NIERUCHOMOŚCISmart home staje się standardem. Polacy coraz częściej wybierają inteligentne mieszkania

Smart home staje się standardem. Polacy coraz częściej wybierają inteligentne mieszkania

Smart home staje się standardem. Polacy coraz częściej wybierają inteligentne mieszkania

Według wyników najnowszego badania przeprowadzonego przez CBOS na zlecenie Skanska Residential Development Poland, jedna czwarta Polaków posiada już inteligentne urządzenia w swoim mieszkaniu. Badanie wykazało też, że istnieje niemal powszechne przekonanie, że smart home przyczynia się do wzrostu wartości nieruchomości. Automatyka domowa zaczyna więc zmieniać oblicze rynku mieszkaniowego, stając się powoli standardem zakupowym. Skanska sprawdziła także, które urządzenia kupujemy najchętniej!

W ramach badania zapytano Polaków o ich wiedzę na temat koncepcji inteligentnych mieszkań. Niemal wszyscy respondenci (87,3%) słyszeli o systemie smart home, jednak tylko połowa z nich (48,6%) jest zaznajomiona z jego ideą i świadoma możliwości zastosowania poszczególnych rozwiązań w praktyce. Tylko co 10 respondent (12,7%) nie słyszał w ogóle o inteligentnych mieszkaniach. Blisko ¼ respondentów (25,7%) twierdzi, że posiada już urządzenia typu smart w swoim obecnym mieszkaniu – jako najpopularniejsze wskazywano: system oświetlenia bezprzewodowo kontrolowany z poziomu aplikacji mobilnej, kamery do monitoringu, czujnik temperatury i robota sprzątającego.

– Klienci zaczynają kształtować przyszłość rynku nieruchomości poprzez wybór mieszkań z nowoczesnymi technologiami. Przed deweloperami stoją zatem dwa zadania. Po pierwsze, upowszechnienie inteligentnych urządzeń w standardzie wyposażenia mieszkania, po drugie – przebiegająca równolegle edukacja klientów, zarówno z zakresu efektywności systemu smart home, jak i sposobu jego wykorzystania z korzyścią dla domowników. Klienci chcieliby posiadać inteligentne mieszkanie, ale nie mają odpowiedniej wiedzy na temat tego, co dokładnie kryje się pod pojęciem smart home. Są to rozwiązania do różnorodnego zastosowania, np. do zarządzania i sterowania oświetleniem, ogrzewaniem czy wodą. To nie tylko modne nowinki technologiczne, ale przede wszystkim urządzenia zwiększające poczucie komfortu i bezpieczeństwa, które jednocześnie przyczyniają się do redukcji poszczególnych kosztów generowanych przez gospodarstwo domowe – mówi Artur Łeszczyński, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i członek zarządu w Skanska Residential Development Poland

Zainteresowanie jest wyższe wśród tych, którzy dopiero planują zakup mieszkania

Jednym z kluczowych wniosków wynikających z przeprowadzonego badania jest większe zainteresowanie rozwiązaniami smart home wśród osób, które są w fazie poszukiwań wymarzonego lokalu – 60% z nich zadeklarowało, że system inteligentnych urządzeń jest istotnym czynnikiem w procesie dokonywania wyboru. 64,4% ankietowanych przyznaje również, że chciałoby mieć możliwość indywidualnego dostosowania technologicznych rozwiązań do własnych preferencji już na etapie zakupu mieszkania. Pozostałe 21,3% badanych byłoby zainteresowanych gotowymi rozwiązaniami z góry określonymi przez dewelopera.

Smart home sposobem na zwiększenie wartości mieszkania

Zdecydowana większość respondentów (84,4%) uważa, że system smart home przyczynia się do zwiększania wartości nieruchomości. Zgodnie z tym przekonaniem ponad połowa badanych (60,4%) twierdzi, że byłaby skłonna zapłacić wyższą cenę za mieszkanie wyposażone w inteligentne urządzenia. Należy jednak zauważyć, że są to deklaracje „miękkie” – ankietowani w większości wskazywali odpowiedź „raczej tak”. Twarde „zdecydowanie tak” wyraziło zaledwie 12,1% respondentów.

Smart, czyli efektywnie i ekonomicznie

Zdaniem eksperta zainteresowanie smart home często wynika z potrzeby oszczędności poprzez efektywne zarządzanie energią i zasobami domowymi.

Dziś już nie potrafimy sobie wyobrazić nowego samochodu bez fabrycznie zamontowanej klimatyzacji, to co kiedyś było luksusem, teraz jest standardem. To samo dzieje się z rynkiem smart home w obszarze nowo budowanych mieszkań. Kluczowe okazują się funkcjonalności, które w rozsądny sposób pozwalają zarządzać zużyciem energii cieplnej i elektrycznej w lokalu mieszkalnym. Jestem pewien, że efektywność energetyczna to kierunek, w którym szeroko rozumiany smart home będzie rozwijać się w najbliższych latach – mówi Leszek Trzepla, Wiceprezes Appartme, polskiego producenta systemu smart home

W doświadczeniach Skanska widzimy, że wybór inteligentnego mieszkania w znacznym stopniu wynika z chęci redukcji kosztów zużycia energii, czego potwierdzeniem jest przeprowadzona przez nas analiza. Porównaliśmy ze sobą dwie nasze inwestycje, Jaśminowy Mokotów II oraz Jaśminowy Mokotów III, które mają podobną kubaturę budynków. Przeprowadzone badanie wykazało, że inwestycja wyposażona w system smart home umożliwia oszczędność energii na poziomie nawet 18% w przeliczeniu na jedno mieszkanie. Najwyższe oszczędności odnotowaliśmy w styczniu, lutym i marcu – dodaje Artur Łeszczyński.

Informacja o badaniu

Badanie przeprowadzono wśród mieszkańców 13 polskich miast, z populacją wynoszącą 200 000 lub więcej osób. O preferencje pytano trzy różne grupy respondentów: niedawnych nabywców mieszkań (osoby, które zakupiły nieruchomość w latach 2022-2023), przyszłych nabywców mieszkań (osoby planujące zakup mieszkania do września 2024 roku) oraz osoby aktywnie poszukujące mieszkania, choć nie deklarujące zakupu w ciągu najbliższego roku. Celem badania było zrozumienie zainteresowania potencjalnych nabywców mieszkań samowystarczalnością energetyczną oraz ocena wpływu tego aspektu na ich decyzje zakupowe. Miało ono również na celu sprawdzenie gotowości i preferencji klientów w kontekście inwestowania w takie nieruchomości, a także ocenę wiedzy respondentów na temat konkretnych rozwiązań stosowanych przez deweloperów mieszkaniowych. Łącznie zrealizowano 314 wywiadów, co jest wystarczającą liczbą do uzyskania reprezentatywnych wyników.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...