NIERUCHOMOŚCIWarszawski rynek biurowy dogonił Barcelonę i Wiedeń

Warszawski rynek biurowy dogonił Barcelonę i Wiedeń

Warszawski rynek biurowy dogonił Barcelonę i Wiedeń

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosły ponad 6 milionów mkw., dzięki czemu rynek biurowy osiągnął porównywalną skalę do Barcelony czy Wiednia – wynika z podsumowania pierwszego kwartału na warszawskim rynku powierzchni biurowych opublikowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield.

Ożywienie polskiej gospodarki spodziewane w II kwartale 2021 roku

W 2020 roku pandemia koronawirusa doprowadziła do pierwszej od 30 lat recesji w Polsce, a PKB naszego kraju skurczyło się o ok. 3,7%. Według prognoz Moody’s niekorzystne skutki kolejnej fali pandemii wywarły negatywny wpływ na gospodarkę również w I kwartale 2021 roku. Niemniej jednak już w II kwartale 2021 spodziewane jest jej ożywienie, a według wstępnych szacunków wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie około 4,5% – mówi Katarzyna Lipka, Head of Consulting & Research, Cushman & Wakefield.

Pandemia miała również wpływ na rynek pracy – stopa bezrobocia pod koniec 2020 roku wyniosła 6,4%, co oznacza wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu do roku poprzedniego. Niemniej jednak już w czwartym kwartale spodziewać się można spadku stopy bezrobocia o ok. 1,0 pp., a trend spadkowy będzie również widoczny w kolejnym roku.

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły 6 mln mkw.

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosły ponad 6 milionów mkw., dzięki czemu rynek biurowy osiągnął porównywalną skalę do Barcelony czy Wiednia. W ostatnim kwartale w Warszawie do użytku oddano ponad 167 100 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co stanowi blisko 50% całkowitej powierzchni planowanej na 2021 rok. Do największych projektów, które uzyskały pozwolenie na użytkowanie, możemy zaliczyć: Skyliner (Karimpol – 48 500 mkw.), Generation Park Y (Skanska Property Poland – 44 200 mkw.) oraz pierwsza faza projektu Forest (HB Reavis – 18 500 mkw.).

Obecnie w Warszawie w budowie znajduje się blisko 405 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej planowanej do oddania w latach 2021-2022. Według szacunków Cushman & Wakefield w 2021 roku ukończonych zostanie blisko 320 000 mkw., natomiast w 2022 roku – ok. 230 000 mkw.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemiczną i mniejszą aktywność najemców spodziewamy się ograniczenia liczby nowych projektów, których termin oddania do użytku przewidziany jest na lata 2023-2024. Może to doprowadzić do wystąpienia efektu luki podażowej w tym okresie – mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Cushman & Wakefield.

Kulminacja nowej podaży doprowadziła do wzrostu dostępności powierzchni biurowej

Od drugiego kwartału 2020 roku wskaźnik powierzchni niewynajętej jest na ścieżce wzrostu. Przy ograniczonej aktywności najemców w ostatnich kwartałach i kumulacji nowej podaży dostarczonej na rynek w ostatnich trzech miesiącach, wskaźnik powierzchni niewynajętej znalazł się na poziomie 11,4%, co oznacza wzrost dostępności o 1,6 pp. w ujęciu kwartalnym oraz o 4,0 pp rok do roku.

Wysoki wskaźnik powierzchni niewynajętej przekłada się na dostępność powierzchni na poziomie 691 600 mkw. Dodatkowo, poziom wynajęcia projektów oddanych do użytku w pierwszym kwartale wyniósł ponad 50% i w kolejnych kwartałach spodziewać się można dalszej kompresji dostępnej powierzchni w tych budynkach.

Od początku pandemii można zaobserwować także zwiększoną liczbę ofert podnajmów na warszawskim rynku biurowym. Według szacunków w pierwszym kwartale 2021 roku całkowita powierzchnia oferowanych podnajmów wyniosła ponad 138 000 mkw., co jest wielkością o 30 000 mkw. wyższą niż w IV kwartale 2020.

Aktywność najemców utrzymuje trend spadkowy od początku trwania pandemii

W pierwszym kwartale 2021 roku najemcy zawarli umowy o łącznej powierzchni 109 300 mkw. Całkowita aktywność najemców była niższa o 21% w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku. Popyt netto (nowe umowy + ekspansje) w pierwszym kwartale 2021 roku odpowiadał za ok. 70% wszystkich umów zawartych w pierwszym kwartale i był zbliżony do poziomu zarejestrowanego w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Stawki czynszów nie uległy zmianie w stosunku do ubiegłego

Po korekcie stawek czynszu w ostatnich dwunastu miesiącach, stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe wyniosły 23.00 – 25.00 EUR/ mkw./ miesiąc w strefie Centrum oraz 13.50 – 16.50 EUR/ mkw./ miesiąc w strefie Poza Centrum.

W kolejnych kwartałach spodziewamy się dalszej stabilizacji czynszów bazowych, na który wpływać będzie stopniowa poprawa sytuacji pandemicznej oraz rosnąca aktywność najemców aktywnych na rynku – dodaje Jan Szulborski.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...