ŻYWNOŚĆ I ROLNICTWOSpadające ceny żywności to dobra wiadomość dla polskich konsumentów

Spadające ceny żywności to dobra wiadomość dla polskich konsumentów

Spadające ceny żywności to dobra wiadomość dla polskich konsumentów

Ceny żywności spadły na świecie o 17%, co powinno sprzyjać zwalczaniu inflacji w wielu krajach. W Polsce ten efekt też już występuje, choć z opóźnieniem i może być słabszy.

Światowe ceny żywności spadają, a w zeszłym roku mieliśmy bardzo duże ograniczenia podażowe, wówczas ceny były ekstremalnie wysokie. Stąd też efekt bazy i tak wysokie spadki przy porównaniu cen rok do roku.

– Dlatego tak ważne jest, że ceny żywności spadają także w ujęciu miesięcznym – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Schodzimy więc do wcześniejszych poziomów.

Najbardziej spadły ceny zbóż, a przede wszystkim pszenicy. Powodem wysokie zbiory z USA, a jednocześnie nie potwierdziły się obawy, że znów bardzo spadnie import z Ukrainy.

Tylko nieliczne surowce nie tanieją, a wśród nich jest cukier, kawa i kakao, ale ich udział w ogólnym indeksie WHO nie jest duży.

– Rosły ceny cukru z trzciny, ale nie z buraków – dodaje ekspert XTB.

Choć na świecie ceny żywności spadają, to w Polsce rosną dokładając swój udział do nadal bardzo wysokiej inflacji, choć ta obniżyła się do 6,5%, ale znajduje się ponad dwukrotnie powyżej celu inflacyjnego. Jest zdecydowanie też wyższa niż w USA czy w strefie euro.

– Od jesieni do wiosny ceny żywności w Polsce rosły nawet o 20% rok do roku – przypomina M.Stajniak z XTB. – Teraz te wzrosty są już poniżej dynamiki 10% i ta dynamika powinna się zmniejszać w kolejnych miesiącach, czyli udział inflacji żywnościowej w inflacji ogółem będzie malał.

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja CPI w Polsce zmniejszyła się w listopadzie do 6,5% r/r wobec 6,6% październiku, kształtując się zgodnie z konsensusem rynkowym. GUS opublikował częściowe dane nt. struktury inflacji. W kierunku spadku inflacji oddziaływała niższa dynamika cen w kategoriach: „żywność i napoje bezalkoholowe” (7,2% r/r w listopadzie wobec 8,0% w październiku), „nośniki energii” (7,9% wobec 8,3%), Przeciwny wpływ miała natomiast wyższa dynamika cen paliw: -5,7% r/r w listopadzie wobec -14,4% w październiku.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...