporcjonalną sankcję...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie